Սերժ Սարգսյան. Ղարաբաղյան կարգավորման սկզբունքներն անփոփոխ են - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հայտարարել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ բանակցությունների գլխավոր թեման եղել է Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի խաղաղ կարգավորման հարցը, Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովների ընթացքում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը:
Այս մասին ՀՀ նախագահը հայտարարել է Մոսկվայում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ կայացած հանդիպման արդյունքներով:
«Իհարկե, այստեղ շատ եւ շատ կարեւոր է, որպեսզի իրականացվեն ձեռքբերված պայմանավորվածությունները: Մենք պատրաստ ենք դրան»,- ասել է ՀՀ նախագահը:
Նա նաեւ շնորհակալություն է հայտնել ՌԴ նախագահին ԼՂ խնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում նրա «անձնական մեծ ներդրման համար»:
«Դեռեւս երկու տարի առաջ Սոչիում մենք մանրամասն քննարկել ենք այս բարդ խնդրի լուծման հիմնական սկզբունքներն ու մոտեցումները: Այդ սկզբունքներն անփոփոխ են: Նման հակամարտությունը անհնար է լուծել` հղում կատարելով հետեւանքների, այլ ոչ թե պատճառների վերացմանը: Ղարաբաղյան խնդրի էությունը Ղարաբաղի ժողովրդի պայքարն է ինքնորոշման համար: Դա բոլոր ժողովուրդների անքակտելի իրավունքն է: Խնդրի լուծումը այդ իրավունքի հարգումն ու ապահովումն է: Հենց դրա մասին էլ այսօր մենք մանրամասն զրուցել ենք ՌԴ նախագահի հետ»,- հավելել է Սերժ Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ բոլոր այն փորձերը, որոնց արդյունքում կարող են խախտվել ուժերի հավասարակշռությունը, առաջանալ հաղթողներ ու պարտվողներ, դատապարտված են ձախողման եւ նոր լարվածության:
«Պետք է բոլորը շահեն իրատեսական, հստակ եւ իրագործվող որոշումների արդյունքում, որոնց հիմքում փոխադարձ հարգանքն ու վստահությունն է, այլ ոչ թե ատելությունն ու այլատյացությունը»,- հավելել է Սերժ Սարգսյանը:
Անդրադառնալով տնտեսական ոլորտում համագործակցությանը՝ ՀՀ նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանից Ռուսաստան արտահանումը ընթացիկ տարվա առաջին վեց ամիսների ընթացքում աճել է գրեթե 90%-ով՝ «հասնելով իր պատմական առավելագույնին կիսամյակի ընթացքում»: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է նաեւ, որ վեց ամսվա ընթացքում երկկողմ առեւտրաշրջանառությունն աճել է 12%-ով:

Серж Саргсян: Принципы карабахского урегулирования неизменны - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян заявил, что важным пунктом переговоров с президентом России Владимиром Путиным был вопрос карабахского мирного урегулирования, а также ход выполнения договоренностей, достигнутых в ходе саммитов в Вене и Санкт-Петербурге.
Президент Армении заявил об этом в Москве по итогам встречи с президентов РФ Владимиром Путиным.
«Конечно, здесь  очень важно, чтобы осуществлялись достигнутые договоренности. Мы к этому готовы», - сказал президент Армении.
Он также выразил благодарность президенту РФ за «огромный личный вклад» в мирное урегулирование карабахского конфликта.
«Еще два года назад в Сочи мы подробно обсуждали основные принципы и подходы к решению этой сложной проблемы. Эти принципы неизменны. Невозможно решить такой конфликт, апеллируя к ликвидации его последствий, а не причин. Суть карабахской проблемы – это борьба народа Нагорного Карабаха за самоопределение, это неотъемлемое право всех народов на решение этой проблемы, уважение и обеспечение этого права. Именно об этом мы подробно беседовали сегодня с президентом России»,- добавил Серж Саргсян.
По его словам, обречены на провал все попытки, в результате которых может быть нарушен баланс сил и могут появиться победившие и побежденные.
«От реалистических, четких и реализуемых решений, в основе которых взаимное уважение и доверие, а не ненависть и ксенофобия, выиграть должны все»,- добавил Серж Саргсян.
Говоря о сотрудничестве в экономической сфере, президент Армении подчеркнул, что экспорт из Армении в Россию за первые 6 месяцев текущего года вырос почти на 90%, достигнув исторического максимума за полугодие. Серж Саргсян отметил также, что за полугодие двусторонний товарооборот вырос на 12%.