Սերժ Սարգսյանը հիշեցրել է հայկական բալիստիկ հրթիռների եւ Աղդամի ավերակների մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ հայկական Զինված ուժերը լիովին տիրապետում են իրավիճակին եւ վերջին շրջանում հակառակորդի ձեռնարկած բոլոր փորձերը ձախողվել են:
ՀՀ նախագահն այդ մասին ասել է ArmNews հեռուստաընկերության հետ հարցազրույցում:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ հայկական բոլոր ստորաբաժանումները՝ ջոկից մինչեւ կորպուս, ունեն կազմակերպվածության շատ բարձր մակարդակ:
Խոսելով հրադադարը խախտելու Ադրբեջանի քաղաքականության մասին, ՀՀ նախագահն ասել, որ դրանով Բաքուն փորձում է միջազգային հանրության «հիշեցնել», որ պատերազմը չի ավարտվել եւ պետք է շտապ միջոցներ ձեռնարկել խնդիրը լուծելու համար:
«Բացի դրանից, փորձում էին հայերի «աչքը վախեցնել»: Տեսաք, թե այդ խաբկանքը ինչ հետեւանքներ ունեցավ», - նկատել է Սերժ Սարգսյանը:
Հայաստանի նախագահը նաեւ կարծիք է հայտնել, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը փորձում է պատերազմի չավարտված լինելը շահարկել իր վարած կոշտ ներքին քաղաքականությունը արդարացնելու համար:
Սերժ Սարգսյանը նաեւ մեկնաբանել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի հայտարարությունն այն մասին, որ Ադրբեջանի Զինված ուժերը կարող են «երկրի երեսից ջնջել Երեւանը»:
«Ռուսաստանի նախագահի հետ մեր եռակողմ հանդիպման ժամանակ Ադրբեջանի նախագահը շատ ճիշտ ասաց, որ կողմերը տեղյակ են միմյանց ռազմական հնարավորությունների մասին: Այո, Ադրբեջանի զինված ուժերը կարող են Նախիջեւանից հասնել Երեւանի սահմաններին: Սակայն նման գործողությունները անպատիժ չեն մնում: Ադրբեջանում շատ լավ գիտեն, որ մենք ունենք բալիստիկ հրթիռներ, որոնք 300 կիլոմետրից ավել շառավղով կարող են ցանկացած ծաղկուն բնակավայր վերածել այնպիսի ավերակների, ինչպիսիք այսօր կան Աղդամում: Ընտրության հարց է՝ եթե իրենք իրենց կյանքից «ձեռք են քաշել»: Երբեմն տպավորություն ունեմ, որ Ադրբեջանի որոշ ղեկավարներ աշխատանքից հետո տարվում են համակարգչային խաղերով: Բայց վիրտուալ իրականությունը պետք չէ շփոթել իրական կյանքի հետ», - ասել է Սերժ Սարգսյանը:

Серж Саргсян напомнил об армянских ракетах и руинах Адгама - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян заявил, что армянские вооруженные силы полностью контролируют ситуацию и все последние попытки противника провалились.
Президент Армении заявил об этом в интервью телеканалу ArmNews.
Серж Саргсян подчеркнул, что все армянские подразделения - от роты до корпуса, «имеют очень высокую степень организации и управляемости».
Говоря о нарушениях режима прекращения огня со стороны Азербайджана, глава армянского государства отметил, что таким образом официальный Баку пытается «напомнить» международному сообществу о том, что война не окончена, и необходимо незамедлительно предпринять меры для разрешения проблемы.
«Помимо этого, они пытались «напугать» армян. Вы увидели последствия этой иллюзии»,- отметил Серж Саргсян.
Глава Армении также выразил мнение, что руководство Азербайджана пытается спекулировать темой незавершенной войны, чтобы оправдать свою жесткую внутреннюю политику.
Серж Саргсян также прокомментировал заявление министра обороны Азербайджана о том, что Вооруженные силы Азербайджана могут «стереть Ереван с лица земли».
«На трехсторонней встрече президент Азербайджана очень правильно сказал, что стороны конфликта прекрасно осведомлены о военных возможностях друг друга. Да, Вооруженные силы Азербайджана могут дойти до границ Еревана из Нахиджевана, однако подобные действия не остаются безнаказанными. В Азербайджане прекрасно знают, что у нас есть баллистические ракеты, которые могут превратить любой населенный пункт в радиусе 300 километров в руины, которые сегодня есть в Агдаме. Это вопрос выбора, если им безразлична собственная жизнь. Иногда у меня складывается впечатление, что некоторые лидеры в Азербайджане чрезмерно увлекаются компьютерными играми. Но виртуальную реальность не стоит путать с реальной жизнью» , - сказал Серж Саргсян.