Ֆրանսիա. «Թուրքիան ներգրավված է ռազմական գործողություններում» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար ժան Իվ լե Դրիանն այսօր ասել է, որ «Թուրքիան ներգրավված է Ղարաբաղի ռազմական գործողություններում»:
Ըստ ՏԱՍՍ-ի հաղորդագրության, այսօր ելույթ ունենալով Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի լսումներին՝ Ժան Իվ լե Դրիանն ասել է.
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մեջ նորությունն այն է, որ հստակ երեւում է Թուրքիայի ռազմական ներգրավվածությունը: Դա սպառնում է հակամարտության միջազգայնացմանը, ինչից մենք ամեն գնով ուղում ենք խուսափենք»:
«Կողմերի առաջ քաշված ցանկացած նախապայման թույլ չի տա արդյունքի հասնել: Անհրաժեշտ է ապահովել հրադադարի ռեժիմ եւ նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ»,- շեշտել է նախարարը:
Նա նշել է, որ «Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակը ներկայում շատ տագնապալի է, եւ Ֆրանսիան, լինելով Մինսկի խմբի համանախագահ, վճռականորեն մոբիլիզացնում է իր ուժերը հարցի կարգավորմանը հասնելու համար»:

French FM: “Turkey is involved in hostilities” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Foreign Minister of France Jean-Yves Le Drian stated today that “Turkey is involved in hostilities in Nagorno-Karabakh,” TASS reports.
During the hearings at the Foreign Affairs Committee of the French National Assembly, Jean-Yves Le Drian particularly said:
“The news in the Nagorno-Karabakh conflict is that Turkey’s military involvement is observed there. This threatens to result in the internationalization of the conflict, which we are trying to avoid by all means.”
“No results will be achieved if the parties put forward any preliminary conditions. It is necessary to ensure ceasefire and sit down at the negotiating table,” the French FM stressed.
He noted that “the situation in Nagorno-Karabakh is very disturbing at the moment, and being a Minsk Group Co-Chair, France resolutely mobilizes its forces to achieve a settlement.”