Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինն ու Էմանուել Մակրոնն այսօր «մանրամասն քննարկում» են անցկացրել ղարաբաղյան հակամարտության գոտում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ:
«Վլադիմիր Պուտինը տեղեկացրել է ռազմական գործողությունների հետագա սրումը կանխելու եւ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի քաղաքական եւ դիվանագիտական կարգավորման ուղղությամբ բանակցությունների շուտափույթ վերսկսմանն ուղղված քայլերի մասին:
Շեշտվել է հոկտեմբերի 10-ին եւ 17-ին ձեռք բերված հրադադարի պայմանավորվածությունները պահպանելու կարեւորությունը:
Ընդգծվել է նաեւ Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի սերտ համակարգված աշխատանքը շարունակելու պատրաստակամությունը՝ ինչպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կարգավիճակում, այնպես էլ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի միջոցով», - ասված է Կրեմլի հաղորդագրությունում:

Путин и Макрон обсудили ситуацию в Карабахе - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президенты РФ и Франции Владимир Путин и Эмманюэль Макрон провели сегодня «детальное обсуждение» ситуации в зоне карабахского конфликта.
«Владимир Путин проинформировал о предпринимаемых шагах по предотвращению дальнейшей эскалации боевых действий и скорейшему возобновлению переговоров в целях политико-дипломатического урегулирования нагорно-карабахской проблемы. Акцентирована важность соблюдения противоборствующими сторонами достигнутых 10 и 17 октября договорённостей о прекращении огня.
Подчёркнута готовность к продолжению тесной координации России и Франции в качестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ, а также по линии Совета Безопасности ООН», - говорится в сообщении пресс-службы Кремля.