Ջեյ Դի Վենս. «Շատ հպարտ եմ խոսել TRIPP-ի մասին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եւ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը փետրվարի 9-ին Երեւանում արված հայտարարություններում հատուկ ուշադրություն են դարձրել TRIPP նախագծին:
«Ես շատ հպարտ եմ խոսել TRIPP-ի մասին։ Այն պատմական վերափոխում է բերելու տարածաշրջան։ Այն բացելու է առեւտրի, տարանցման եւ էներգետիկ հոսքերի մի ամբողջ նոր աշխարհ այս տարածաշրջանում, եւ այն աննախադեպ կապեր կստեղծի Հայաստանի եւ նրա հարեւանների միջեւ։ Դա հիանալի է Հայաստանի ժողովրդի բարգավաճման համար, բայց նաեւ կարեւոր է երկարատեւ խաղաղության համար». – ասել է ԱՄՆ փոխնախագահը:
Ջեյ Դի Վենսն ասել է, որ «TRIPP հիմնադրամը մեծ մասնավոր կապիտալ կներդնի երկաթուղիների, խողովակաշարերի կառուցման գործում եւ այնպիսի փոխկապակցվածության կառուցման համար, որն իրական բարգավաճում կապահովի տարածաշրջանի համար եւ թույլ կտա կառչած մնալ խաղաղության համաձայնագրից»:
Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթին ասել է.
«Վերահաստատել ենք, որ այս ծրագիրը, բացի խաղաղության լրջագույն դիվիդենտներից, ունենալու է նաեւ տարածաշրջանային եւ գլոբալ նշանակություն՝ զարգացնելով Արեւմուտքից Արեւելք անխոչընդոտ հաղորդակցությունը։
Մեր գոհունակությունն ենք արտահայտել ծրագրի իրականացման նախապատրաստական աշխատանքների, ինչպես նաեւ օրերս մեկնարկած տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրությունների ընթացքի կապակցությամբ։
Պարոն Վենսի հետ քննարկել ենք նաեւ տարածաշրջանի ամբողջական ապաշրջափակման հեռանկարները՝ որպես Հարավային Կովկասում կայունության եւ խաղաղության կարեւորագույն գրավականներ։ Կարծում եմ, այս համատեքստում մեծ կարեւորություն ունի նաեւ Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացում ընթացող երկխոսության՝ իր տրամաբանական հանգրվանին հասնելը, այդ թվում՝ Գյումրի-Կարս երկաթուղու բացումը»:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян и вице-президент США Джей Ди Вэнс уделили особое внимание проекту TRIPP в заявлениях для прессы, сделанных в Ереване 9 февраля.
«Я с гордостью могу говорить о TRIPP. Он принесет исторические преобразования в региону. Он откроет совершенно новый мир торговли, транзита и энергетических потоков в этом регионе и создаст беспрецедентные связи между Арменией и ее соседями. Это замечательно для процветания народа Армении, но это также важно для прочного мира», - сказал вице-президент США.
Джей Ди Вэнс сказал, что «фонд TRIPP инвестирует значительные частные средства в строительство железных дорог, трубопроводов и в создание такой взаимосвязанности, которая принесет региону реальное процветание и позволит нам придерживаться мирного соглашения».
Никол Пашинян, в свою очередь, сказал:
«Мы вновь подтвердили, что эта программа, помимо серьезнейших дивидендов мира, будет иметь также региональное и глобальное значение, способствуя беспрепятственной коммуникации с Запада на Восток.
Мы выразили удовлетворение подготовительными работами по реализации программы, а также ходом стартовавших на днях технико-экономических исследований.
С господином Вэнсом мы также обсудили перспективы полного разблокирования региона как важнейшей гарантии стабильности и мира на Южном Кавказе. Считаю, что в этом контексте большое значение имеет также доведение до логического завершения текущего диалога в рамках процесса нормализации отношений между Арменией и Турцией, включая открытие железной дороги Гюмри – Карс».