Ֆրանսիա. «Թուրքիան ներգրավված է ռազմական գործողություններում» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար ժան Իվ լե Դրիանն այսօր ասել է, որ «Թուրքիան ներգրավված է Ղարաբաղի ռազմական գործողություններում»:
Ըստ ՏԱՍՍ-ի հաղորդագրության, այսօր ելույթ ունենալով Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի լսումներին՝ Ժան Իվ լե Դրիանն ասել է.
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մեջ նորությունն այն է, որ հստակ երեւում է Թուրքիայի ռազմական ներգրավվածությունը: Դա սպառնում է հակամարտության միջազգայնացմանը, ինչից մենք ամեն գնով ուղում ենք խուսափենք»:
«Կողմերի առաջ քաշված ցանկացած նախապայման թույլ չի տա արդյունքի հասնել: Անհրաժեշտ է ապահովել հրադադարի ռեժիմ եւ նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ»,- շեշտել է նախարարը:
Նա նշել է, որ «Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակը ներկայում շատ տագնապալի է, եւ Ֆրանսիան, լինելով Մինսկի խմբի համանախագահ, վճռականորեն մոբիլիզացնում է իր ուժերը հարցի կարգավորմանը հասնելու համար»:

Глава МИД Франции: «Турция причастна к военным действиям» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Франции Жан Ив ле Дриан заявил сегодня, что «Турция причастна к военным действиям в Нагорном Карабахе».
Как сообщает ТАСС, выступая сегодня на слушаниях в комиссии по иностранным делам Национального собрания Франции, Жан Ив ле Дриан сказал:
«Новостью в конфликте в Нагорном Карабахе является то, что там наблюдается военная вовлеченность Турции. Это грозит привести к интернационализации конфликта, чего мы всячески стараемся избежать».
«Выдвижение сторонами каких-либо предварительных условий не позволит достичь результатов. Следует обеспечить прекращение огня и сесть за стол переговоров», - подчеркнул министр.
Он отметил, что «ситуация в Нагорном Карабахе в настоящее время очень тревожная, и Франция решительно мобилизует свои силы на достижение урегулирования, являясь сопредседателем Минской группы».