Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ԵԽԽՎ ամբիոնից հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը կարգավորելու ժամանակը վաղուց արդեն հասունացել է:
«Դրա համար անհրաժեշտ է խստագույնս պահպանել հաստատված հրադադարի ռեժիմը եւ կատարել նախկինում ձեռք բերված բոլոր պայմանավորվածությունները: Հանգուցալուծումը պետք է լինի խաղաղ եւ հաղթահարի արդարության պակասուրդը»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ստանձնած հանձնառությունը պահանջում է հակամարտող բոլոր կողմերի համատեղ ջանքերը:
«Սակայն Ադրբեջանն ակնհայտորեն պատրաստ չէ դրան: 2016թ. ապրիլին Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիան ուղեկցվեց խաղաղ բնակչության եւ ռազմագերիների դեմ միջազգային հումանիտար իրավունքի աղաղակող խախտումներով: Դա ծանր հարված էր բանակցային գործընթացին, որն արթնացրեց Սումգայիթի ջարդերի մասին սոսկալի հուշերը»,- նկատել է Սերժ Սարգսյանը:
Նա հույս է հայտնել, որ հեռու չէ այն օրը, երբ Արցախի կողքին կկանգնի նաեւ ԵԽԽՎ-ն.
«Արցախի բնակիչը դրան արժանի է եւ այդ իրավունքը վաղուց արդեն վաստակել է»:
Հայաստանի ղեկավարը նաեւ ցավով նկատել է, որ ԵԽԽՎ-ում տեղ են գտել զարգացումներ, որոնք «ջուր են լցրել նրանց ջրաղացին, ովքեր շահագրգռված չեն հիմնահարցի խաղաղ հանգուցալուծման մեջ»:
«Վեհաժողովի բոլոր անդամներին կոչ եմ անում գիտակցել, թե ինչ բացասական հետեւանքներ կարող են ունենալ անզգույշ կամ կողմնակալ ձեւակերպումները Արցախում առկա առանց այդ էլ փխրուն կայունության վրա»,- ասել է նախագահը:
Սերժ Սարգսյանի խոսքով՝ Եվրոպայի խորհրդի մեծ ընտանիքին նետված ամենամեծ մարտահրավերն այն էր, երբ բացահայտվեցին Վեհաժողովում պատգամավորների կաշառման, դրանց արդյունքում անարդար քվեարկությունների դեպքեր:
«2014թ. ի վեր մի շարք քաղաքականապես կողմնակալ եւ աղմկահարույց զեկույցներ, բանաձեւեր հայաստանյան հասարակության շրջանում Վեհաժողովի նկատմամբ վերաբերմունքի խիստ փոփոխություն առաջացրին: Միեւնույն ժամանակ, այդ բացահայտումները հույս են ներշնչում, որ նման արատավոր երեւույթների կյանքը կարճ է»,- ասել է երկրի ղեկավարը:

В ПАСЕ лили воду на мельницу Азербайджана, заявил Серж Саргсян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян заявил сегодня с трибуны ПАСЕ, что давно пришло время для урегулирования карабахского конфликта
«Для этого необходимо строжайшим образом осудить нарушение установленного режима прекращения огня и выполнить все договоренности, достигнутые ранее. Урегулирование должно быть мирным, необходимо преодолеть дефицит справедливости»,- заявил Серж Саргсян.
По словам президента, взятые Арменией и Азербайджаном обязательства требуют совместных усилий всех сторон конфликта.
«Однако Азербайджан явно не готов к этому. В апреле 2016 года развязанная Азербайджаном агрессия против Арцаха сопровождалась вопиющими нарушениями международного гуманитарного права в отношении мирного населения и военнопленных. Это был тяжелый удар по переговорному процессу, который пробудил ужасные воспоминания о погромах в Сумгаите»,- отметил Серж Саргсян.
Президент выразил надежду, что не за горами тот день, когда ПАСЕ также поддержит Арцах: «Жители Арцаха заслужили и давно завоевали это право».
Президент Армении с горечью отметил, что в ПАСЕ имели место развития, которые «лили воду на мельницу тех, кто не заинтересован в мирном урегулировании конфликта».
«Призываю всех членов Ассамблеи осознать, какими последствиями чреваты неосторожные и предвзятые формулировки для хрупкой стабильности в Арцахе»,- заявил президент.
По словам Сержа Саргсяна, самым большим вызовом для большой семьи Совета Европы стали выявленные случаи подкупа депутатов Ассамблеи и как следствие - нечестные голосования.
«С 2014 года из-за ряда политически предвзятых и нашумевших докладов сильно изменилось отношение армянского общества к ПАСЕ. В то же время, недавние разоблачения внушают надежду, что подобные порочные явления недолговечны»,- заявил глава армянского государства.