ՌԴ ու ԱՄՆ-ն Արցախի հարցով արդյունավետ երկխոսություն են վարում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մոսկվան հույս ունի, որ Վաշինգթոնի հետ երկխոսությունը Լեռնային Ղարաբաղի հարցի շուրջ կօգնի ելք գտնել տարածաշրջանում ներկա տագնապալի իրավիճակից:
Այս մասին այսօր ՏԱՍՍ-ին ասել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Սերգեյ Րյաբկովը:
Նրա խոսքերով, Ռուսաստանն ու Միացյալ Նահանգները ինտենսիվ կապի մեջ են այս հարցի շուրջ:
«Հույս ունենք, որ այդ աշխատանքը քաղաքականապես նշանակալի կլինի ներկայիս ճգնաժամային իրավիճակից դուրս գալու համար: Երկխոսությունն ուղղված է քաղաքական խթանի ձեւավորմանը, որը կօգնի նվազեցնել լարվածությունը, կայունացնել իրավիճակը տարածաշրջանում», - ասել է նա:
Միեւնույն ժամանակ դիվանագետը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի թեման «վերաբերվում է մի շարք երկրների եւ կա փորձարկված ձեւաչափ, եւ ԱՄՆ-ի հետ երկխոսությունը չի փոխարինում կամ այլընտրանք չէ այդ ձեւաչափին»:

Russia-US dialogue aims at the stabilization of the situation - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Moscow expects that the bilateral dialogue with Washington on Nagorno-Karabakh will help find a way out of the current alarming situation in the region, Russian Deputy Foreign Minister Sergey Ryabkov told TASS today.
According to him, Russia and the United States maintain intensive contacts on the issue.
“We expect this work to be politically significant in terms of getting out of the current crisis situation. A dialogue is underway with a focus on the formation of a political impulse in favor of the de-escalation and stabilization of the situation in this region,” he said.
At the same time, the Russian official pointed out that since the topic of Nagorno-Karabakh “concerns a number of countries and there is an approved format, the dialogue with the United States is not a substitute, replacement or any alternative to other formats in this area.”