ԱՄՆ դեսպանն ափսոսանք է հայտնել Ղրիմի հանրաքվեի հարցում Երեւանի մոտեցման կապակցությամբ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը այսօր ափսոսանք է հայտնել Ղրիմի հանրաքվեի հարցում պաշտոնական Երեւանի կողմից արված հայտարարության կապակցությամբ:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ երեկ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի ու Վլադիմիր Պուտինի միջեւ կայացած հեռախոսազրույցի ժամանակ նախագահներն արձանագրել են, որ Ղրիմում կայացած հանրաքվեն հանդիսանում է ազատ կամարտահայտման միջոցով ազգերի ինքնորոշման իրավունքի իրացման հերթական օրինակը:
Այսօր Երեւանում մեկնարկած «ՆԱՏՕ-ի գործընկերությունը Հարավային Կովկասում. Ռազմավարական մոտեցում տարածաշրջանային անվտանգությանը» միջազգային համաժողովի ընթացքում Ջոն Հեֆերնը ասել է, որ ԱՄՆ-ը եւ ՆԱՏՕ-ն մեծ ջանքեր են ուղղել ուկրաինական ճգնաժամի խաղաղ հանգուցալուծմանը` առաջարկելով խնդրի կարգավորման բազմաթիվ տարբերակներ, որոնք, սակայն, մերժվել են Ռուսաստանի կողմից:

Посол США выразил сожаление в связи с позицией Армении о референдуме в Крыму - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Посол США в Армении Джон Хефферн выразил сегодня сожаление в связи с заявлением официального Еревана по вопросу референдума в Крыме.
Медиамакс напоминает, что в ходе вчерашнего телефонного разговора президентов Армении и России Серж Саргсян и Владимир Путин констатировали, что референдум в Крыму стал «очередным примером реализации права народов на самоопределение путем свободного волеизъявления».
Выступая на проходящей в Ереване международной конференции «Партнерство НАТО на Южном Кавказе:  Стратегический подход к региональной безопасности», Джон Хефферн сказал, что США и НАТО предприняли большие усилия для мирного разрешения украинского кризиса, предложив многочисленные варианты по решению вопроса, которые, однако, были отклонены российской стороной.