Մասիս Մայիլյանն արձագանքել է Պոմպեոյին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն այսօր արձագանքել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյին եւ ասել է, որ «մենք կիսում ենք պետքարտուղարի հույսը, որ հայերը կկարողանան իրենց պաշտպանել ադրբեջանցիներից»:
«Ուրախ եմ, որ պետքարտուղար Պոմպեոն հաստատել է մեր ընդհանուր տեսլականը, որ ադրբեջանա-արցախյան հակամարտության կարգավորումը հնարավոր է բացառապես խաղաղ բանակցությունների միջոցով:
Հարկավոր է այնպես անել, որ Թուրքիան դադարեցնի Ադրբեջանին եւ միջազգային ահաբեկիչներին դրդել անմարդկային ագրեսիայի մեր ժողովրդականության դեմ։
Միեւնույն ժամանակ, մենք ակնկալում ենք, որ միջազգային հանրությունը կկատարի իր ակտիվ կառուցողական դերը՝ կասեցնելու մարդկության դեմ Թուրքիայի, Ադրբեջանի եւ միջազգային ահաբեկիչների միասնական հանցագործությունները եւ ցեղասպան սպառնալիքները:
Արցախի Հանրապետության անկախության ճանաչումը տարածաշրջանային խաղաղության համար անհրաժեշտ է»,- ասել է Մասիս Մայիլյանը:

Masis Mayilyan responds to Pompeo
Yerevan /Mediamax/. Minister of Foreign Affairs of Artsakh Masis Mayilyan responded to US Secretary of State Mike Pompeo, who said that “we are hopeful that the Armenians will be able to defend against what the Azerbaijanis are doing.”
“I am glad Secretary Pompeo reiterated our shared vision that the resolution of Azerbaijan-Karabakh conflict is possible exclusively through peaceful negotiations.
It is important to make sure Turkey stops pushing Azerbaijan and international terrorists to continue inhuman aggression against our democracy.
At the same time, we expect the international community to play its active constructive role in order to stop crimes against humanity and genocidal threats by the triple unity of Turkey, Azerbaijan and international terrorists.
Recognition of the Republic of Artsakh’s independence is a must for lasting regional peace,” Masis Mayilyan concluded.