Սերժ Սարգսյան. Ղարաբաղյան կարգավորման սկզբունքներն անփոփոխ են - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հայտարարել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ բանակցությունների գլխավոր թեման եղել է Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի խաղաղ կարգավորման հարցը, Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովների ընթացքում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը:
Այս մասին ՀՀ նախագահը հայտարարել է Մոսկվայում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ կայացած հանդիպման արդյունքներով:
«Իհարկե, այստեղ շատ եւ շատ կարեւոր է, որպեսզի իրականացվեն ձեռքբերված պայմանավորվածությունները: Մենք պատրաստ ենք դրան»,- ասել է ՀՀ նախագահը:
Նա նաեւ շնորհակալություն է հայտնել ՌԴ նախագահին ԼՂ խնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում նրա «անձնական մեծ ներդրման համար»:
«Դեռեւս երկու տարի առաջ Սոչիում մենք մանրամասն քննարկել ենք այս բարդ խնդրի լուծման հիմնական սկզբունքներն ու մոտեցումները: Այդ սկզբունքներն անփոփոխ են: Նման հակամարտությունը անհնար է լուծել` հղում կատարելով հետեւանքների, այլ ոչ թե պատճառների վերացմանը: Ղարաբաղյան խնդրի էությունը Ղարաբաղի ժողովրդի պայքարն է ինքնորոշման համար: Դա բոլոր ժողովուրդների անքակտելի իրավունքն է: Խնդրի լուծումը այդ իրավունքի հարգումն ու ապահովումն է: Հենց դրա մասին էլ այսօր մենք մանրամասն զրուցել ենք ՌԴ նախագահի հետ»,- հավելել է Սերժ Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ բոլոր այն փորձերը, որոնց արդյունքում կարող են խախտվել ուժերի հավասարակշռությունը, առաջանալ հաղթողներ ու պարտվողներ, դատապարտված են ձախողման եւ նոր լարվածության:
«Պետք է բոլորը շահեն իրատեսական, հստակ եւ իրագործվող որոշումների արդյունքում, որոնց հիմքում փոխադարձ հարգանքն ու վստահությունն է, այլ ոչ թե ատելությունն ու այլատյացությունը»,- հավելել է Սերժ Սարգսյանը:
Անդրադառնալով տնտեսական ոլորտում համագործակցությանը՝ ՀՀ նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանից Ռուսաստան արտահանումը ընթացիկ տարվա առաջին վեց ամիսների ընթացքում աճել է գրեթե 90%-ով՝ «հասնելով իր պատմական առավելագույնին կիսամյակի ընթացքում»: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է նաեւ, որ վեց ամսվա ընթացքում երկկողմ առեւտրաշրջանառությունն աճել է 12%-ով:

Yerevan/Mediamax/. Armenian President Serzh Sargsyan announced on August 10 that peaceful solution to Nagorno Karabakh issue and the implementation of the agreements achieved in Vienna and St. Petersburg had been the main themes during his negotiations with Russian President Vladimir Putin.
The Armenian President announced it as a result of meeting with Russian President Vladimir Putin in Moscow.
“It is certainly important that the agreements achieved are maintained. We are ready for it”, said the Armenian President.
He also thanked the Russian president for “his great personal contribution” in the peaceful settlement of Karabakh conflict.
“We have discussed the basic principles and approaches to solve this complex problem in Sochi two years ago. These principles are unchanged. Such conflicts cannot be resolved by reference to the consequences, rather than eliminating the causes. The essence of the Karabakh conflict is the struggle for self-determination of the Karabakh people. It is all people’s inalienable right. The solution to this problem is respecting and ensuring this right. That’s what we have been discussing with the Russian President today”, added Serzh Sargsyan.
According to him, all the attempts, the result of which may violate the balance of forces, create winners and losers are doomed to failure and new tension.
“Everyone should benefit as a result of a realistic and clearly set decisions and actions, which are based on mutual respect and trust, rather than hatred and xenophobia”, the President added.
Referring to the cooperation in the economic sphere, Armenian President pointed out that exports to Russia during the first six months of this year increased by almost 90 percent, “reaching its historical maximum during six months”. Serzh Sargsyan also noted that within six months, bilateral trade turnover increased by 12%.