Նալբանդյանն առաջարկում է պատասխանատվության ենթարկել Բաքվին
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է, որ հակամարտության կարգավորման բաղադրատոմսի առանցքում պետք է լինի հասարակությանը խաղաղությանը, այլ ոչ թե պատերազմին նախապատրաստելը:
ԱԳՆ հաղորդման համաձայն, այդ մասին նա ասել է Սթենֆորդի համալսարանի Միջազգային հետազոտությունների ինստիտուտում ունեցած իր ելույթի ժամանակ:
«Վստահության ամրապնդումը մեկ այլ կարեւոր հարթակ է, որը նույնպես մեծապես խրախուսվում է միջազգային միջնորդների կողմից, հատկապես՝ ապրիլյան զարգացումներից հետո: Հակամարտության խաղաղ կարգավորման հանդեպ վստահության վերականգնման նպատակով պետք է ստեղծվեն ուժի կիրառումը կանխող եւ խաղաղ գործընթացի առաջմղմանը նպաստող պայմաններ»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նա հիշեցրել է, որ սա էր Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի շուրջ Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի երկու գագաթաժողովների գլխավոր նպատակը եւ ընդգծել է ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման անհրաժեշտությունը:
«Անշուշտ, պատասխանատվության պետք է ենթարկվի այն կողմը, որը խախտում է հրադադարը, որը հրաժարվում է վստահության ձեւավորման միջոցներից, որը մերժում է միջնորդների առաջարկությունները: Հակառակ պարագայում, անպատժելիության մթնոլորտը կխրախուսի ապակառուցողական քաղաքականության շարունակականությունը»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նրա խոսքով՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը ձգտում է ժողովրդավարական ուղիով իր կյանքը տնօրինելու ազատության՝ հիմնված ինքնորոշման սկզբունքի վրա:
«Այս իրավունքն ամրագրված է ՄԱԿ-ի Կանոնադրությունում որպես նպատակ, ինչպես նաեւ բազմաթիվ այլ միջազգային փաստաթղթերում: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տեսանելի կարգավորումն անցնում է քվեաթերթիկների, այլ ոչ թե փամփուշտների ուղիով»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:

Налбандян предлагает привлечь Баку к ответственности
Ереван /Медиамакс/. Исполняющий обязанности министра иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сказал, что формула урегулирования карабахского конфликта должна базироваться на подготовке обществ к миру, а не войне.
Как сообщает МИД Армении, Эдвард Налбандян сказал об этом в ходе выступления в Институте национальных исследований Стенфордского университета.
«Укрепление доверия –важная платформа, которая поощряется также международными посредниками, особенно после апрельских событий. Для восстановления доверия к мирному урегулированию конфликта должны быть созданы условия, предотвращающие применение силы и способствующие продвижению мирного процесса», - сказал Эдвард Налбандян.
Он напомнил, что в этом заключалась главная цель двух саммитов по карабахскому конфликту – в Вене и Санкт-Петербурге, и подчеркнул необходимость реализации достигнутых на них договоренностей.
«Несомненно, сторона, которая нарушает режим прекращения огня, отказывается от мер установления доверия и отклоняет предложения посредников, должна быть привлечена к ответственности. В противном случае, атмосфера безнаказанности будет способствовать продолжению деструктивной политики», - сказал Эдвард Налбандян.
По его словам, народ Нагорного Карабаха хочет распоряжаться своей судьбой демократическим путем, основываясь на праве народов на самоопределение.
«Это право закреплено в Уставе ООН и многих других международных документах», - сказал Эдвард Налбандян.