ԱՄՆ դեսպանն ափսոսանք է հայտնել Ղրիմի հանրաքվեի հարցում Երեւանի մոտեցման կապակցությամբ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը այսօր ափսոսանք է հայտնել Ղրիմի հանրաքվեի հարցում պաշտոնական Երեւանի կողմից արված հայտարարության կապակցությամբ:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ երեկ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի ու Վլադիմիր Պուտինի միջեւ կայացած հեռախոսազրույցի ժամանակ նախագահներն արձանագրել են, որ Ղրիմում կայացած հանրաքվեն հանդիսանում է ազատ կամարտահայտման միջոցով ազգերի ինքնորոշման իրավունքի իրացման հերթական օրինակը:
Այսօր Երեւանում մեկնարկած «ՆԱՏՕ-ի գործընկերությունը Հարավային Կովկասում. Ռազմավարական մոտեցում տարածաշրջանային անվտանգությանը» միջազգային համաժողովի ընթացքում Ջոն Հեֆերնը ասել է, որ ԱՄՆ-ը եւ ՆԱՏՕ-ն մեծ ջանքեր են ուղղել ուկրաինական ճգնաժամի խաղաղ հանգուցալուծմանը` առաջարկելով խնդրի կարգավորման բազմաթիվ տարբերակներ, որոնք, սակայն, մերժվել են Ռուսաստանի կողմից:

U.S. Ambassador Jon Heffern
Yerevan /Mediamax/. U.S. Ambassador to Armenia Jon Heffern expressed the regret over official Yerevan’s statement on the Crimean vote today.
Mediamax recalls that Armenian and Russian President had a phone talk yesterday during which they stated that the Crimean referendum was another example of realization of peoples’ right of self-determination through free expression of will.
During “NATO Partnership in South Caucasus: Strategic Approach to Regional Security” conference in Yerevan today, U.S. Ambassador Jon Heffern said that the U.S. and NATO took extensive efforts for peaceful settlement of Ukrainian crisis proposing numerous options of peaceful resolution of the conflict which were rejected by Russia.