Պյոտր Սվիտալսկի. «ԵՄ-ն Հայաստանի արդիականացման տեսանելի գործոն է» - Mediamax.am
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում բացատրում է, թե ինչու է Հայաստանը կարեւոր Եվրամիության համար, եւ կարեւորում համագործակցության էական ազդեցությունը:
-Որո՞նք են այն կարեւոր արժեքները, որոնք Եվրամիությունն ու Հայաստանը կիսում են:
- Հայաստանը լայն առումով եվրոպական ընտանիքի անդամ է: Հայաստանը կիսում է այն արժեքները, որոնք մենք համարում ենք եվրոպական արժեքներ: Այդ արժեքները մշակութային առումով երբեմն ասոցացվում են ինչպես ռացիոնալիզմի, ճշմարտության ձգտման, այնպես էլ բազմազանության նկատմամբ հարգանքի եւ հանդուրժողականության հետ, եւ ես կարծում եմ, որ այս առումով հայերն այնքան եվրոպացի են, որքան Եվրոպական Միության եւ, ավելի լայն առումով, եվրոպական ընտանիքի շատ այլ անդամներ:
Քաղաքական առումով ընդհանուր եվրոպական ինքնությունը կապված է երեք հիմնարար արժեքների` ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ օրենքի գերակայության հետ: Դառնալով Եվրոպայի Խորհրդի անդամ` Հայաստանը որդեգրել է այդ արժեքները: Այս առումով ԵՄ-ը եւ Հայաստանը կառուցել են իրենց հարաբերություններն ընդհանուր արժեքների հիմքի վրա:
Երբեմն այստեղ՝ Հայաստանում որոշ մարդիկ կարծում են, թե, քանզի հայ հասարակությունը  պահպանողական է, եվրոպական արժեքները, այսպես կոչված եվրոպական արժեհամակարգը չափազանց լիբերալ է իրենց համար: Նրանք անտեսում են այն փաստը, որ եվրոպական ինքնության տարրերից մի քանիսը եվրոպական ընտանիքում բազմակարծությունն ու բազմազանությունն են: Եվրամիության ներսում հաստատ կան ավելի պահպանողական հասարակություններ, քան հայ հասարակությունն է: Եվրոպայի գեղեցկությունը դրա մշակութային հարստությունն է, եւ դա բավարար է, որպեսզի հայերը իրենց անկաշկանդ զգան Եվրոպայում արժեքների տեսանկյունից:
- Ինչո՞ւ են Հայաստանի հետ հարաբերությունները կարեւոր Եվրամիության համար:
- Դարեր շարունակ Հայաստանը համարել է իրեն եվրոպական պետություն: Հայաստանն առաջին պետությունն է պատմության մեջ, որ ընդունել է քրիստոնեությունը որպես պաշտոնական կրոն, հետեւաբար, տեղական հեռանկարի տեսակետից, կամուրջը Հայաստանի եւ Եվրոպայի միջեւ շատ ամուր է:
Եվրոպայի համար Հայաստանը ոչ միայն հարեւանության մի մասն է, այլեւ եվրոպական տարածության, Եվրոպայի մասն է ավելի լայն իմաստով. հարեւանությունը կարեւոր է, հատկապես հաշվի առնելով դրանից բխող ռիսկերը, այդ մոտիկությունը ստիպում է անհանգստություն ցուցաբերել այստեղ կատարվող իրադարձությունների հանդեպ: Ահա թե ինչու է Հայաստանը կարեւոր Եվրամիության համար:
Լինելով փոքր, ինչ-որ տեղ նաեւ մեկուսացված երկիր (քանի որ մեկ մեծ սահման փակ է, իսկ մյուսը՝ դեռեւս կրակահերթի տակ՝ Լեռնային Ղարաբաղում եւ դրա շուրջ հակամարտության հետ պայմանավորված), Հայաստանը, այդուհանդերձ, կարեւոր է Եվրոպայի համար: Հայաստանը Եվրոպան Ասիայի հետ կապող դարպասներից մեկն է: Այն ռազմավարական նշանակություն ունի Իրանի հետ իր սահմանի շնորհիվ: Ամբողջ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանը մի խաչմերուկ է, մի դուռ, որը հնարավոր է դարձնում տարբեր մշակույթների, հետաքրքրությունների տեր մարդկանց հանդիպումը: Այն նաեւ կարեւոր վայր է առեւտրի եւ հաղորդակցության համար: Այդ իսկ պատճառով Եվրամիությունը շահագրգռված է ունենալ ամուր հարաբերություններ այնպիսի մի երկրի հետ, ինչպիսինն Հայաստանն է:
- Դուք խոսեցիք հարեւանության մասին.  ի՞նչ է նշանակում լինել լավ հարեւան:
- Իրավական տեսանկյունից բարիդրացիական հարաբերությունների գաղափարը հստակ արձանագրված է հիմնարար միջազգային եւ եվրոպական փաստաթղթերում, սկսած ՄԱԿ-ի կանոնադրությունից ու վերջացրած ԵԱՀԿ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտով ու Փարիզի հռչակագրով։ Այսպիսով` բարիդրացիական հարաբերությունները միջազգային իրավունքի եւ, ընդհանուր առմամբ, միջազգային հարաբերությունների հիմնարար սկզբունքներից են:
