ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացի լուծարումն ավարտվել է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Նոյեմբերի 30-ին, ժամը 23:59-ին ավարտվել է ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացի եւ դրան կից կառույցների լուծարման գործընթացը։
Լուծարման գործընթացը սկսվել էր ԵԱՀԿ նախարարների խորհրդի կողմից 2025 թվականի սեպտեմբերի 1-ին ընդունված որոշման հիման վրա՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի կողմից Ֆինլանդիայի նախագահությանը ուղղված համատեղ դիմումից հետո։
«Բոլոր անհրաժեշտ վարչական ընթացակարգերի ավարտը նշանավորում է լուծարման գործընթացի ավարտը: Այս գործընթացը կյանքի է կոչել ԵԱՀԿ բոլոր 57 մասնակից պետությունների սեպտեմբերի 1-ի կոնսենսուսային որոշումը, որին նախորդել էր 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի կողմից ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ներկայությամբ ստորագրված պատմական համատեղ հռչակագիրը», - ասվում է ԵԱՀԿ-ի հաղորդագրության մեջ։
Մեդիամաքսը նշում է, որ 1992 թվականի մարտի 24-ին Հելսինկիում կայացած Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության խորհրդի (ԵԱՀԽ) նիստում ԵԱՀԽ արտաքին գործերի նախարարները որոշել էին Լեռնային Ղարաբաղի հարցով խաղաղության համաժողով հրավիրել, որը Բելառուսի ներկայացուցիչն առաջարկել էր անցկացնել Մինսկում։
Հանդիպումը հետագայում չեղարկվել էր ռազմական գործողությունների սրման պատճառով։ Մինսկի համաժողովը վերածվել էր Մինսկի խմբի, որի առաջին նախագահը Իտալիայի նախկին փոխարտգործնախարար Մարիո Ռաֆաելին էր։ Խմբի առաջին հանդիպումը տեղի էր ունեցել ոչ թե Մինսկում, այլ Հռոմում՝ 1992 թվականի հունիսի 1-ից 5-ը։
Մինսկի խմբի անդամներն էին Հայաստանը, Ադրբեջանը, ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան, Ռուսաստանը, Բելառուսը, Գերմանիան, Իտալիան, Թուրքիան, Շվեդիան եւ Չեխոսլովակիան (հետագայում՝ Ֆինլանդիան)։
1994 թվականին ԵԱՀԿ Բուդապեշտի գագաթնաժողովում հաստատվել էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը։
Եռակողմ համանախագահությունը ի դեմս ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի եւ Ռուսաստանի, մեկնարկել էր 1997 թվականի փետրվարի 14-ին։

Yerevan /Mediamax/. The OSCE finalized the closure of the Minsk Process and its related structures at 23:59 on 30 November 2025.
The process has passed in line with the Ministerial Council decision adopted on 1 September 2025, following a joint appeal from Armenia and Azerbaijan to the Finnish Chairpersonship of the OSCE.
“The completion of all necessary administrative procedures marks the conclusion of the closure process. This process implemented the 1 September consensus decision of all 57 OSCE participating States in the wake of the historic Joint Declaration signed in Washington D.C. on 8 August 2025 by Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan and President of Azerbaijan Ilham Aliyev, and witnessed by U.S. President Donald J. Trump,” the news release reads.
Mediamax notes that at the Conference for Security and Cooperation in Europe meeting, in Helsinki on 24 March, 1992, CSCE foreign ministers resolved to hold a peace conference on Nagorny Karabakh - for which another new delegate, from Belarus, suddenly volunteered his capital, Minsk, as a venue.
The conference was eventually canceled because of the escalation in the fighting, so the Minsk Conference became instead the Minsk Group, with the former Italian Deputy Foreign Minister Mario Raffaelli as its first chairman. As a result, the first negotiations were actually held in Rome rather than Minsk, on June 1-5, 1992.