Պուտինը եւ Օբաման խոսել են Ղարաբաղի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը եւ Բարաք Օբաման քննարկել են ղարաբաղյան կարգավորման թեման՝ հուլիսի 6-ին ռուսաստանյան կողմի նախաձեռնությամբ կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում:
«ՌԴ նախագահը ԱՄՆ նախագահին՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ-երկրի ղեկավարի, տեղեկացրել է հունիսի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հետ եռակողմ հանդիպման արդյունքների մասին:
Վլադիմիր Պուտինն ընդգծել է, որ բանակցությունները կազմակերպելիս Ռուսաստանը ելնում էր հակամարտության գոտում իրավիճակի արագ կայունացմանն աջակցելու ու խաղաղ գործընթացն առաջ մղելու անհրաժեշտությունից: Բարաք Օբաման բարձր գնահատական է տվել Ռուսաստանի ջանքերին: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել ակտիվ համատեղ աշխատանքը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում», - ասված է Կրեմլի մամուլի հաղորդագրության մեջ:
Սպիտակ Տան հաղորդագրության մեջ ասված է.
«Նախագահ Օբաման հեռախոսազրույց է ունեցել Վլադիմիր Պուտինի հետ հունիսի 20-ին կայացած եռակողմ հանդիպման արդյունքները քննարկելու նպատակով: Նախագահ Օբաման հայտնել է Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի հետ միասին ջանքերը ակտիվացնելու պատրաստակամության մասին՝ հակամարտության համապարփակ կարգավորմանը հասնելու համար»:

Путин и Обама поговорили о Карабахе - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президенты России и США Владимир Путин и Барак Обама обсудили процесс нагорно-карабахского урегулирования в телефонном разговоре, состоявшемся 6 июля по инициативе российской стороны.
«Глава российского государства информировал президента США как главу страны- сопредседателя Минской группы ОБСЕ об итогах состоявшейся 20 июня в Санкт-Петербурге трехсторонней встречи с лидерами Азербайджана и Армении. Владимир Путин подчеркнул, что при организации переговоров Россия исходила из необходимости содействия скорейшей стабилизации ситуации в зоне конфликта и созданию условий для продвижения мирного процесса. Барак Обама дал высокую оценку предпринятым Россией усилиям. Условлено продолжить активную совместную работу в рамках Минской группы ОБСЕ на этом важном направлении», - говорится в сообщении пресс-службы Кремля.
В сообщении Белого Дома отмечается:
«Президент Обама провел телефонную беседу с Владимиром Путиным для обсуждения состоявшейся 20 июня встречи президента России с президентами Азербайджана и Армении. Президент Обама заявил о готовности интенсифицировать усилия вместе с Россией и Францией для достижения всеобъмлющего урегулирования конфликта».