Ջուլիո Մեոտի. «Քաջ հայերը Եվրոպային խիզախության դաս են տալիս» - Mediamax.am
Այս շաբաթ Arutz Sheva իսրայելական պարբերականում լույս տեսած սյունակներից մեկը վերաբերում է Արցախյան հակամարտությանը, ահաբեկչական խմբավորումների դեմ հայերի մղած պայքարին ու Թուրքիայի սադրիչ գործողությունների նկատմամբ Եվրոպայի անտարբերությանը: Սյունակի հեղինակը իտալացի լրագրող Ջուլիո Մեոտին է, նա շաբաթական երկու անգամ սյունակ է գրում Arutz Sheva-ի համար:
Իտալացի լրագրողն ընդգծում է՝ մինչ հայերը արցախյան պատերազմում պայքար են մղում Թուրքիայի ուղարկած իսլամիստ վարձկանների դեմ, Եվրոպան, միայնակ թողելով հայերին, աչք է փակում Թուրքիայի կողմից իրականացվող սադրիչ եւ ահաբեկչական գործողությունների վրա:
««Արեւմուտքի համար, որտեղ ոչ ոք, կարծես, այլեւս չի ցանկանում կռվել կամ մտածել սեփական ավանդույթների մասին, որտեղ թքում են իրենց պատմության վրա, տապալում են արձանները, ջնջում սեփական մշակույթը, որտեղ հողն այլեւս չի արձագանքում, հայերը՝ սփռված աշխարհով մեկ, մոռացված եւ պատնեշավորված, այժմ պատերազմում են Թուրքիայի կողմից ղեկավարվող իսլամական Ումմա համայնքի դեմ: Նրանք ցույց են տալիս մեզ մի ուղի, որում մենք մեզ թույլ չենք տալիս թաթախվել»,- գրում է Ջուլիո Մեոտին:
Սյունակագիրը նշում է, որ «Եվրոպան քնած է ՝ կոմայի մեջ է»: Եվ սա նույն սպառնալիքն է, որ տարիներ շարունակ խանգարում էր եվրոպական շատ խորհրդարանների ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
«Գաղտնիք չէ, որ ահաբեկչական այս հրեշավոր խմբի թիրախը հայ ժողովուրդն է, նրանց քաղաքներն ու գյուղերը, նրանց ազատ ապրելու իրավունքը: Եվրոպան անօգնական է թուրքական էքսպանսիոնիզմի առջեւ` Լիբիայում, Սիրիայում, ընդդեմ Հունաստանի, միգրանտների, հիմա էլ Հայաստանի: Մեզ ղեկավարում են այնպիսի սպասավորներ, որոնք պատրաստ կլինեն «Գորշ գայլ» դառնալ թուրքական գետնանուշի մեկ ափսեի համար:
Իսլամիստ վարձկանների եւ բռնի վարչակարգերի այս պատերազմում հայերը ամբողջովին միայնակ են թողնված երկչոտ Եվրոպայի կողմից, որը ոտքով եւ ձեռքով կապված է Թուրքային»,- գրում է իտալացի լրագրողը:
Նա արեւմտյան երկրներին կոչ է անում ոչ միայն գնալ Կանադայի հետքերով, որը դադարեցրեց Թուրքիային զենքի վաճառքը, այլեւ անհապաղ ճանաչել Արցախի Հանրապետությունը՝ որպես միջազգային օրենքներով պաշտպանված ինքնիշխան երկիր:

Giulio Meotti: Brave Armenians teach the cowardly West a lesson in courage
This week, one of the columns in Israeli Aruts Sheva daily was dedicated to the Artsakh conflict, the fight of Armenians against terrorist groups and Europe’s indifference towards Turkey’s provocative acts. The author of the column, Giulio Meotti is, an Italian journalist with Il Foglio, writes a twice-weekly column for Arutz Sheva.
The Italian journalist emphasizes that while the Armenians are fighting against the Islamist mercenaries sent by Turkey in the Artsakh war, Europe, leaving the Armenians alone, turns a blind eye to Turkey’s provocative and terrorist acts.
“To a West where no one seems to want to fight anymore or care anymore about their own traditions, where they spit on their own history, topple their statues and erase their own culture, where the land no longer sends any echo, the Armenians, small, scattered around the world, forgotten and barricaded, now at war for against the Islamic Ummah led by Turkey, show us a path in which we do not allow ourselves to be overwhelmed,” Giulio Meotti writes.
He writes that “Europe sleeps, comatose”. And it suffers the same blackmail that for years prevented many European parliaments from recognizing the Armenian genocide.
“It is no secret that the target of this monstrous terrorist network is the Armenian people, their towns and villages, their right to live freely. Europe is helpless in the face of Turkish expansionism in Libya, in Syria, against Greece, against migrants and now against Armenia. We are ruled by servants who would be willing to become Gray Wolves for a plate of Turkish peanuts.
Armenians are left alone, very lonely, in this war of Islamist mercenaries and violent regimes, by a pusillanimous Europe tied hand and foot to Turkey,” the Italian journalists writes.
He calls on Western countries to not only follow in the footsteps of Canada, which has suspended the sale of arms to Turkey, but to immediately recognize the Republic of Artsakh as a sovereign country protected by international law.