Հայաստանը չի նախատեսում ընդլայնել համագործակցությունը ՆԱՏՕ-ի հետ, ասել է ԱԳՆ խոսնակը` ԽՄԲԱԳՐՎԱԾ - Mediamax.am
13409 դիտում
Հայաստանը չի նախատեսում ընդլայնել համագործակցությունը ՆԱՏՕ-ի հետ, ասել է ԱԳՆ խոսնակը` ԽՄԲԱԳՐՎԱԾ
Տիգրան Բալայան
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանը մտադիր չէ ընդլայնել համագործակցության ձեւաչափերը ՆԱՏՕ-ի հետ:
Այդ մասին ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ին ասել է ՀՀ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Տիգրան Բալայանը` մեկնաբանելով ԶԼՄ-ների հրապարակումները Հայաստանի ու ՆԱՏՕ-ի միջեւ ռազմական համագործակցության ընդլայնման ծրագրերի մասին:
«Մենք ունենք ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության որոշակի ձեւաչափեր: Ընդլայնել կամ փոխել դրանք մենք չենք պատրաստվում»,- ասել է Տիգրան Բալայանը:
Մեդիամաքս-ի ծանոթագրություն.
Սույն լուրը հրապարակելուց քիչ անց ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը խմբագրեց իր նախնական հաղորդագրությունը, փոխելով վերնագիրն ու բովանդակությունը: Վերնագիրն այժմ այսպիսին է. «Երեւանը մտադիր է շարունակել համագործակցությունը ՆԱՏՕ-ի հետ գոյություն ունեցող ձեւաչափերում», իսկ Տիգրան Բալայանի խոսքերը մեջբերված են այսպես. «Մենք ունենք ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության որոշակի ձեւաչափեր: Մենք մտադիր ենք շարունակել համագործակցությունը այդ ձեւաչափերում»:
Ռուսաստանի կողմից Ղրիմը գրավելուց հետո ՆԱՏՕ-ն Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հետ ռազմական համագործակցության ընդլայնման ծրագրեր է մշակում` այդ մասին նախօրեին գրել էր The Guardian-ը` հղում անելով գերմանական Spiegel ամսագրին, որը ձեռք է բերել յոթ էջանոց գաղտնի փաստաթուղթ, որը նախապատրաստվել է այսօր Բրյուսելում կայանալիք ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների ԱԳ նախարարների հանդիպման համար:
Փաստաթղթի համաձայն, ՆԱՏՕ-ն մտադիր է ռազմական ուսուցում անցկացնել Հայաստանի համար, իսկ Ադրբեջանում իրականացնել նավթային եւ գազային հանքավայրերի անվտանգության ապահովմանն ուղղված ծրագրեր:
Փաստաթղթում նաեւ առաջարկ կա Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Մոլդովայի հետ համատեղ զորավարժություններ անցկացնելու մասին, որոնց նպատակն է այդ երկրների զինված ուժերի եւ Դաշինքի հետ փոխհամատեղելիության եւ «խելացի պաշտպանություն» (smart defence) գործողություններում նրանց մասնակցության ապահովումը:

Армения не планирует расширять сотрудничество с НАТО, заявил пресс-секретарь МИД (НОВАЯ РЕДАКЦИЯ) - Mediamax.am
13410 просмотров
Армения не планирует расширять сотрудничество с НАТО, заявил пресс-секретарь МИД (НОВАЯ РЕДАКЦИЯ)
Ереван /Медиамакс/. Армения не намерена расширять форматы сотрудничества с НАТО.
Об этом ИТАР-ТАСС заявил официальный представитель МИД Армении Тигран Балаян, комментируя публикации СМИ о планах развития усиления военного сотрудничества между Арменией и НАТО.
«У нас есть определенные форматы сотрудничества с НАТО. Расширять их, менять их мы не собираемся», - сказал Тигран Балаян.
Примечание Медиамакс:
Вскоре после публикации данной информации ИТАР-ТАСС отредактировал свое оригнальное сообщение, изменив заголовок и содержание. Заголовок теперь такой:  «МИД Армении: Ереван намерен продолжать сотрудничество с НАТО в действующих форматах», а слова Тиграна Балаяана приводятся так: «У нас есть действующие форматы работы с НАТО. Мы намерены продолжить сотрудничество в этих форматах».
После захвата Россией Крыма НАТО разрабатывает планы по усилению военного сотрудничества с Арменией и Азербайджаном. Об этом писала накануне газета Gurdian, ссылаясь на немецкий еженедельник Spiegel, в распоряжение которого попал конфиденциальный семистраничный документ, подготовленный для сегодняшней встречи министров иностранных дел стран-членов НАТО в Брюсселе.
Согласно этому документу, НАТО намерено проводить военное обучение для Армении, реализовывать проекты в Азербайджана по обеспечению безопасности нефтяных и газовых месторождений.
В документе также содержится предложение о проведение совместных учений НАТО с Арменией, Азербайджаном и Молдовой с целью обеспечения взаимосовместимости их вооруженных сил с альянсом и обеспечения их участия в операциях по «умной обороне» (smart defence).