Եվրամիությունը կոչ է արել անհապաղ դադարեցնել կրակը
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵՄ արտաքին քաղաքականության եւ անվտանգության հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինին կոչ է արել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կողմերին անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները:
«Շփման գծի երկայնքով բախումների մասին տեղեկությունները չափազանց մտահոգիչ են: Ես կոչ եմ անում կողմերին անմիջապես դադարեցնել կրակը եւ հարգել հրադադարի ռեժիմը: Կողմերը պետք է զսպվածություն ցուցաբերեն եւ խուսափեն հետագա գործողություններից կամ հայտարարություններից, որոնք կարող են էլ ավելի սրել իրավիճակը»,- ասել է Ֆեդերիկա Մոգերինին:
Եվրամիությունն ափսոսանք է հայտնել զոհերի, հատկապես խաղաղ բնակչության շրջանում կորուստների առթիվ:
«ԵՄ-ն ամբողջապես աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը: Մենք ակնկալում ենք կողմերից խստիվ հարգել հրադադարը, զերծ մնալ ուժի կիրառումից եւ վերսկսել ջանքերը՝ ուղղված ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը»,- ասված է ԵՄ բարձր ներկայացուցչի հայտարարության մեջ:

Евросоюз призвал немедленно прекратить огонь в Карабахе
Ереван /Медиамакс/. Верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Федерика Могерини призвала сегодня стороны нагорно-карабахского конфликта немедленно прекратить вооруженные действия.
«Мы глубоко обеспокоены сообщениями о вооруженных столкновениях на линии соприкосновения. Я призываю стороны немедленно прекратить огонь и вернуться к режиму прекращения огня. Стороны должны проявить сдержанность и отказаться от любых действий или заявлений, способствующих росту напряжения»,- заявила Федерика Могерини.
Она выразила сожаление в связи с гибелью людей, в частности, среди мирного населения.
«ЕС полностью поддерживает усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Мы ожидаем, что стороны будут уважать режим прекращения огня и воздержатся от применения силы, возобновив усилия для мирного урегулирования конфликта»,- заявила Верховный представитель Европейского союза.