Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում իր առաքելությունն ավարտող ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսն ասել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը չի կարող կարգավորվել առանց «գրավյալ տարածքների որոշակի մասի վերադարձի»:
EVN Report-ին տված հարցազրույցում Ռիչարդ Միլսը նախ ասել է, որ Հայաստանի ժողովուրդը պետք է որոշումներ կայացնի այն մասին, թե ինչն ընդունելի իր համար:
Սակայն, շարունակել է դիվանագետը, իրեն զարմացնում է այն փաստը, որ Հայաստանում գրեթե քննարկում չկա ընդունելի լուծման կամ հնարավոր փոխզիջումների մասին:
«Այն, ինչ լսել եմ, փոքր-ինչ անհանգստացնող է, քանի որ թվում է, որ մենք հետքայլ ենք կատարել: Երբ նոր էի Հայաստան ժամանել, հայտնաբերեցի, որ իմ հանդիպած հայերի մեծ մասը միանշանակ դեմ էին գրավյալ տարածքների վերադարձին՝ բանակցային կարգավորման շրջանակում: Իմ կառավարության երկար տարիների ընկալումն այն էր, որ այդ տարածքներն ի սկզբանե վերցվել էին՝ հետագայում «հող՝ խաղաղության դիմաց» բանաձեւում օգտագործվելու համար: Իսկապես շատ զարմացած էի հայտնաբերել, որ այդ տարբերակն այլեւս որեւէ աջակցություն չունի», - ասել է Ռիչարդ Միլսը:
Նա նշել է, որ հասկանում է, որ 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմն էլ ավելի է սրել հայերի ընկալումները: «Սակայն դաժան իրականությունն այն է, որ ցանկացած կարգավորում պահանջելու է գրավյալ տարածքների որոշակի մասի վերադարձ», - ասել է ԱՄՆ դեսպանը:

U.S. Ambassador: Return of certain “occupied territories” is inevitable - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. U.S. Ambassador to Armenia Richard Mills, who is completing his diplomatic mission in Armenia, said that the settlement of NK issue will require the return of “some portion of the occupied territories”.
In an interview to EVN Report Richard Mills said that the Armenian people will have to decide for themselves what they’re prepared for.
The American diplomat said that he’s been struck by how little discussion there was about what would have been or is an acceptable solution and compromise in Armenia.
“What I did hear was a little disturbing because it appeared to be a step back from where we were. I was surprised when I first got here and found out that most Armenians I met were adamantly opposed to the return of the occupied territories as part of a negotiation settlement. It has long been my government’s understanding of why the occupied territories were originally seized; they would be land for a peace option. So I was very surprised that there was no support for that anymore,” Richard Mills said.
He noted that he understands how events like the 2016 April War make this even more difficult for the Armenian people, but “the harsh reality is that any settlement is going to require the return of some portion of the occupied territories.”