Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր կայացել է Վլադիմիր Պուտինի եւ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հեռախոսազրույցը։
«Քննարկվել են երկկողմ համագործակցության արդիական հարցեր՝ շեշտադրելով առեւտրային եւ ներդրումային կապերի հետագա ընդլայնումը եւ ռազմավարական նշանակություն ունեցող էներգետիկ նախագծերի իրականացումը:
Մտքեր են փոխանակվել Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ, այդ թվում՝ խաղաղ կարգավորման ամերիկյան առաջարկների համատեքստում:
Վլադիմիր Պուտինը նշել է, որ այդ առաջարկները, այն տարբերակով, որին մենք ծանոթացել էինք, համապատասխանում են Ալյասկայում ռուս-ամերիկյան բարձր մակարդակում տեղի ունեցած քննարկումներին եւ, սկզբունքորեն, կարող են հիմք հանդիսանալ վերջնական խաղաղ կարգավորման համար: Վերահաստատվել է Ռուսաստանի շահագրգռվածությունը ուկրաինական ճգնաժամի քաղաքական եւ դիվանագիտական կարգավորման հարցում:
Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտնել է բանակցային գործընթացին ամեն հնարավոր աջակցություն ցուցաբերելու իր մտադրությունը եւ պատրաստակամությունը շարունակել Ստամբուլը հասանելի դարձնել այդ նպատակների համար»:

Состоялся разговор Путина с Эрдоганом - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Сегодня состоялся телефонный разговор Владимира Путина с Реджепом Тайипом Эрдоганом.
«Рассмотрена актуальная тематика двустороннего сотрудничества с акцентом на дальнейшее расширение торгово-инвестиционных связей и реализацию стратегически значимых проектов в сфере энергетики.
Проведён обмен мнениями по ситуации вокруг Украины, в том числе в контексте американских предложений по мирному урегулированию. Владимир Путин отметил, что эти предложения в том варианте, с которым мы ознакомились, идут в русле обсуждений на российско-американской встрече в верхах на Аляске и в принципе могут быть положены в основу окончательного мирного урегулирования. Вновь подтверждена заинтересованность российской стороны в политико-дипломатическом разрешении украинского кризиса.
Реджеп Тайип Эрдоган выразил намерение оказывать всяческое содействие переговорному процессу и готовность и далее предоставлять в этих целях стамбульскую площадку. Условлено активизировать российско-турецкие контакты по украинскому досье на различных уровнях».