Սոտք-Քարվաճառի ավտոմայրուղու շինարարության վրա արդեն ծախսվել է 150 մլն դրամ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ավելի քան մեկ ամիս է, ինչ աշխատանքներ են ընթանում ռազմավարական խոշոր նշանակություն ունեցող Սոտք-Քարվաճառ ավտոմայրուղու շինարարության վրա, որը Արցախը Հայաստանին կապող երկրորդ խոշոր ճանապարհը կլինի:
Ներկայումս էլ այդ ճանապարհն օգտագործվում է, եւ դեպի Մարտակերտի ու Շահումյանի շրջան տանող ամենակարճ եւ հարմար ճանապարհն է, բայց այն գտնվում է ծայրաստիճան անբարեկարգ վիճակում, որի պատճառով իր ամբողջ հնարավորությամբ չի գործարկվում: Իրավիճակը սրվում է հատկապես անձրեւային եւ ձյունառատ  եղանակներին, որի ժամանակ ճանապարհը փակվում է:
Ճանապարհը Լեռնային Ղարաբաղի համար ունի ոչ միայն քաղաքական նշանակություն, այլեւ տնտեսական, քանի որ այն հարմար ուղի է բեռնափոխադրումների համար, մանավանդ, որ վերջին շրջանում Արցախում հանքարդյունաբերության ոլորտում հեռանկարային մի շարք ծրագրեր են սկսել իրագործվել (խոսքն առաջին հերթին Դրմբոնի ոսկու եւ Մաղավուզի քարածխի հանքարդյունահանման մասին է):
Սոտք-Քարվաճառ ավտոմայրուղին հարմարավետ կլինի նաեւ այն առումով, որ կմիանա երկաթգծին, ինչը արտահանող կազմակերպությունների համար շահավետ պայմաններ կստեղծի բիզնեսի կազմակերպման համար:
Ինչո՞ւ հենց այս պահին եւ մի քիչ անսպասելի սկսվեց այդ ճանապարհի շինարարությունը. այս առթիվ տարբեր, այդ թվում եւ քաղաքական մեկնաբանություններ են հնչում: ԼՂՀ քաղաքաշինության նախարար Կարեն Շահրամանյանն այն կապում է առավելապես Մարտակերտի եւ Շահումյանի շրջանների զարգացման ծրագրերի հետ:
Սոտքի լեռնանցքից մինչեւ Քարվաճառի խաչմերուկ ընկած 45 կմ-ոց ճանապարհի  շինարարությունը կառուցվում է ՀՀ էներգետիկայի նախարարության եւ ԼՂՀ կառավարության համատեղ ուժերով:
Ընդ որում, ճանապարհի 13 կմ-ոց հատվածը ամբողջությամբ նոր ճանապարհ է եւ հնարավորություն է տալու ավելի կրճատել մայրուղու երկարությունը:
Պատասխանելով ծրագրի արժեքի մասին Մեդիամաքս-ի հարցին, Կարեն Շահրամանյանը տեղեկացրեց, որ ֆինանսավորումը կատարվում է յուրաքանչյուր ամիս կատարված աշխատանքների հաշվարկով` ՀՀ համապատասխան մարմինների կողմից տեխհսկողության դրական եզրակացությունից հետո եւ նրա ընդհանուր արժեքի մասին տեղեկատվություն ինքը չունի: Նախարարի խոսքերով, արդեն կատարվել է 150 մլն դրամի ֆինանսավորում, աշխատանքները շարունակվում են:

На строительство автотрассы Сотк-Карвачар уже потрачено 150 млн драмов - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Больше месяца продолжаются работы по строительству имеющей важное стратегическое значение автотрассы Сотк-Карвачар, которая станет второй крупной автодорогой, связывающей Армению и Арцах.
Автотрасса эсплуатируется и в данный момент и является самым коротким и удобным путем в сторону Мартакертского и Шаумянского районов, однако находится в плохом состоянии. Ситуация особенно обостряется в дождливую и снежную погоду, когда дорога закрывается.
Трасса имеет для Нагорного Карабаха не только политическое, но и экономическое значение, так как это удобный путь для грузоперевозок, особенно с учетом того, что в последний период в Арцахе начал реализовываться ряд перспективных программ в горнодобывающей сфере (речь, в первую очередь, о золотоносных и медных приисках у селения Дрмбон и угольной шахте в Магавузе).
Автотрасса Сотк-Карвачар будет подведена к железной дороге, что создаст благоприятные условия для компаний-экспортеров.
Почему именно сейчас и даже несколько неожиданно началось строительство этой автотрассы? В этой связи звучат различные, в том числе и политические комментарии. Министр градостроительства НКР Карен Шахраманян связывает это в основном с программами по развитию Мартакертского и Шаумянского районов.
Строительство 45 км участка дороги от Соткского перевала до Карвачарского перекрестка осуществляется совместными усилиями министерства энергетики Армении и правительства НКР.
Участок дороги в 13 км – абсолютно новая дорога, и это дает возможность еще более сократить длину всей магистрали.
Отвечая на вопрос Медиамакс о стоимости программы, Карен Шахраманян сообщил, что финансирование осуществляется на основе ежемесячных отчетов со стороны соответствующих органов Армении, после положительных заключений технического контроля, и у него нет данных об общей стоимости проекта. По словам министра, уже осуществлено финансирование в размере 150 млн драмов, и работы продолжаются.