ՌԴ ԱԳՆ. Մեզ անհանգստացնում է ԵՄ-ին անդամակցելու Հայաստանի ձգտումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ եվրոպական խնդիրների վարչության տնօրեն Վլադիսլավ Մասլենիկովը հայտարարել է, որ «Հայաստանի ղեկավարությունը առանց երկիմաստության ազդարարում է Եվրամիության հետ առավելագույն մերձեցման շահագրգռվածության մասին»:
«Ռուսաստանը հարգանքով է վերաբերվում այլ պետությունների՝ ինտեգրացիոն միավորումներին մասնակցելու ինքնիշխան իրավունքին, մանավանդ՝ իրենց բնակչության տնտեսական զարգացման եւ բարեկեցության բարձրացման լրացուցիչ հնարավորություններ ստանալու ցանկությանը: Սակայն Բրյուսելի՝ Ռուսաստանի հետ առճակատման ռազմավարական գծի եւ ԵՄ-ի՝ ագրեսիվ ռազմաքաղաքական դաշինքի արագ վերածվելու համատեքստում Հայաստանի հետաքրքրությունը այդ կազմակերպությանը անդամակցելու նկատմամբ չի կարող մեզ մոտ անհանգստություն չառաջացնել», - ասել է ռուսաստանցի դիվանագետը ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում:
«Հույս ունենք, որ Հայաստանը՝ որպես Եվրասիական տնտեսական միության անդամ, գիտակցում է Բրյուսելի հետ արագացված մերձեցման պոտենցիալ բացասական հետեւանքները՝ ինչպես մեր դաշնակցային հարաբերությունների, այնպես էլ հետխորհրդային տարածքում ինտեգրացիոն գործընթացների զարգացման համար: Փաստը մնում է փաստ՝ ԵԱՏՄ-ում եւ ԵՄ-ում միաժամանակյա անդամակցությունը սկզբունքորեն անհնար է: Արդեն հիմա Բրյուսելը ակտիվորեն պարտադրում է Երեւանին քաղաքականորեն պայմանավորված անցում դեպի իր ստանդարտները, ինչը սկզբունքորեն հաշվի չի առնում այս հանրապետության՝ ԵԱՏՄ-ում անդամակցությունը եւ դրա հետ կապված պարտավորությունները:
Ավելին, որոշակի փուլում Բրյուսելը սկսում է ցանկացած թեկնածու երկրից համերաշխություն պահանջել իր արտաքին քաղաքական գծի հետ, որն այսօր բացահայտորեն հակառուսական բնույթ է կրում: Հույս ունեմ նաեւ, որ Երեւանում գիտակցում են, որ նույնիսկ Բրյուսելի բոլոր պահանջների կատարումը չի երաշխավորում ԵՄ անդամակցությունը: Դա հստակ ցույց է տալիս Արեւմտյան Բալկանների պետությունների օրինակը, որոնք արդեն տասնամյակներ շարունակ կանգնած են «Եվրամիություն մտնելու հերթում»», - նշել է Վլադիսլավ Մասլենիկովը:

МИД России: интерес Армении к членству в ЕС вызывает обеспокоенность - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Директор департамента европейских проблем МИД России Владислав Масленников заявил, что «руководство Армении недвусмысленно сигнализирует о заинтересованности в максимальном сближении с Евросоюзом».
«Россия с уважением относится к суверенному праву других государств на участие в интеграционных объединениях, а тем более к их желанию получить дополнительные возможности для экономического развития и повышения благосостояния собственного населения. Однако в контексте стратегического курса Брюсселя на конфронтацию с Россией и стремительной трансформации ЕС в агрессивный военно-политический блок интерес Армении к членству в этой организации не может не вызывать у нас обеспокоенность», - сказал российский дипломат в интервью ТАСС.
«Рассчитываем на то, что Армения как страна — член Евразийского экономического союза осознает потенциальные негативные последствия от форсированного сближения с Брюсселем как для наших союзнических отношений, так и для развития интеграционных процессов на постсоветском пространстве. Факт остается фактом — одновременное членство в ЕАЭС и ЕС невозможно по определению. Уже сейчас Брюссель активно навязывает Еревану политически мотивированный переход на свои стандарты, который принципиально не учитывает членство этой республики в ЕАЭС и связанные с ним обязательства.
Более того, на определенном этапе от любой страны-кандидата Брюссель начинает требовать полной солидарности со своей внешнеполитической линией, которая на сегодняшний день носит откровенно антироссийский характер. Надеюсь также, что в Ереване отдают себе отчет в том, что даже выполнение всех требований Брюсселя не гарантирует членства в ЕС. Это ярко иллюстрирует пример государств Западных Балкан, которые стоят в "очереди в Евросоюз" уже десятки лет», - отметил Владислав Масленников.