Ռուբեն Վարդանյանին Բաքվում դատապարտել են 20 տարվա ազատազրկման - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Բաքվի դատարանն այսօր հրապարակել է Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի դատավճիռը:
Ադրբեջանական ԶԼՄ-ները հայտնում են, որ Ռուբեն Վարդանյանին դատապարտել են 20 տարվա ազատազրկման:
Ընտանիքի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ Ռուբեն Վարդանյանը փոխանցել էր փետրվարի 10-ի նիստում իր վերջին խոսքի բովանդակությունը։
«Փետրվարի 10-ին հանդես եկա եզրափակիչ խոսքով՝ փաստաբանին արգելելով ներկայացնել պաշտպանական փաստարկներ, որովհետեւ տեղի ունեցողը համարում եմ ոչ թե դատ, այլ դատական ֆարս, քանի որ դատական նորմալ գործընթացի որեւէ հնարավորություն չի եղել։ Ուստի, չնայած դատավորների դիմադրությանը, փաստաբանը չներկայացրեց որեւէ փաստարկ կամ հիմնավորում:
Իսկ ես խոսեցի շատ կարճ։ Չեմ ուզում կրկնել, հիմնական մտքերի մասին արդեն խոսել եմ դեկտեմբերին», - ասել է Վարդանյանը:
«Եթե մեկը ստորանալու է մյուսի առաջ, ոչինչ չի ստացվի, ոչ մի խաղաղություն չի լինի։ Հույս ունեմ, որ մենք սա կգիտակցենք ու կհասկանանք, որ ամեն ինչ կախված է միմիայն մեզնից, ինքնավերականգնվելու, ինքներս մեզ հարգելու մեր կարողությունից՝ չկորցնելով այն գիտակցումը, որ մենք իսկապես պետք է ապրենք խաղաղության մեջ մեր տարածաշրջանում։
Դատին ասել ու երեք անգամ կրկնել եմ այն, ինչն ասելուց ինձ փորձում էին ընդհատել. Արցախը եղել է, Արցախը կա եւ Արցախը կլինի հենց գոյաբանական առումով։ Այն, որ Արցախը եղել է, կա եւ կլինի։
Սա իրավական բնույթի հարց չէ, այլ այն մասին է, որ պարզապես չի կարելի վերցնել եւ ջնջել ոչ ոքի։ Եվ ես խորապես համոզված եմ դրանում։ Ասել եմ, որ ամեն ինչ կանեմ, որպեսզի դեռ մեր, դեռ իմ, հուսով եմ, կյանքի ընթացքում հակամարտության երեք կողմերի ղեկավարները միասին ծաղիկներ խոնարհեն ամեն մի ազգի ու կրոնի ներկայացուցիչների շիրիմներին եւ ներողություն հայցեն բոլոր մայրերից իրենց զոհված զավակների համար։ Հույս ունեմ, որ դա մի օր տեղի կունենա, եւ որ տեղի կունենա հենց հարգանքով՝ բոլորի ու միմյանց նկատմամբ։
Ես նաեւ ասացի, որ երջանիկ եմ այստեղ` այս դատին ներկայացնել հայ ժողովրդին, որեւէ պատժից կամ որոշումից չեմ վախենում ու պատրաստ եմ ընդունել այն բացարձակ հանգիստ, որովհետեւ տեղի ունեցողը ոչ թե դատ է, այլ դատաստան։ Եվ, ցավոք, նրանք չօգտագործեցին առիթը, չօգտվեցին դատական նորմալ գործընթաց անցկացնելու հնարավորությունից, որը թույլ կտար իսկապես երկարաժամկետ խաղաղության հիմք դնել։ Դրա փոխարեն նրանք կազմակերպեցին անհասկանալի, ոչ պրոֆեսիոնալ շոու, որը, ցավոք, որեւէ մեկին որեւէ օգուտ չտվեց, եւ առաջին հերթին՝ հենց ադրբեջանական պետությանը։ Վստահ եմ», - ասել էր Ռուբեն Վարդանյանը:

Ruben Vardanyan sentenced to 20 years in prison in Baku - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. A court in Baku has published the verdict in the case of former Artsakh State Minister Ruben Vardanyan.
According to Azerbaijani media reports, Vardanyan has been sentenced to 20 years in prison.
During a phone conversation with his family, Vardanyan conveyed the content of his final statement delivered at the last February 10 court hearing.
“On February 10, I delivered my closing statement and prohibited my attorney from presenting any defense arguments, because I consider what is taking place not a trial but a judicial farce, as there was no possibility of a normal judicial process. Therefore, despite the judges’ resistance, my attorney did not present any arguments or justifications.
I spoke very briefly. I do not want to repeat myself – I already addressed the main points in December,” Vardanyan said.
“If one side humbles itself before the other, nothing will work – there will be no peace. I hope we will come to realize and understand that everything depends only on us: on our ability to restore ourselves and to respect ourselves, while not losing sight of the fact that we truly need to live in peace in our region.
I told the court – and repeated three times, despite attempts to stop me – that Artsakh was, Artsakh is, and Artsakh will be, in the deepest ontological sense. Artsakh was, is, and will be.
This is not a legal issue, but rather about the fact that no one can simply be taken and erased – and I am deeply convinced of this. I have said that I will do everything so that, within our – I hope – lifetime, the leaders of the three sides to the conflict will together lay flowers on the graves of representatives of every nation and religion and apologize to all mothers for their fallen children. I hope this will one day happen with respect for everyone and for each other.
I also said that I am here to represent the Armenian people in this trial, and I am not afraid of any punishment or decision. I am ready to accept it with complete calm, because what is taking place is not a trial but a judgment. Unfortunately, they did not take the opportunity to conduct a normal judicial process that could have helped lay the foundation for truly long-term peace. Instead, they organized an incomprehensible, unprofessional show that, regrettably, benefited no one – above all, the Azerbaijani state itself. I am confident,” Ruben Vardanyan said.