Ֆիշերի կարծիքով, Բունդեսթագը կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Գերմանիայի արտաքին գործերի նախկին նախարար Յոշկա Ֆիշերի կարծիքով, Բունդեսթագը կընդունի Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւը:
«Եվրոպայի ու Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունները հիմնված են խորը հակասության վրա: Երկու կողմն էլ վիճում են նաեւ պատմության շուրջ՝ դրա մասին է վկայում Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության շուրջ ծավալվող բանավեճը», - գրում է Ֆիշերը «Ռեալիզմ՝ Եվրոպայի եւ Թուրքիայի համար» հոդվածում:
«Հարաբերությունները կարող են էլ ավելի վատթարանալ այս գարնանը, երբ գերմանական Բունդեսթագը քվեարկի 1915թ. հայերի զանգվածային ջարդերը որպես ցեղասպանություն ճանաչելու կոչ անող բանաձեւը: Ամենայն հավանականությամբ, այդ առաջարկին հավանություն կտա տարբեր կուսակցություններ ներկայացնող պատգամավորների մեծամասնությունը, ինչը կուժեղացնի Էրդողանի կառավարության հետ եղած լարվածությունը», - նշել է գերմանացի քաղաքական գործիչը:

Yerevan/Mediamax/. Former German Foreign Minister Joschka Fischer believes that Bundestag will adopt a resolution recognizing the Armenian Genocide .
“Relations between Europe and Turkey have long been characterized by a deep contradiction. History, too, has divided the two sides, as the dispute over recognition of the Armenian genocide during World War I attests”, says Fisher, in his article “Realism for Europe and Turkey”, written for Project Syndicate.
“Relations could deteriorate further this spring, when Germany’s Bundestag votes on a resolution calling for the mass murder of Armenians in 1915 to be categorized as genocide. The motion will most likely be adopted by a large cross-party majority, aggravating tensions with Erdoğan’s government”, noted the German politician.