Լավ հարեւանները բարյացակամ, ազատ, հուսալի հարեւաններն են: Լավ հարեւանները այն հարեւաններն են, ում՝ միմյանց նկատմամբ վերաբերմունքը հիմնված է հարգանքի, համերաշխության եւ փոխադարձ հանդուրժողականության վրա: Բացի այդ, բարիդրացիական հարաբերությունների հիմնական տարրերը խաղաղ վերաբերմունքն է, համագործակցությունը, համերաշխությունը եւ, անհրաժեշտության դեպքում, օգնելու պատրաստակամությունն են:
-Ի՞նչ ազդեցություն ունի իրականում Եվրամիությունը Հայաստանի վրա:
- Կարծում եմ, ԵՄ-ն կարեւոր գործոն է Հայաստանում: Մենք թիվ մեկ միջազգային դոնորն ենք, թիվ մեկ արտասահմանյան ներդրողը եւ թիվ մեկ արտաքին առեւտրային գործընկերը: Բայց մեր փոխհարաբերություններն ավելին են, քան առեւտրի, ներդրումների եւ համագործակցության զարգացման տարրեր:
Մեր ներդրումը զարգացման  տեսանկյունից այս երկրում շատ բազմակողմանի է եւ տեսանելի ամենուրեք. մենք նպաստում ենք ենթակառուցվածքների բարելավմանը, ԵՄ-ը «Հյուսիս-հարավ» տրանսպորտային միջանցքի հիմնական աջակիցն է, որն անցնում է ամբողջ Հայաստանով` հարավային սահմանից մինչեւ հյուսիսայինը: Մենք ավելի քան 10 մլն եվրո ենք տրամադրել Երեւանի մետրոպոլիտենի համակարգի արդիականացմանը, ծախսել ենք միլիոններ՝ օգնելով Հայաստանին ստեղծել աղբահանության եւ ջրի մաքրման ժամանակակից համակարգեր: ԵՄ-ն օգնում է շտկել զարգացման մակարդակի տարբերությունը Երեւանի եւ մյուս մարզերի միջեւ, մասնավորապես, գյուղատնտեսության ասպարեզում մեր ջանքերը կարեւոր տնտեսական եւ սոցիալական տարրեր են կրում։ Մենք բարելավում ենք սահմանների կառավարման համակարգը, մեծ ներդրում ենք կատարել դրանց կառավարման արդյունավետության բարձրացման գործում։
Եվրոպական Միությունն էլեկտրոնային կառավարման հիմնական խթանողն է Հայաստանում. օրինակ, քչերին է հայտնի, որ ԵՄ-ի շնորհիվ Հայաստանի բոլոր քաղաքացիներին տրամադրվում են նույնականացման քարտեր, ավելի քան կես միլիոն հայաստանցի նոր բիոմետրիկ անձնագրեր է ստացել: Մենք աջակցում ենք նաեւ արդարադատության համակարգի  բարեփոխմանը: Եվրոպական Միության օգնությամբ դատարանների 12 շենք է կառուցվել Հայաստանում եւ, որն ավելի կարեւոր է, օրենսդրական մի քանի փոփոխություն է մտել ուժի մեջ, որոնք ամրապնդում են արդարադատության համակարգի անկախությունը:
Կրթությունը եւս կարեւոր ոլորտ է, որտեղ մեր ներկայությունն ակնհայտ է ոչ միայն «Էրազմուս» ծրագրի առաջարկած հնարավորությունների, այլեւ Եվրամիության`մասնագիտական կրթությանն ուղղված շատ տեսանելի դրական ազդեցության շնորհիվ: Մենք կառուցել, վերանորոգել կամ թարմացրել ենք Հայաստանի մի քանի համալսարաններ, ինչպես նաեւ նպաստել ենք կրթական համակարգի բարեփոխմանը:
Մենք նաեւ օգնում ենք Հայաստանին արդիականացնել մարդու իրավունքների պաշտպանության համակարգը, խթանել տնտեսական միջավայրը, մասնավորապես, փոքր եւ միջին ձեռնարկություններին աջակցելու միջոցով։ Այնպես որ, ինչպես կարող եք տեսնել, Եվրոպական Միության գործունեության ներկապնակը բավականին մեծ է, մենք ունենք մեր առաջնահերթությունները, եւ ես կարծում եմ, որ Եվրամիությունը Հայաստանի արդիականացման տեսանելի գործոն է:

П.Свитальски: Для ЕС Армения не просто сосед, а часть европейской семьи
Глава Делегации Европейского союза в Армении, посол Петр Свитальски объясняет в интервью Медиамакс, почему Армения столь важна для ЕС, и подчеркивает значительное влияние сотрудничества на местах.
- Какие важные ценности разделяют ЕС и Армения?
- В широком смысле Армения является частью европейской семьи. Армения разделяет ценности, которые мы считаем европейскими. Европейские ценности в культурном смысле иногда ассоциируются с рационализмом, стремлением к истине, а также уважением различий и терпимостью, и я думаю, что в этом смысле армяне такие же европейцы, как и многие другие члены Европейского Союза и более широкой европейской семьи.
