«Վենսը հենց այնպես չի շրջագայում. ԱՄՆ-ը լուրջ է վերաբերվում TRIPP-ին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Կենտրոնական Ասիայի եւ Կովկասի հետազոտությունների ստոկհոլմյան ինստիտուտի տնօրեն Սվանտե Կորնելը կարծում է, որ «ԱՄՆ-ը լուրջ է վերաբերվում TRIPP միջանցքին»:
Կորնելն այդ մասին ասել է «Թրամփի միջանցքը Կովկասով» հոդվածի համար արված մեկնաբանության մեջ:
Խոսելով Հայաստան եւ Ադրբեջան ԱՄՆ փոխնախագահի առաջիկա այցի մասին, նա նշել է.
«Վենսը հենց այնպես չի շրջագայում: ԱՄՆ-ը լուրջ է վերաբերվում TRIPP միջանցքին եւ ուզում է, որ տարածաշրջանում բոլորն իմանան դրա մասին»:
Նա նշել է, որ լիարժեք գործող TRIPP-ը Չինաստանի համար կարող է հնարավորություն դառնալ առեւտուր անել՝ խուսափելով անվստահելի ծովային երթուղիներից: Միաժամանակ, հոդվածում նշվում է, որ «Չինաստանում հետազոտողներն ասում են, որ խնդիրներ կարող են առաջանալ այն դեպքում, եթե Վաշինգտոնը սկսի օգտագործել TRIPP-ը աշխարհաքաղական ազդեցության համար»:
«Քանի որ ԱՄՆ-ի արտաքին քաղաքականությունը վարվում է որպես պայքար Չինաստանի հետ ռեսուրսների եւ գլոբալ ազդեցության համար, TRIPP-ը կարող է սպառնալիք դառնալ տարածաշրջանում չինական ազդեցության համար», - ամփոփում է հոդվածի հեղինակը:

Ереван /Медиамакс/. Директор стокгольмского Института исследования Центральной Азии и Кавказа Сванте Корнелл считает, что «США серьезно относятся к коридору TRIPP».
Корнелл сказал об этом в комментарии для публикации «Коридор Трампа через Кавказ».
Говоря о предстоящем визите вице-президента США в Армению и Азербайджан, он отметил:
«Вэнс не летает по миру просто ради развлечения. США серьезно относятся к коридору TRIPP, и они хотят, чтобы все в регионе об этом знали».
Он отметил, что полноценно функционирующий TRIPP может стать для Китая возможностью торговать, избегая ненадежных морских маршрутов. Однако, отмечается в статье, «исследователи в Китае говорят, что проблемы могут возникнуть, если Вашингтон станет использовать TRIPP для геополитического влияния».
«И поскольку внешняя политика США все больше ведется как борьба с Китаем за ресурсы и глобальное влияние, TRIPP может стать угрозой китайскому влиянию в регионе», - резюмирует автор статьи.