Պուտինը եւ Օբաման խոսել են Ղարաբաղի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը եւ Բարաք Օբաման քննարկել են ղարաբաղյան կարգավորման թեման՝ հուլիսի 6-ին ռուսաստանյան կողմի նախաձեռնությամբ կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում:
«ՌԴ նախագահը ԱՄՆ նախագահին՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ-երկրի ղեկավարի, տեղեկացրել է հունիսի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հետ եռակողմ հանդիպման արդյունքների մասին:
Վլադիմիր Պուտինն ընդգծել է, որ բանակցությունները կազմակերպելիս Ռուսաստանը ելնում էր հակամարտության գոտում իրավիճակի արագ կայունացմանն աջակցելու ու խաղաղ գործընթացն առաջ մղելու անհրաժեշտությունից: Բարաք Օբաման բարձր գնահատական է տվել Ռուսաստանի ջանքերին: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել ակտիվ համատեղ աշխատանքը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում», - ասված է Կրեմլի մամուլի հաղորդագրության մեջ:
Սպիտակ Տան հաղորդագրության մեջ ասված է.
«Նախագահ Օբաման հեռախոսազրույց է ունեցել Վլադիմիր Պուտինի հետ հունիսի 20-ին կայացած եռակողմ հանդիպման արդյունքները քննարկելու նպատակով: Նախագահ Օբաման հայտնել է Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի հետ միասին ջանքերը ակտիվացնելու պատրաստակամության մասին՝ հակամարտության համապարփակ կարգավորմանը հասնելու համար»:

Putin and Obama discuss Nagorno-Karabakh
Yerevan /Mediamax/. The President of Russia Vladimir Putin and U.S. President Barack Obama discussed Nagorno-Karabakh peace process in a phone conversation that took place on July 6 with the initiative of the Russian side.
“The President of Russia informed his American counterpart, as Co-Chair of the OSCE Minsk Group, of the results of the trilateral meeting with the leaders of Azerbaijan and Armenia, in St Petersburg on June 20. Vladimir Putin emphasized that Russia organized the talks to help stabilize the situation in the conflict zone as soon as possible and create the conditions for progress in the peace process. Barack Obama praised Russia’s efforts, and the leaders agreed to continue active cooperation in the Minsk OSCE Group on this vital issue”, Kremlin’s press service statement reads.
The White House press office reported:
“President Obama spoke by phone with Vladimir Putin to discuss President Putin’s June 20 meeting with Presidents of Azerbaijan and Armenia.  President Obama expressed his readiness to intensify efforts together with Russia and with France to achieve a comprehensive settlement to the conflict.