Քրիստինա Քվինը ներկայացրել է նորությունները «Թրամփի ուղու» վերաբերյալ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինն ասել է, որ ««Թրամփի ուղու» ներքո օգուտները կբացեն առեւտրային ճանապարհներ եւ նորից կմիացնեն Հայաստանը համաշխարհային շուկայի հետ»։
ԱՄՆ դեսպանության կայքում այսօր հրապարակվել է դեսպանի ելույթը, որը նա ունեցել էր դեկտեմբերի 8-ին՝ Հայ-ամերիկյան առեւտրի պալատի (AmCham) նիստում:
Քրիստինա Քվինն ասել է, որ ««Թրամփի ուղին» ոչ  միայն նպաստում է տարածաշրջանային փոխկապակցվածության ընդլայնմանը, այլեւ Հայաստանին հնարավորություն է տալիս ընտրելու գործընկերներ արտահանման, ներմուծման ու համատեղ նախաձեռնությունների համար»։
«Ընտրության այս ազատությունը նշանակում է, որ Հայաստանը կարող է ամենանպաստավոր պայմաններով կոմերցիոն պայմանավորվածություններ բանակցել, ինչը շահեկան կլինի Հայաստանի բիզնեսի եւ սպառողների համար», - ասել է դեսպանը:
Քրիստինա Քվինը նկատել է, որ «տրանսպորտային ենթակառուցվածքների շուրջ մեր աշխատանքը սկսվում է «Թրամփի ուղու» շրջանակում, սակայն այն սոսկ դրանով չի սահմանափակվում»։
«Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը զուգընթաց մենք պատրաստ ենք աջակցել Հայաստանի լիարժեք ինտեգրմանը Արեւելք-Արեւմուտք կոմերցիոն օղակներում։ Իրականացման ուղղությամբ մեկ այլ ձեռքբերում էր վերջերս արված հայտարարությունը Միացյալ Նահանգների կողմից 145 միլիոն ԱՄՆ դոլար նոր ֆինանսավորում տրամադրելու մասին։ Այս միջոցների գերակշիռ մասը կուղղվի «Թրամփի ուղու» աշխատանքներին եւ սահմանների անվտանգության եւ կառավարման բարելավմանը։
Այժմ մենք աշխատում ենք Հայաստանի կառավարության հետ ձեւավորելու «Թրամփի ուղու» եւ հուշագրերից բխող անելիքների մշակման ու իրականացման կառույցներ։
Առաջինը՝ ձեւավորվում են երկու միջկառավարական աշխատանքային խմբեր, որոնք ուղղորդելու են հուշագրերի ու «Թրամփի ուղու» իրականացումը։ Աշխատանքային խմբերն արդեն ստեղծվել են եւ մինչեւ տարեվերջ կանցկացնեն իրենց անդրանիկ նիստերը։
Երկրորդը՝ «Թրամփի ուղու» պլանավորման ու կառուցման աշխատանքները ղեկավարելու նպատակով հայ-ամերիկյան կառույցի ձեւավորումն է։ Այժմ իրավական հարցերն են հստակեցվում կապված այս առանձնահատուկ կառույցի վերաբերյալ», - ասել է ԱՄՆ դեսպանը:

Посол США представила последние новости о «дороге Трампа» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Посол США в Армении Кристина Квин заявила, что «преимущества «пути Трампа» откроют торговые пути и восстановят связь Армении с мировым рынком».
На сайте посольства США сегодня опубликована речь посла, которую она произнесла 8 декабря на сессии Армянско-американской торговой палаты (AmCham).
Кристина Квин сказала, что ««путь Трампа» не только способствует расширению региональных связей, но и даст Армении возможность выбирать партнеров для экспорта, импорта и совместных инициатив».
«Эта свобода выбора означает, что Армения может заключать торговые соглашения на наиболее выгодных условиях, что будет выгодно для армянского бизнеса и потребителей», - сказала посол.
Квин отметила, что «наша работа над транспортной инфраструктурой начинается в рамках программы «Путь Трампа», но не ограничивается ею».
«Параллельно с нормализацией отношений с Турцией и Азербайджаном мы готовы поддержать полную интеграцию Армении в торгово-промышленный комплекс Восток-Запад. Еще одним достижением в направлении реализации стало недавнее объявление о выделении США 145 миллионов долларов на новые проекты. Большая часть этих средств будет направлена на работу в рамках программы «Путь Трампа», а также на улучшение безопасности и управления границами.
Сейчас мы работаем с правительством Армении над созданием структур для разработки и реализации мероприятий, вытекающих из программы «Дорога Трампа» и меморандумов.
Во-первых, формируются две межправительственные рабочие группы для реализации меморандумов и программы «Дорога Трампа». Рабочие группы уже созданы и проведут свои первые заседания до конца года.
Во-вторых, формируется армяно-американская структура для управления планированием и строительством «Дороги Трампа». В настоящее время уточняются правовые вопросы, связанные с этой конкретной структурой», - сказала посол США.