Էրդողանը Թրամփին հրավիրել է այցելել Թուրքիա - Mediamax.am
Հրավերը փոխանցվել է երկու երկրների ղեկավարների հեռախոսազրույցի ընթացքում, հաղորդում է Թուրքիայի նախագահի մամուլի ծառայությունը։
«Քննարկվել են Թուրքիայի եւ ԱՄՆ-ի երկկողմ հարաբերությունները, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային եւ գլոբալ հարցեր: Նախագահ Էրդողանը հայտարարել է, որ Թուրքիան կշարունակի քայլեր ձեռնարկել Թուրքիայի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ համագործակցությունն ամրապնդելու համար տարբեր ուղղություններով, մասնավորապես, պաշտպանական արդյունաբերության ոլորտում:
Նշելով, որ ինքն աջակցում է նախագահ Թրամփի՝ պատերազմները դադարեցնելու ցանկությանը, Էրդողանը երախտագիտություն է հայտնել Իրանի հետ բանակցային գործընթացը պահպանելու եւ Ռուսաստանի ու Ուկրաինայի միջեւ պատերազմը դադարեցնելու ուղղությամբ գործադրվող ջանքերի համար:
Ընդգծելով, որ Գազայում մարդասիրական ճգնաժամը հասել է սպառնալից մասշտաբների, Էրդողանը հայտարարել է, որ մարդասիրական օգնությունը Գազա պետք է անխափան մատակարարվի: Նա ավելացրել է, որ Թուրքիան պատրաստ է աջակցել զինադադարի հաստատմանը եւ կայուն խաղաղության ապահովմանը:
Նշելով, որ Թուրքիան ջանքեր է գործադրում Սիրիայի տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու եւ կայունություն ապահովելու ուղղությամբ, Էրդողանն ասել է, որ Սիրիայի նկատմամբ պատժամիջոցները թուլացնելու համար ԱՄՆ նախաձեռնությունները կնպաստեն այս գործընթացին», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Эрдоган пригласил Трампа посетить Турцию - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган пригласил своего американского коллегу Дональда Трампа посетить с визитом Турцию.
Приглашение было передано в ходе телефонного разговора лидеров двух стран, сообщает пресс-служба президента Турции.
«Обсуждались двусторонние отношения между Турцией и США, а также региональные и глобальные вопросы. Президент Эрдоган заявил, что Турция продолжит предпринимать шаги для укрепления сотрудничества между Турцией и США во многих областях, в частности, в сфере оборонной промышленности.
Отметив, что он поддерживает подход президента Трампа к прекращению войн, Эрдоган выразил признательность за усилия, предпринимаемые для поддержания переговорного процесса с Ираном и прекращения войны между Россией и Украиной.
Подчеркнув, что гуманитарный кризис в Газе достиг угрожающих масштабов, Эрдоган заявил, что гуманитарная помощь в Газу должна поступать бесперебойно. Он добавил, что Турция оказывать поддержку для установления прекращения огня и достижения прочного мира.
Отметив, что Турция прилагает усилия для защиты территориальной целостности Сирии и обеспечения стабильности, Эрдоган сказал, что инициативы США, предпринятые для ослабления санкций в отношении Сирии, будут способствовать этому процессу», - говорится в сообщении.