Հակառակորդը խախտում է մարդասիրական հրադադարը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի Պաշտպանության բանակը հայտնում է, որ հակառակորդը խախտում է ժամը 00:00-ին ուժի մեջ մտած մարդասիրական հրադադարը:
Հոկտեմբերի 17-ի երեկոյան Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակ Լեյլա Աբդուլաեւան ասել էր, որ Բաքուն մտադիր չէ երկարատեւ զինադադար պահպանել:
«Ադրբեջանի նպատակը բոլոր հողերի ազատագրումն է, եւ սա նախագահի մակարդակով բազմիցս ասվել է։ Մենք մինչեւ վերջ ենք գնալու, «մի քանի գյուղ ազատագրվեց, մնացածը մնաց» խոսակցություններ չեն կարող լինել։ Այս մարդասիրական հրադադարի նպատակը գերիների  եւ դիակների փոխանակումն է, սակայն սա պատերազմի ավարտ չէ:
Հիմա ամեն կողմից մեզ հրադադարի, էսկալացիայի նվազեցման կոչեր են գալիս, բայց մենք ասում ենք, որ 30 տարի բանակցեցինք, արդյունք չեղավ։ Հրադադարը ոչ մի կերպ չպետք է մեկնաբանվի որպես հողերի ազատագրման դադարեցում», - ասել էր

Противник нарушает гуманитарное перемирие - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Армия обороны Арцаха сообщает, что противник нарушает гуманитарное перемирие, вступившее в силу в 00:00 часов.
Пресс-секретарь МИД Азербайджана Лейла Абдуллаева заявила вечером 17 октября, что Баку не намерен соблюдать долгосрочное перемирие.
«Целью Азербайджана является освобождение всех земель, и об этом неоднократно говорилось на уровне президента. Мы пойдем до конца, не может быть разговоров типа «несколько сел освобождено, остальное пусть останется». Целью этого гуманитарного перемирия является обмен пленными и телами погибших, это не конец войны.
Сейчас нам со всех сторон поступают призывы о перемирии, снижении эскалации, а мы говорим, что 30 лет безрезультатно вели переговоры. Перемирие ни в коем случае не должно комментироваться как прекращение освобождения наших земель», - сказала