ԱՄՆ դեսպանն ափսոսանք է հայտնել Ղրիմի հանրաքվեի հարցում Երեւանի մոտեցման կապակցությամբ
Լուսանկարը` PanArmenian Photo
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը այսօր ափսոսանք է հայտնել Ղրիմի հանրաքվեի հարցում պաշտոնական Երեւանի կողմից արված հայտարարության կապակցությամբ:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ երեկ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի ու Վլադիմիր Պուտինի միջեւ կայացած հեռախոսազրույցի ժամանակ նախագահներն արձանագրել են, որ Ղրիմում կայացած հանրաքվեն հանդիսանում է ազատ կամարտահայտման միջոցով ազգերի ինքնորոշման իրավունքի իրացման հերթական օրինակը:
Այսօր Երեւանում մեկնարկած «ՆԱՏՕ-ի գործընկերությունը Հարավային Կովկասում. Ռազմավարական մոտեցում տարածաշրջանային անվտանգությանը» միջազգային համաժողովի ընթացքում Ջոն Հեֆերնը ասել է, որ ԱՄՆ-ը եւ ՆԱՏՕ-ն մեծ ջանքեր են ուղղել ուկրաինական ճգնաժամի խաղաղ հանգուցալուծմանը` առաջարկելով խնդրի կարգավորման բազմաթիվ տարբերակներ, որոնք, սակայն, մերժվել են Ռուսաստանի կողմից:
«Ցավում եմ, որ Հայաստանը հանդես է եկել նման հայտարարությամբ»,- ասել է դեսպանը: