Ֆիշերի կարծիքով, Բունդեսթագը կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Գերմանիայի արտաքին գործերի նախկին նախարար Յոշկա Ֆիշերի կարծիքով, Բունդեսթագը կընդունի Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւը:
«Եվրոպայի ու Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունները հիմնված են խորը հակասության վրա: Երկու կողմն էլ վիճում են նաեւ պատմության շուրջ՝ դրա մասին է վկայում Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության շուրջ ծավալվող բանավեճը», - գրում է Ֆիշերը «Ռեալիզմ՝ Եվրոպայի եւ Թուրքիայի համար» հոդվածում:
«Հարաբերությունները կարող են էլ ավելի վատթարանալ այս գարնանը, երբ գերմանական Բունդեսթագը քվեարկի 1915թ. հայերի զանգվածային ջարդերը որպես ցեղասպանություն ճանաչելու կոչ անող բանաձեւը: Ամենայն հավանականությամբ, այդ առաջարկին հավանություն կտա տարբեր կուսակցություններ ներկայացնող պատգամավորների մեծամասնությունը, ինչը կուժեղացնի Էրդողանի կառավարության հետ եղած լարվածությունը», - նշել է գերմանացի քաղաքական գործիչը:

Йошка Фишер считает, что Бундестаг признает Геноцид армян
Ереван/Медиамакс/. Бывший министр иностранных дел Германии Йошка Фишер считает, что Бундестаг примет резолюцию, признающую Геноцид армян.
«Отношения между Европой и Турцией давно определяются глубоким противоречием. Обе стороны спорят даже из-за истории - об этом свидетельствует диспут по поводу признания геноцида армян во время Первой мировой войны», - пишет Фишер в статье «Реализм для Европы и Турции», написаной для Project Syndicate.
«Отношения могут еще больше испортиться этой весной, когда немецкий Бундестаг будет голосовать по поводу резолюции, призывающей признать массовое убийство армян в 1915 году геноцидом. Скорее всего, это предложение одобрят значительное большинство депутатов из разных партий, что усилит напряженность в отношениях с правительством Эрдогана», - отметил немецкий политик.