ՌԴ ԱԳՆ. Մեզ անհանգստացնում է ԵՄ-ին անդամակցելու Հայաստանի ձգտումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ եվրոպական խնդիրների վարչության տնօրեն Վլադիսլավ Մասլենիկովը հայտարարել է, որ «Հայաստանի ղեկավարությունը առանց երկիմաստության ազդարարում է Եվրամիության հետ առավելագույն մերձեցման շահագրգռվածության մասին»:
«Ռուսաստանը հարգանքով է վերաբերվում այլ պետությունների՝ ինտեգրացիոն միավորումներին մասնակցելու ինքնիշխան իրավունքին, մանավանդ՝ իրենց բնակչության տնտեսական զարգացման եւ բարեկեցության բարձրացման լրացուցիչ հնարավորություններ ստանալու ցանկությանը: Սակայն Բրյուսելի՝ Ռուսաստանի հետ առճակատման ռազմավարական գծի եւ ԵՄ-ի՝ ագրեսիվ ռազմաքաղաքական դաշինքի արագ վերածվելու համատեքստում Հայաստանի հետաքրքրությունը այդ կազմակերպությանը անդամակցելու նկատմամբ չի կարող մեզ մոտ անհանգստություն չառաջացնել», - ասել է ռուսաստանցի դիվանագետը ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում:
«Հույս ունենք, որ Հայաստանը՝ որպես Եվրասիական տնտեսական միության անդամ, գիտակցում է Բրյուսելի հետ արագացված մերձեցման պոտենցիալ բացասական հետեւանքները՝ ինչպես մեր դաշնակցային հարաբերությունների, այնպես էլ հետխորհրդային տարածքում ինտեգրացիոն գործընթացների զարգացման համար: Փաստը մնում է փաստ՝ ԵԱՏՄ-ում եւ ԵՄ-ում միաժամանակյա անդամակցությունը սկզբունքորեն անհնար է: Արդեն հիմա Բրյուսելը ակտիվորեն պարտադրում է Երեւանին քաղաքականորեն պայմանավորված անցում դեպի իր ստանդարտները, ինչը սկզբունքորեն հաշվի չի առնում այս հանրապետության՝ ԵԱՏՄ-ում անդամակցությունը եւ դրա հետ կապված պարտավորությունները:
Ավելին, որոշակի փուլում Բրյուսելը սկսում է ցանկացած թեկնածու երկրից համերաշխություն պահանջել իր արտաքին քաղաքական գծի հետ, որն այսօր բացահայտորեն հակառուսական բնույթ է կրում: Հույս ունեմ նաեւ, որ Երեւանում գիտակցում են, որ նույնիսկ Բրյուսելի բոլոր պահանջների կատարումը չի երաշխավորում ԵՄ անդամակցությունը: Դա հստակ ցույց է տալիս Արեւմտյան Բալկանների պետությունների օրինակը, որոնք արդեն տասնամյակներ շարունակ կանգնած են «Եվրամիություն մտնելու հերթում»», - նշել է Վլադիսլավ Մասլենիկովը:

Yerevan /Mediamax/. Director of the Russian Foreign Ministry’s Department of European Affairs, Vladislav Maslennikov, stated that “the Armenian leadership is clearly signaling its interest in maximum rapprochement with the European Union.”
“Russia respects the sovereign right of other states to participate in integration associations, and even more so their desire to gain additional opportunities for economic development and improving the welfare of their populations. However, in the context of Brussels’ strategic course of confrontation with Russia and the rapid transformation of the EU into an aggressive military-political bloc, Armenia’s interest in joining this organization cannot but cause concern,” the Russian diplomat said in an interview with TASS.
“We hope that Armenia, as a member of the Eurasian Economic Union, will realize the potential negative consequences of forced rapprochement with Brussels, both for our allied relations and for the development of integration processes in the post-Soviet space. The fact remains that simultaneous membership in the EAEU and the EU is impossible by definition. Brussels is already actively imposing a politically motivated transition to its standards on Yerevan, fundamentally disregarding the republic’s membership in the EAEU and related obligations.
Moreover, at a certain stage, Brussels demands complete solidarity with its foreign policy line from any candidate country – a line that today is openly anti-Russian in nature. I also hope that Yerevan realizes that even full compliance with Brussels’ requirements does not guarantee EU membership. This is clearly demonstrated by the example of the Western Balkan states, which have been ‘waiting in line for the European Union for decades,’” Vladislav Maslennikov noted.