Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինն ակնարկել է, որ Հայաստանի նոր ատոմակայանը ամերիկյան արտադրության է լինելու:
ԱՄՆ դեսպանության կայքում այսօր հրապարակվել է դեսպանի ելույթը, որը նա ունեցել էր դեկտեմբերի 8-ին՝ Հայ-ամերիկյան առեւտրի պալատի (AmCham) նիստում:
Քրիստինա Քվինն ասել է, որ այսօր «ԱՄՆ-Հայաստան հարաբերությունները առավել խորն ու ամուր են, քան երբեւէ մեր պատմության ընթացքում»:
«Համարձակ եւ ստեղծագործ դիվանագիտության միջոցով մեր վարչակազմերին հաջողվել է առաջ տանել այն խնդիրների լուծումը, որոնք տասնամյակներ շարունակ խոչընդոտել են առաջընթացին։ Այդ առաջընթացը օգուտ կբերի Կենտրոնական Ասիայից մինչեւ Արեւմտյան Եվրոպա գտնվող երկրներին, սակայն ամենամեծ օգուտը ստանալու է Հայաստանը», - ասել է դեսպանը:
Քրիստինա Քվինն ասել է, որ օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երեք հուշագիր են ստորագրել, «որոնցից յուրաքանչյուրը տեսլական է սահմանում մեր երկկողմ հարաբերությունների եւ Հայաստանի՝ որպես տարածաշրջանային առաջնորդի դերի համար»։
«Ուրախ եմ տեղեկացնել, որ մենք արդեն զգալի առաջընթաց ենք գրանցում այս հուշագրերի իրականացման հարցում։
Առաջին հուշագիրը հաստատում է համապարփակ գործընկերություն էներգետիկ անվտանգության ոլորտում։ Նպատակն է բարձրացնել Հայաստանի էներգետիկ կայունությունը՝ արդիականացնելով եւ ընդլայնելով էներգիայի արտադրությունը։
Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության հիմնական ասպեկտներից մեկը քաղաքացիական նշանակության միջուկային կարողություններն են։ Հենց այդ նպատակով ԱՄՆ-ը եւ Հայաստանը այժմ բանակցում են «123 համաձայնագրի» շուրջ, որը թույլ կտա ԱՄՆ-ին քաղաքացիական միջուկային տեխնոլոգիաներ արտահանել Հայաստան։
Այս համաձայնագիրը կհեշտացնի համագործակցությունը, քանի որ Հայաստանը ցանկանում է անցում կատարել Մեծամորի միջուկային ռեակտորից դեպի ժամանակակից, ճկուն համակարգ։ ԱՄՆ-ի առաջատարությունը ժամանակակից միջուկային էներգետիկայի արդյունաբերության ոլորտում բազմաթիվ հնարավորություններ է ընձեռում Հայաստանին՝ ապահովելու իր միջուկային անվտանգությունը եւ էներգետիկ անկախությունը ապագայում», - ասել է Քրիստինա Քվինը:

Armenia’s new nuclear power plant to be American, US ambassador hints - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. US Ambassador to Armenia Kristina Kvien has hinted that Armenia’s new nuclear power plant will be of U.S. production.
The US Embassy’s website published today the Ambassador’s remarks she made on December 8 at the Armenian-American Chamber of Commerce (AmCham) meeting.
Kristina Kvien stated that today “U.S.-Armenia relations are deeper and stronger than at any time in our history.”
“Through bold and creative diplomacy, our respective Administrations have succeeded in advancing solutions to challenges that have prevented progress for decades.  This progress will benefit countries from Central Asia to Western Europe. But no country stands to benefit more than Armenia,” the ambassador said.
Kristina Kvien noted that on August 8th President Donald Trump signed three Memoranda of Understanding with Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan, “each laying out a vision for our bilateral relationship and Armenia’s role as a regional leader.”
“I am pleased to report that we are already making significant progress on implementing these Memoranda.
The first MOU establishes a comprehensive bilateral energy security partnership.
Its purpose is to enhance Armenia’s energy resilience while modernizing and expanding its energy production. A key aspect of Armenia’s energy security is its civil nuclear capabilities. That’s why the United States and Armenia are currently negotiating what is known as a “123 agreement,” which will enable the United States to export civil nuclear technology to Armenia.
This agreement will facilitate cooperation as Armenia seeks to transition from the Metsamor nuclear reactor to a modern, flexible system. U.S. leadership in the modern nuclear power industry provides numerous opportunities for Armenia to secure its nuclear safety and energy independence in the future,” Kristina Kvien said.