Նալբանդյանն ու Պետդեպի ներկայացուցիչը քննարկել են ԼՂ խնդիրը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի` եվրոպական եւ եվրասիական հարցերով փոխտեղակալ Բրիջիթ Բրինքին:
ՀՀ ԱԳՆ տարածած հաղորդագրության համձայն՝ Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է, որ վերջին տարիներին համատեղ ջանքերով երկկողմ հարաբերություններում դրական առաջընթաց է արձանագրվել:
Բրիջիթ Բրինքն էլ նշել է, որ Միացյալ Նահանգները բարձր է գնահատում Հայաստանի հետ գործընկերային հարաբերությունները եւ շահագրգռված է դրանց հետագա խորացմամբ։
«Ուրախ եմ կրկին գտնվել Երեւանում՝ քննարկելու հայ-ամերիկյան համագործակցության օրակարգում առկա հարցերը, որոնց ցանկը հետզհետե աճում է: Մենք կանդրադառնանք հայ-ամերիկյան գործարար եւ առեւտրային կապերի խորացմանը, 2017թ. գարնանը կայանալիք ընտրություններին ընդառաջ իրականացվող ընտրական գործընթացների բարեփոխմանն ուղղված աշխատանքներին եւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանն ուղղված վերջին զարգացումներին, Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական ջանքերին»,- ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալը:
Կողմերը քննարկել են բանակցային գործընթացի վերսկսման նպատակով համապատասխան պայմանների ստեղծման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը։ Այս առումով կարեւորվել է Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացումը։

Налбандян и представитель Госдепа обсудили карабахский вопрос - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял сегодня заместителя помощника госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Бриджит Бринк.
Как сообщает МИД Армении, Эдвард Налбандян сказал, что за последние годы благодаря усилиям стран был зафиксирован прогресс в двусторонних отношениях.
Бриджит Бринк, в свою очередь, отметила, что Соединенные Штаты высоко ценят партнерские отношения с Арменией и заинтересованы в их дальнейшем углублении.
«Я рада снова быть в Ереване для обсуждения вопросов повестки армяно-американских отношений, список которых постоянно растет. Мы рассмотрим углубление армяно-американских торговых и бизнес-связей, работы, направленные на реформирование избирательных процессов перед предстоящими выборами 2017 года, последние события в рамках урегулирования карабахского конфликта, а также усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ»,- сказала заместитель помощника госсекретаря США.
Стороны обсудили меры, которые должны быть приняты для создания соответствующих условий для возобновления переговорного процесса. В этом плане была отмечена важность реализации договоренностей, достигнутых в ходе саммитов в Вене и Санкт-Петербурге.