Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանը ձեռնարկելու է բոլոր հնարավոր ջանքերը եւ իրականացնելու է անհրաժեշտ քայլերը Լեռնային Ղարաբաղի եւ նրա բնակչության անվտանգության ապահովման համար։
Այդ մասին ասված է Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ:
«ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայում եւ Անվտանգության խորհրդում տարածվել է ս.թ. ապրիլի 14-ի Ադրբեջանի հերթական սադրիչ նամակը, որտեղ փորձ է արվում, պատասխանատվությունը Հայաստանի վրա դնելով, միակողմանիորեն չեղարկել 1994թ. մայիսի 12-ին Ադրբեջանի, Լեռնային Ղարաբաղի եւ Հայաստանի միջեւ ստորագրված զինադադարի եռակողմ անժամկետ համաձայնագիրը։
Հայաստանը խստորեն դատապարտում է Բաքվի այս քայլը, որով Ադրբեջանը կոպտորեն ոտնահարում է ինչպես 1994թ. մայիսի զինադադարի, այնպես էլ հարցականի տակ դնում 1994թ. հուլիսի զինադադարի վերահաստատման եւ 1995թ. փետրվարի զինադադարի ամրապնդման մասին համաձայնագրերը։ Հատկանշական է, որ 1994թ. հուլիսի համաձայնագրով Ադրբեջանը պարտավորվել էր «պահպանել զինադադարի ռեժիմը մինչեւ մեծ քաղաքական պայմանագրի կնքումը»։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները արդեն հայտնել են այս կապակցությամբ իրենց տեսակետը Ադրբեջանին, այդ թվում ԵԱՀԿ շրջանակներում, մասնավորապես նշելով, որ 1994թ․ եւ 1995թ. անժամկետ համաձայնագրերը, ինչպես եւ նախկինում, հիմք են հանդիսանում հակամարտության գոտում ռազմական գործողությունների դադարեցման համար: Համանախագահները կոչ են արել անշեղորեն պահպանել վերոհիշյալ համաձայնագրերը եւ թույլ չտալ դրանց խախտումը: Արհամարհելով այդ կոչը՝ Ադրբեջանը գնաց այս սադրիչ քայլին։
Անհրաժեշտ է ընդգծել, որ ս.թ. ապրիլի 5-ին Մոսկվայում ձեռք բերված բանավոր պայմանավորվածությունը, որին հղում է կատարվում ադրբեջանական նամակում, ուղղված էր հենց Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծված ագրեսիվ գործողությունների դադարեցմանը եւ, ինչպես նշել են համանախագահները, զինադադարի ռեժիմի վերականգնմանը: Ակնհայտ է, որ նշված բանավոր պայմանավորվածությունը չի կարող փոխարինել 1994թ. մայիսի 12-ի զինադադարի մասին համաձայնագիրը։
1994-1995թթ. զինադադարի եռակողմ համաձայնագրերը տարիներ շարունակ հիմք են հանդիսացել փխրուն զինադադարի պահպանման համար։ Այդ համաձայնագրերը վնասող ցանկացած քայլ լուրջ հարված է հասցնում խաղաղ գործընթացին, միջնորդների եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի ջանքերին, խաթարում է տարածաշրջանային անվտանգությունը:
Հայաստանը կոչ է անում համանախագահ երկրներին, միջազգային հանրությանը անհապաղ ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ պարտավորեցնելու Ադրբեջանին խստորեն հետեւել 1994թ. մայիսի զինադադարի համաձայնագրին եւ կատարել իր միջազգային հանձնառությունները՝ զերծ մնալու ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումից:
Հաշվի առնելով Ադրբեջանի այս անպատասխանատու քայլից բխող հնարավոր վտանգավոր հետեւանքները` ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարում է, որ Հայաստանը, հանդիսանալով զինադադարի հաստատման եւ դրա ամրապնդման մասին 1994-1995թթ. գործող համաձայնագրերը ստորագրած կողմ, ձեռնարկելու է բոլոր հնարավոր ջանքերը եւ իրականացնելու է անհրաժեշտ քայլերը Լեռնային Ղարաբաղի եւ նրա բնակչության անվտանգության ապահովման համար», - ասված է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ:

Баку хочет расторжения бессрочного договора о перемирии - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Армения приложит все возможные усилия и примет все необходимые меры для обеспечения безопасности Нагорного Карабаха и его населения.
Об этом говорится в заявлении министерства иностранных дел Армении.
«В Генассамблее и Совбезе ООН 14 апреля с. г. было распространено очередное провокационное письмо Азербайджана, в котором делается попытка в одностороннем порядке расторгнуть подписанное 12 мая 1994 года между Азербайджаном, Нагорным Карабахом и Арменией бессрочное трехстороннее соглашение о прекращении огня, взвалив всю вину на Армению.
Армения строго осуждает эти действия Баку, которыми Азербайджан грубо нарушает майское соглашение 1994 г. о прекращении огня и ставит под сомнение июльское соглашение 1994 года о подтверждении перемирия и февральское соглашение 1995 года об укреплении перемирия. Характерно, что соглашением от июля 1994 года Азербайджан обязуется «сохранить режим прекращения до подписания большого политического соглашения».
Страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ уже выразили свое мнение Азербайджану, в том числе в рамках ОБСЕ, в частности отметив, что бессрочные соглашения от 1994 г. и 1995 г., по-прежнему остаются основанием для прекращения боевых действий в зоне конфликта. Сопредседатели призвали твердо придерживаться вышеуказанных соглашений и не допускать их нарушения. Пренебрегая этим призывом, Азербайджан пошел на этот провокационный шаг.
Необходимо подчеркнуть, что устная договоренность, достигнутая 5 апреля с. г. в Москве, на которую ссылается азербайджанское письмо, была направлена именно на прекращение развязанных Азербайджаном против Нагорного Карабаха агрессивных действий, и, как отметили сопредседатели, на восстановление режима прекращения огня. Очевидно, что указанная устная договоренность не может заменить соглашение о прекращении огня, подписанное 12 мая 1994 года.
Трехсторонние соглашения о прекращении огня 1994 и 1995 гг. многие годы служили основанием для обеспечения хрупкого перемирия. Любой шаг, вредящий этим соглашениям, наносит удар по мирному процессу, по усилиям посредников и личного представителя действующего председателя ОБСЕ, нарушают безопасность в регионе.
Армения призывает страны-сопредседатели и мировое сообщество немедленно принять все необходимые меры, чтобы обязать Азербайджан строго придерживаться майского соглашения о прекращении огня от 1994 года и выполнять международные обязательства, воздерживаясь от применения силы и угроз применения силы.
Учитывая возможные опасные последствия подобных безответственных действий Азербайджана, МИД Армении заявляет, что Армения, будучи стороной соглашений об установлении и укрепления режима прекращения огня 1994-1995 гг., приложит все возможные усилия и примет все необходимые меры для обеспечения безопасности Нагорного Карабаха и его населения», - говорится в заявлении МИД Армении.