Ալիեւը խոսել է Ապրիլյան պատերազմում տարած «հաղթանակի» մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր հայտարարել է, որ «ապրիլյան մարտերը մեր պատմության փառահեղ էջն են»:
Այդ մասին Իլհամ Ալիեւն ասել է հատուկ նշանակության զորքերի զորամաս այցելության ժամանակ, հաղորդում է «Ինտերֆաքս-Ադրբեջանը»:
«Երեք տարի է անցել ապրիլյան մարտերից հետո, որոնք մեր պատմության փառահեղ էջն են: Այո, եղել են կորուստներ: Պետությունը արել է այն ամենը, ինչ անհրաժեշտ է վիրավոր զինվորների բուժման համար: Բարեբախտաբար, բոլոր վիրավորները վերադարձան առօրյա կյանքին: Ամեն ինչ արվեց, որպեսզի նրանք վերադառնան ակտիվ կյանքին»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը:
Նա հայտնել է, որ «ադրբեջանցի զինծառայողները ապրիլյան պատերազմում ցուցաբերեցին պրոֆեսիոնալիզմ եւ հերոսություն»:
«Ապրիլյան մարտերը ռազմական տեսակետից շատ հաջողված գործողություն էին, մեր վերահսկողության տակ անցան շատ կարեւոր ռազմավարական բարձունքներ»,- ասել է Ալիեւը:
Նրա խոսքով՝ «այս հաղթանակը նաեւ մեծ բարոյական եւ հոգեբանական նշանակություն ունի»:
«Տարիներ շարունակ հայկական քարոզչությունը ստեղծում էր իր ռազմական գերակայության մասին առասպելը: Ապրիլյան մարտերը ցույց տվեցին ամբողջ աշխարհին, որ ադրբեջանական բանակն ամենաբարձր որակներն ունի եւ կարող է ցանկացած ժամանակ լուծել ցանկացած խնդիր: Հայաստանի կողմից ստեղծված առասպելը մի վայրկյանում փլուզվեց»,- հայտարարել է Իլհամ Ալիեւը:

Ильхам Алиев заявил о «победе» в Апрельской войне - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил сегодня, что «апрельские бои являются славной страницей нашей истории».
Ильхам Алиев сказал об этом во время посещения воинской части сил специального назначения, сообщает Интерфакс-Азербайджан.
«Прошло 3 года с апрельских боев, которые являются славной страницей нашей истории. Да, были потери. Государство сделало все необходимое для лечения раненых военнослужащих. К счастью, все раненые вернулись к нормальной жизни. Было сделано все для возвращения их к активной жизни», - отметил президент Азербайджана.
Он отметил, что «азербайджанские военнослужащие продемонстрировали профессионализм и героизм в апрельской войне».
«Апрельские бои стали очень успешной операцией с военной точки зрения, были взяты под контроль очень важные стратегические высоты», - сказал Алиев.
По его словам, «эта победа имеет также большое морально-психологическое значение».
«Армянская пропаганда долгие годы создавала миф о своем военном превосходстве над нами. Апрельские бои показали всему миру, что азербайджанская армия обладает сегодня самыми высокими качествами и способна выполнить любые задачи в любое время. Созданный Арменией миф рухнул в одночасье», - заявил Ильхам Алиев.