Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինն ակնարկել է, որ Հայաստանի նոր ատոմակայանը ամերիկյան արտադրության է լինելու:
ԱՄՆ դեսպանության կայքում այսօր հրապարակվել է դեսպանի ելույթը, որը նա ունեցել էր դեկտեմբերի 8-ին՝ Հայ-ամերիկյան առեւտրի պալատի (AmCham) նիստում:
Քրիստինա Քվինն ասել է, որ այսօր «ԱՄՆ-Հայաստան հարաբերությունները առավել խորն ու ամուր են, քան երբեւէ մեր պատմության ընթացքում»:
«Համարձակ եւ ստեղծագործ դիվանագիտության միջոցով մեր վարչակազմերին հաջողվել է առաջ տանել այն խնդիրների լուծումը, որոնք տասնամյակներ շարունակ խոչընդոտել են առաջընթացին։ Այդ առաջընթացը օգուտ կբերի Կենտրոնական Ասիայից մինչեւ Արեւմտյան Եվրոպա գտնվող երկրներին, սակայն ամենամեծ օգուտը ստանալու է Հայաստանը», - ասել է դեսպանը:
Քրիստինա Քվինն ասել է, որ օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երեք հուշագիր են ստորագրել, «որոնցից յուրաքանչյուրը տեսլական է սահմանում մեր երկկողմ հարաբերությունների եւ Հայաստանի՝ որպես տարածաշրջանային առաջնորդի դերի համար»։
«Ուրախ եմ տեղեկացնել, որ մենք արդեն զգալի առաջընթաց ենք գրանցում այս հուշագրերի իրականացման հարցում։
Առաջին հուշագիրը հաստատում է համապարփակ գործընկերություն էներգետիկ անվտանգության ոլորտում։ Նպատակն է բարձրացնել Հայաստանի էներգետիկ կայունությունը՝ արդիականացնելով եւ ընդլայնելով էներգիայի արտադրությունը։
Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության հիմնական ասպեկտներից մեկը քաղաքացիական նշանակության միջուկային կարողություններն են։ Հենց այդ նպատակով ԱՄՆ-ը եւ Հայաստանը այժմ բանակցում են «123 համաձայնագրի» շուրջ, որը թույլ կտա ԱՄՆ-ին քաղաքացիական միջուկային տեխնոլոգիաներ արտահանել Հայաստան։
Այս համաձայնագիրը կհեշտացնի համագործակցությունը, քանի որ Հայաստանը ցանկանում է անցում կատարել Մեծամորի միջուկային ռեակտորից դեպի ժամանակակից, ճկուն համակարգ։ ԱՄՆ-ի առաջատարությունը ժամանակակից միջուկային էներգետիկայի արդյունաբերության ոլորտում բազմաթիվ հնարավորություններ է ընձեռում Հայաստանին՝ ապահովելու իր միջուկային անվտանգությունը եւ էներգետիկ անկախությունը ապագայում», - ասել է Քրիստինա Քվինը:

Новая АЭС в Армении будет американской, намекнула посол США - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Посол США в Армении Кристина Квин намекнула, что новая атомная электростанция в Армении будет американского производства.
Сегодня на сайте посольства США была опубликована речь посла, которую она произнесла 8 декабря на заседании Армянско-американской торговой палаты (AmCham).
Кристина Квин заявила, что сегодня «отношения между США и Арменией глубже и крепче, чем когда-либо в нашей истории».
«Благодаря смелой и творческой дипломатии наши администрации добились успеха в решении проблем, которые десятилетиями препятствовали прогрессу. Этот прогресс принесет пользу странам от Центральной Азии до Западной Европы, но больше всего от этого выиграет Армения»,- сказала посол.
Квин заявила, что 8 августа президент США Дональд Трамп и премьер-министр Армении Никол Пашинян подписали три меморандума, «каждый из которых определяет видение наших двусторонних отношений и роль Армении как регионального лидера».
«Рада сообщить, что мы уже добиваемся значительного прогресса в реализации этих меморандумов.
Первый меморандум устанавливает всеобъемлющее партнерство в области энергетической безопасности. Цель состоит в повышении энергетической стабильности Армении путем модернизации и расширения производства энергоресурсов. Одним из ключевых аспектов энергетической безопасности Армении является ее гражданский ядерный потенциал. С этой целью США и Армения в настоящее время ведут переговоры о «Соглашении 123», которое позволит США экспортировать гражданские ядерные технологии в Армению.
«Это соглашение будет способствовать сотрудничеству в процессе перехода Армении от Мецаморского ядерного реактора к современной, гибкой системе. Лидерство США в современной атомной энергетике предоставляет Армении множество возможностей для обеспечения своей ядерной безопасности и энергетической независимости в будущем»,- заявила Кристина Квин.