Սերժ Սարգսյանը հիշեցրել է հայկական բալիստիկ հրթիռների եւ Աղդամի ավերակների մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ հայկական Զինված ուժերը լիովին տիրապետում են իրավիճակին եւ վերջին շրջանում հակառակորդի ձեռնարկած բոլոր փորձերը ձախողվել են:
ՀՀ նախագահն այդ մասին ասել է ArmNews հեռուստաընկերության հետ հարցազրույցում:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ հայկական բոլոր ստորաբաժանումները՝ ջոկից մինչեւ կորպուս, ունեն կազմակերպվածության շատ բարձր մակարդակ:
Խոսելով հրադադարը խախտելու Ադրբեջանի քաղաքականության մասին, ՀՀ նախագահն ասել, որ դրանով Բաքուն փորձում է միջազգային հանրության «հիշեցնել», որ պատերազմը չի ավարտվել եւ պետք է շտապ միջոցներ ձեռնարկել խնդիրը լուծելու համար:
«Բացի դրանից, փորձում էին հայերի «աչքը վախեցնել»: Տեսաք, թե այդ խաբկանքը ինչ հետեւանքներ ունեցավ», - նկատել է Սերժ Սարգսյանը:
Հայաստանի նախագահը նաեւ կարծիք է հայտնել, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը փորձում է պատերազմի չավարտված լինելը շահարկել իր վարած կոշտ ներքին քաղաքականությունը արդարացնելու համար:
Սերժ Սարգսյանը նաեւ մեկնաբանել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի հայտարարությունն այն մասին, որ Ադրբեջանի Զինված ուժերը կարող են «երկրի երեսից ջնջել Երեւանը»:
«Ռուսաստանի նախագահի հետ մեր եռակողմ հանդիպման ժամանակ Ադրբեջանի նախագահը շատ ճիշտ ասաց, որ կողմերը տեղյակ են միմյանց ռազմական հնարավորությունների մասին: Այո, Ադրբեջանի զինված ուժերը կարող են Նախիջեւանից հասնել Երեւանի սահմաններին: Սակայն նման գործողությունները անպատիժ չեն մնում: Ադրբեջանում շատ լավ գիտեն, որ մենք ունենք բալիստիկ հրթիռներ, որոնք 300 կիլոմետրից ավել շառավղով կարող են ցանկացած ծաղկուն բնակավայր վերածել այնպիսի ավերակների, ինչպիսիք այսօր կան Աղդամում: Ընտրության հարց է՝ եթե իրենք իրենց կյանքից «ձեռք են քաշել»: Երբեմն տպավորություն ունեմ, որ Ադրբեջանի որոշ ղեկավարներ աշխատանքից հետո տարվում են համակարգչային խաղերով: Բայց վիրտուալ իրականությունը պետք չէ շփոթել իրական կյանքի հետ», - ասել է Սերժ Սարգսյանը:

Yerevan /Mediamax/. Armenian President Serzh Sargsyan said that the Armenian Armed Forces are in full control of the situation and all the rival’s recent attempts have failed.
The Armenian President said this during his interview to ArmNews TV company.
Serzh Sargsyan stressed that all the Armenian subdivisions - from detachments to the corps - are highly disciplined.
Speaking about Azerbaijan’s policy of ceasefire violation, the Armenian President said that thus Baku tries to “remind” the international community that the war has not ended and immediate measures should be taken to settle the issue.
“Besides, they tried to intimidate Armenians. And you saw the outcomes of this delusion”, noted Serzh Sargsyan.
The Armenian President also expressed the opinion that the Azerbaijani leadership is trying to make use of the fact that the war has not ended to justify its tough domestic policy.
Serzh Sargsyan also commented on the Azerbaijani Defense Minister’s statement according to which the Azerbaijani Armed Forces can “wipe Yerevan off the map”.
“During our trilateral meeting with the Russian President, the Azerbaijani President noticed very correctly that the sides are aware of each other’s military capacities. Yes, the Azerbaijani Armed Forces can reach from Nakhichevan to Yerevan borders. But such actions are always punished. Azerbaijan is very well aware that we have ballistic missile which can leave ruins of any thriving settlement at over a 300km radius as those of Aghdam. It is a matter of choice if they have “given up on their lives”. Sometimes I have the impression that some Azerbaijani leaders entertain themselves with computer games after work. But one should not mix the virtual reality with real life”, said Serzh Sargsyan.