Նալբանդյանն առաջարկում է պատասխանատվության ենթարկել Բաքվին
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է, որ հակամարտության կարգավորման բաղադրատոմսի առանցքում պետք է լինի հասարակությանը խաղաղությանը, այլ ոչ թե պատերազմին նախապատրաստելը:
ԱԳՆ հաղորդման համաձայն, այդ մասին նա ասել է Սթենֆորդի համալսարանի Միջազգային հետազոտությունների ինստիտուտում ունեցած իր ելույթի ժամանակ:
«Վստահության ամրապնդումը մեկ այլ կարեւոր հարթակ է, որը նույնպես մեծապես խրախուսվում է միջազգային միջնորդների կողմից, հատկապես՝ ապրիլյան զարգացումներից հետո: Հակամարտության խաղաղ կարգավորման հանդեպ վստահության վերականգնման նպատակով պետք է ստեղծվեն ուժի կիրառումը կանխող եւ խաղաղ գործընթացի առաջմղմանը նպաստող պայմաններ»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նա հիշեցրել է, որ սա էր Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի շուրջ Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի երկու գագաթաժողովների գլխավոր նպատակը եւ ընդգծել է ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման անհրաժեշտությունը:
«Անշուշտ, պատասխանատվության պետք է ենթարկվի այն կողմը, որը խախտում է հրադադարը, որը հրաժարվում է վստահության ձեւավորման միջոցներից, որը մերժում է միջնորդների առաջարկությունները: Հակառակ պարագայում, անպատժելիության մթնոլորտը կխրախուսի ապակառուցողական քաղաքականության շարունակականությունը»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նրա խոսքով՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը ձգտում է ժողովրդավարական ուղիով իր կյանքը տնօրինելու ազատության՝ հիմնված ինքնորոշման սկզբունքի վրա:
«Այս իրավունքն ամրագրված է ՄԱԿ-ի Կանոնադրությունում որպես նպատակ, ինչպես նաեւ բազմաթիվ այլ միջազգային փաստաթղթերում: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տեսանելի կարգավորումն անցնում է քվեաթերթիկների, այլ ոչ թե փամփուշտների ուղիով»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:

Nalbandian suggests bringing Baku to account
Yerevan. /Mediamax/. Acting Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian said that the formula of the NK issue settlement should be based on preparing the public to peace and not war.
According to Armenian MFA, Minister Nalbandian made this statement during his speech at the Freeman Spogli Institute for International Studies at Stanford University.
“Strengthening of trust is another important platform greatly supported by the international mediators, particularly after the developments of this April. Restoration of trust towards the peaceful settlement of the conflict requires creating conditions for prevention of use of force and advance of the peaceful settlement process,” Edward Nalbandian said.
He reminded that this was the main goal of the Vienna and St. Petersburg summits, and stressed the necessity of implementation of the reached agreements.
“Undoubtedly, the party which violates the ceasefire regime, the party that rejects efforts of building trust and offers from the mediators should be brought to account. Otherwise the atmosphere of impunity will facilitate the continuation of destabilizing policy,” Edward Nalbandian said.
According to him, the people of Nagorno-Karabakh strive for the freedom of democratic self-government based on the principle of self-determination.
“This right is stated in the Charter of the United Nations and many other international documents. The tangible settlement of the NK conflict takes place in ballots and not bullets,” Edward Nalbandian said.