Ջեյ Դի Վենս. «Շատ հպարտ եմ խոսել TRIPP-ի մասին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եւ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը փետրվարի 9-ին Երեւանում արված հայտարարություններում հատուկ ուշադրություն են դարձրել TRIPP նախագծին:
«Ես շատ հպարտ եմ խոսել TRIPP-ի մասին։ Այն պատմական վերափոխում է բերելու տարածաշրջան։ Այն բացելու է առեւտրի, տարանցման եւ էներգետիկ հոսքերի մի ամբողջ նոր աշխարհ այս տարածաշրջանում, եւ այն աննախադեպ կապեր կստեղծի Հայաստանի եւ նրա հարեւանների միջեւ։ Դա հիանալի է Հայաստանի ժողովրդի բարգավաճման համար, բայց նաեւ կարեւոր է երկարատեւ խաղաղության համար». – ասել է ԱՄՆ փոխնախագահը:
Ջեյ Դի Վենսն ասել է, որ «TRIPP հիմնադրամը մեծ մասնավոր կապիտալ կներդնի երկաթուղիների, խողովակաշարերի կառուցման գործում եւ այնպիսի փոխկապակցվածության կառուցման համար, որն իրական բարգավաճում կապահովի տարածաշրջանի համար եւ թույլ կտա կառչած մնալ խաղաղության համաձայնագրից»:
Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթին ասել է.
«Վերահաստատել ենք, որ այս ծրագիրը, բացի խաղաղության լրջագույն դիվիդենտներից, ունենալու է նաեւ տարածաշրջանային եւ գլոբալ նշանակություն՝ զարգացնելով Արեւմուտքից Արեւելք անխոչընդոտ հաղորդակցությունը։
Մեր գոհունակությունն ենք արտահայտել ծրագրի իրականացման նախապատրաստական աշխատանքների, ինչպես նաեւ օրերս մեկնարկած տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրությունների ընթացքի կապակցությամբ։
Պարոն Վենսի հետ քննարկել ենք նաեւ տարածաշրջանի ամբողջական ապաշրջափակման հեռանկարները՝ որպես Հարավային Կովկասում կայունության եւ խաղաղության կարեւորագույն գրավականներ։ Կարծում եմ, այս համատեքստում մեծ կարեւորություն ունի նաեւ Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացում ընթացող երկխոսության՝ իր տրամաբանական հանգրվանին հասնելը, այդ թվում՝ Գյումրի-Կարս երկաթուղու բացումը»:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and U.S. Vice President JD Vance paid special attention to the TRIPP project in their statements made in Yerevan on February 9.
“I am also very proud to talk about the TRIPP Enterprise Fund. I think it is going to bring historic transformation to the region. It is going to open up a whole new world of trade, transit and energy flows in this region, and it will create unprecedented connections between Armenia and its neighbors. That’s great for the prosperity of the people of Armenia, but it is also important for enduring peace,” the U.S. Vice President said.
He noted that “a lot of private capital is going to flow from the TRIPP Fund for building railroads, pipelines, and building the interconnectedness that will create real prosperity for the region and also allow the peace agreement to stick.”
Nikol Pashinyan, in turn, said:
“We have reaffirmed that this project, in addition to the most serious peace dividends, will also have regional and global significance, developing unhindered communication between West and East.
We expressed our satisfaction with the preparatory works for the implementation of the project, as well as the progress of the feasibility studies that were launched a few days ago.
We also discussed with Mr. Vance the prospects for complete deblocking of the region – as essential guarantees of stability and peace in the South Caucasus. I believe that in this context, it is also of great importance to bring to its logical conclusion the ongoing dialogue in the Armenia-Turkey normalization process, including the opening of the Gyumri-Kars railway.”