В политическом смысле единая европейская идентичность связана с тремя фундаментальными ценностями - демократии, прав человека и верховенства закона. Став членом Совета Европы, Армения присоединилась к этим ценностям. В этом плане, ЕС и Армения строят свои отношения на прочной основе общих ценностей.
Иногда здесь, в Армении, некоторые люди считают, что, поскольку армянское общество консервативно, европейские ценности, так называемые европейские ценности слишком либеральны для них. Они забывают тот факт, что одним из элементов европейской идентичности является плюрализм, разнообразие в европейской семье. Несомненно, в Европейском Союзе есть более консервативные общества, чем армянское. Красота Европы заключается в богатстве ее культур, что оставляет большой задел для того, чтобы позволить армянам чувствовать себя как дома с точки зрения ценностей.
- Почему партнерство между ЕС и Арменией важно для Европы?
- В течение многих столетий Армения считает себя европейским государством. Армения стала первым государством в истории, принявшим христианство в качестве официальной религии и, следовательно, с точки зрения местной перспективы, связь между Арменией и Европой очень крепка.
Для Европы Армения не просто является частью Европейского соседства - a оно важно для страны из-за рисков, которым подвержена Армения в регионе,  и которые заставляют нас чувствовать себя особенно обеспокоенными, - но Армения также является частью европейского пространства, Европы в более широком смысле, поэтому для Европейского союза Армения имеет важное значение.
Несмотря на то, что Армения маленькая и, в некотором смысле, изолированная страна (одна большая граница закрыта, еще одна до сих пор под обстрелом из-за конфликта в и вокруг Нагорного Карабаха) тем не менее, она важна для Европы и является одними из ворот, соединяющими Европу с Азией. Имея границу с Ираном, Армения имеет стратегическое значение, а весь регион Южного Кавказа является перекрестком, воротами, это место встречи разных культур, разных интересов, а также регион, имеющий важное значение для торговли и общения. Поэтому Европейский Союз заинтересован в прочных отношениях с Арменией.
- Вы говорили о соседстве: что значит быть хорошим соседом?
- С юридической точки зрения идея добрососедских отношений хорошо отражена в основных международных и европейских документах, начиная с Устава ООН, она прописана в Хельсинкском заключительном акте ОБСЕ и Парижской хартии для новой Европы, поэтому добрососедские отношения являются одним из основополагающих принципов международного права и международных отношений как таковых.
Хорошие соседи  - это дружелюбные соседи. Хорошие соседи - открытые соседи. Хорошие соседи - надежные соседи. Хорошие соседи  - это соседи, чье взаимное отношение основано на уважении, солидарности и взаимной терпимости. Но важнейшими элементами добрососедских отношений являются миролюбивое отношение, сотрудничество, солидарность, готовность оказать помощь в случае необходимости.
- Какое реальное влияние в Армении имеет ЕС?
- Я думаю, что Европейский Союз является важным фактором в Армении. Мы - ключевой международный донор Армении. Мы - ключевой иностранный инвестор в Армении. И мы - ключевой внешнеторговый партнер Армении. Но наши отношения выходят за рамки элементов торговли, инвестиций, сотрудничества в целях развития. Наш вклад в развитие этой страны очень разносторонен и виден повсюду на местах: мы вносим вклад в улучшение инфраструктуры, ЕС активно поддерживает развитие коридора «Север-Юг», который проходит через всю Армению от южной границы до северной. Мы выделили более 10 миллионов евро на модернизацию системы метрополитена в Ереване, потратили миллионы, чтобы помочь Армении организовать современные системы сбора отходов, очистки воды. ЕС помогает ликвидировать разрыв в развитии между Ереваном и остальными регионами, в частности, наши усилия в сфере сельского хозяйства имеют важный экономический и социальный аспект. Мы улучшаем систему управления границами, внесли большой вклад в повышение эффективности управления.
ЕС активно поддерживает развитие электронного управления в Армении: мало кто знает, например, что благодаря ЕС всем армянам выдаются новые удостоверения личности, более полумиллиона армян получили новые биометрические паспорта. Мы поддерживаем совершенствование системы правосудия. 12 зданий судов были построены в Армении с помощью Евросоюза, но, что более важно, в Армении были приняты несколько важных законодательных актов, укрепляющих независимость судебной системы и оптимизирующих функционирование системы правосудия.
Образование является важной сферой, в которой мы активно работаем, и не только путем предоставления образовательных возможностей в рамках программы Erasmus. ЕС активно содействует улучшению системы профессионального образования. Мы построили, отремонтировали или обновили несколько колледжей в Армении, а также внесли свой вклад в реформу системы образования.
Мы также помогаем Армении модернизировать систему защиты прав человека, ускорить экономический рост, в частности, через поддержку малого и среднего бизнеса. Поэтому,  как вы можете заметить, спектр деятельности Европейского Союза очень широк, у нас есть свои приоритеты, и я думаю, что Евросоюз является заметным фактором модернизации Армении.