ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացի լուծարումն ավարտվել է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Նոյեմբերի 30-ին, ժամը 23:59-ին ավարտվել է ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացի եւ դրան կից կառույցների լուծարման գործընթացը։
Լուծարման գործընթացը սկսվել էր ԵԱՀԿ նախարարների խորհրդի կողմից 2025 թվականի սեպտեմբերի 1-ին ընդունված որոշման հիման վրա՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի կողմից Ֆինլանդիայի նախագահությանը ուղղված համատեղ դիմումից հետո։
«Բոլոր անհրաժեշտ վարչական ընթացակարգերի ավարտը նշանավորում է լուծարման գործընթացի ավարտը: Այս գործընթացը կյանքի է կոչել ԵԱՀԿ բոլոր 57 մասնակից պետությունների սեպտեմբերի 1-ի կոնսենսուսային որոշումը, որին նախորդել էր 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի կողմից ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ներկայությամբ ստորագրված պատմական համատեղ հռչակագիրը», - ասվում է ԵԱՀԿ-ի հաղորդագրության մեջ։
Մեդիամաքսը նշում է, որ 1992 թվականի մարտի 24-ին Հելսինկիում կայացած Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության խորհրդի (ԵԱՀԽ) նիստում ԵԱՀԽ արտաքին գործերի նախարարները որոշել էին Լեռնային Ղարաբաղի հարցով խաղաղության համաժողով հրավիրել, որը Բելառուսի ներկայացուցիչն առաջարկել էր անցկացնել Մինսկում։
Հանդիպումը հետագայում չեղարկվել էր ռազմական գործողությունների սրման պատճառով։ Մինսկի համաժողովը վերածվել էր Մինսկի խմբի, որի առաջին նախագահը Իտալիայի նախկին փոխարտգործնախարար Մարիո Ռաֆաելին էր։ Խմբի առաջին հանդիպումը տեղի էր ունեցել ոչ թե Մինսկում, այլ Հռոմում՝ 1992 թվականի հունիսի 1-ից 5-ը։
Մինսկի խմբի անդամներն էին Հայաստանը, Ադրբեջանը, ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան, Ռուսաստանը, Բելառուսը, Գերմանիան, Իտալիան, Թուրքիան, Շվեդիան եւ Չեխոսլովակիան (հետագայում՝ Ֆինլանդիան)։
1994 թվականին ԵԱՀԿ Բուդապեշտի գագաթնաժողովում հաստատվել էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը։
Եռակողմ համանախագահությունը ի դեմս ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի եւ Ռուսաստանի, մեկնարկել էր 1997 թվականի փետրվարի 14-ին։

Завершен процесс ликвидации Минского процесса ОБСЕ по карабахскому урегулированию - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. ОБСЕ завершила ликвидацию Минского процесса и связанных с ним структур 30 ноября в 23:59 часов.
Процесс ликвидации был запущен после решения Совета министров ОБСЕ, принятого 1 сентября 2025 года после совместного обращения Армении и Азербайджана к председательствующей в организации Финляндии.
«Завершение всех необходимых административных процедур знаменует окончание процесса ликвидации. Этот процесс воплотил в жизнь консенсусное решение от 1 сентября всех 57 государств-участников ОБСЕ, последовавшее за исторической Совместной декларацией, подписанной в Вашингтоне 8 августа 2025 года премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в присутствии президента США Дональда Трампа», - говорится в сообщении ОБСЕ.
Медиамакс отмечает, что на встрече Совета по безопасности и сотрудничеству в Европе (CБСЕ) в Хельсинки 24 марта 1992 министры иностранных дел СБСЕ решили созвать мирную конференцию по Нагорному Карабаху, которую представитель Белоруссии предложил провести в Минске.
Встреча впоследствии была отменена в связи с эскалацией военных действий, однако название сохранилось. Минская конференция превратилась в Минскую группу, первым председателем которой стал бывший заместитель министра иностранных дел Италии Марио Раффаэлли. Первое заседание группы состоялось не в Минске, а в Риме с 1 по 5 июня 1992 года.
Членами Минской группы были Армения, Азербайджан, США, Франция, Россия, Беларусь, Германия, Италия, Турция, Швеция, Чехословакия (затем Финляндия).