Լավրովն ու Զարիֆը մտահոգված են զինյալների ներթափանցմամբ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի եւ Իրանի արտաքին գործերի նախարարներ Սերգեյ Լավրովը եւ Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը այսօր հեռախոսազրույցում մտահոգություն են հայտնել Լեռնային Ղարաբաղում շարունակվող ռազմական գործողությունների կապակցությամբ:
«Երկու կողմերն էլ լուրջ մտահոգություն են հայտնել շարունակվող լայնածավալ ռազմական գործողությունների, ինչպես նաեւ Սիրիայից եւ Լիբիայից անօրինական զինված խմբավորումների զինյալների ներգրավման կապակցությամբ», - ասված է Ռուսաստանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
«Նախարարները նշել են, որ տարածաշրջանի երկրները, հատկապես Ադրբեջանի եւ Հայաստանի հարեւանները, կարող են մեծ դեր խաղալ բանակցային սեղանի շուրջ կողմերի շուտափույթ վերադարձի համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու գործում», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Лавров и Зариф озабочены вовлечением боевиков из Сирии в конфликт - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министры иностранных дел России и Ирана Сергей Лавров и Мохаммад Джавад Зариф сегодня в телефонном разговоре выразили озабоченность продолжающимися боевыми действиями в Нагорном Карабахе.
«С обеих сторон выражена серьезная озабоченность продолжающимися широкомасштабными боевыми действиями, а также вовлечением в них боевиков незаконных вооруженных формирований из Сирии и Ливии», - говорится в сообщении МИД РФ.
«Министры отметили важную роль, которую могут сыграть страны региона, особенно - соседи Азербайджана и Армении, в создании условий, способствующих скорейшему возврату сторон за стол переговоров», - говорится в сообщении.