Նալբանդյանն ու Պետդեպի ներկայացուցիչը քննարկել են ԼՂ խնդիրը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի` եվրոպական եւ եվրասիական հարցերով փոխտեղակալ Բրիջիթ Բրինքին:
ՀՀ ԱԳՆ տարածած հաղորդագրության համձայն՝ Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է, որ վերջին տարիներին համատեղ ջանքերով երկկողմ հարաբերություններում դրական առաջընթաց է արձանագրվել:
Բրիջիթ Բրինքն էլ նշել է, որ Միացյալ Նահանգները բարձր է գնահատում Հայաստանի հետ գործընկերային հարաբերությունները եւ շահագրգռված է դրանց հետագա խորացմամբ։
«Ուրախ եմ կրկին գտնվել Երեւանում՝ քննարկելու հայ-ամերիկյան համագործակցության օրակարգում առկա հարցերը, որոնց ցանկը հետզհետե աճում է: Մենք կանդրադառնանք հայ-ամերիկյան գործարար եւ առեւտրային կապերի խորացմանը, 2017թ. գարնանը կայանալիք ընտրություններին ընդառաջ իրականացվող ընտրական գործընթացների բարեփոխմանն ուղղված աշխատանքներին եւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանն ուղղված վերջին զարգացումներին, Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական ջանքերին»,- ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալը:
Կողմերը քննարկել են բանակցային գործընթացի վերսկսման նպատակով համապատասխան պայմանների ստեղծման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը։ Այս առումով կարեւորվել է Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացումը։

Bridget Brink and Edward Nalbandian
Yerevan /Mediamax/. Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian received today Bridget Brink, US Deputy Assistant Secretary in the Bureau of European and Eurasian Affairs.
According to the press release of the Armenian MFA, Edward Nalbandian said that the recent joint efforts ensured a positive progress in the bilateral relations.
Bridget Brink noticed that the United States highly appreciate partnership with Armenia and is interested in closer collaboration.
“I am glad to be in Yerevan again to discuss the issues from the agenda of Armenian-American cooperation, which multiple gradually. We will speak of intensifying business and trade relations between Armenia and the US, efforts aimed on reforms in election process for the 2017 election, as well as recent developments in the NK conflict settlement and mediation of the Minsk Group Co-Chairs,” said Deputy Assistant Secretary.
The parties discussed efforts aimed on creating appropriate conditions for renewal of the negotiation process. In this regard, importance was attached to implementation of the agreements reached at Vienna and St. Petersburg summits.