Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ԵԽԽՎ ամբիոնից հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը կարգավորելու ժամանակը վաղուց արդեն հասունացել է:
«Դրա համար անհրաժեշտ է խստագույնս պահպանել հաստատված հրադադարի ռեժիմը եւ կատարել նախկինում ձեռք բերված բոլոր պայմանավորվածությունները: Հանգուցալուծումը պետք է լինի խաղաղ եւ հաղթահարի արդարության պակասուրդը»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ստանձնած հանձնառությունը պահանջում է հակամարտող բոլոր կողմերի համատեղ ջանքերը:
«Սակայն Ադրբեջանն ակնհայտորեն պատրաստ չէ դրան: 2016թ. ապրիլին Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիան ուղեկցվեց խաղաղ բնակչության եւ ռազմագերիների դեմ միջազգային հումանիտար իրավունքի աղաղակող խախտումներով: Դա ծանր հարված էր բանակցային գործընթացին, որն արթնացրեց Սումգայիթի ջարդերի մասին սոսկալի հուշերը»,- նկատել է Սերժ Սարգսյանը:
Նա հույս է հայտնել, որ հեռու չէ այն օրը, երբ Արցախի կողքին կկանգնի նաեւ ԵԽԽՎ-ն.
«Արցախի բնակիչը դրան արժանի է եւ այդ իրավունքը վաղուց արդեն վաստակել է»:
Հայաստանի ղեկավարը նաեւ ցավով նկատել է, որ ԵԽԽՎ-ում տեղ են գտել զարգացումներ, որոնք «ջուր են լցրել նրանց ջրաղացին, ովքեր շահագրգռված չեն հիմնահարցի խաղաղ հանգուցալուծման մեջ»:
«Վեհաժողովի բոլոր անդամներին կոչ եմ անում գիտակցել, թե ինչ բացասական հետեւանքներ կարող են ունենալ անզգույշ կամ կողմնակալ ձեւակերպումները Արցախում առկա առանց այդ էլ փխրուն կայունության վրա»,- ասել է նախագահը:
Սերժ Սարգսյանի խոսքով՝ Եվրոպայի խորհրդի մեծ ընտանիքին նետված ամենամեծ մարտահրավերն այն էր, երբ բացահայտվեցին Վեհաժողովում պատգամավորների կաշառման, դրանց արդյունքում անարդար քվեարկությունների դեպքեր:
«2014թ. ի վեր մի շարք քաղաքականապես կողմնակալ եւ աղմկահարույց զեկույցներ, բանաձեւեր հայաստանյան հասարակության շրջանում Վեհաժողովի նկատմամբ վերաբերմունքի խիստ փոփոխություն առաջացրին: Միեւնույն ժամանակ, այդ բացահայտումները հույս են ներշնչում, որ նման արատավոր երեւույթների կյանքը կարճ է»,- ասել է երկրի ղեկավարը:

Yerevan /Mediamax/. Today in Strasbourg, Armenian President Serzh Sargsyan has stated that "the time is ripe for the resolution of this [Nagorno-Karabakh] conflict.”
“It requires strictly adhering to the established ceasefire regime and honoring all the agreements reached in the past. Settlement must be peaceful and must overcome the deficit of justice,” said President Sargsyan.
According to him, the commitment undertaken by Armenia and Azerbaijan requires a joint and concerted effort of all the parties to the conflict.
“However, Azerbaijan is obviously not ready for it. The aggression that Azerbaijan unleashed against Artsakh in April 2016 was characterized by egregious violations of the international humanitarian law against the peaceful civilians and prisoners of war. It struck a heavy blow upon the negotiation process by reawakening dreadful memories of the Sumgait massacres,” noted Serzh Sargsyan.
He expressed the hope that in the not-too-distant future, PACE would stand by Artsakh too:
“A person living in Artsakh deserves it; the people of Artsakh have long earned this right.”
The Armenian President also remarked that unfortunately, PACE had at times allowed developments that “drew water to the mill of those who are not interested in peaceful settlement of the conflict”.
“I call upon all the members of this Assembly to apprehend the potential negative consequences of a careless or biased language for the fragile stability in Artsakh,” said the president.
According to Serzh Sargsyan, the greater family of the Council of Europe faced perhaps the most serious challenge since its foundation, when cases of bribing Assembly members and resulting dishonest voting were exposed.
“Since 2014, a number of politically biased and egregious reports and resolutions triggered a sharp change in the attitudes of Armenian society towards this Assembly. However, these revelations justify the hopes that such corrupt practices are short-lived. ,” said the head of the state.