Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ասել է, որ «խաղաղությունը կարող է վտանգվել Ադրբեջանի պատճառով»։
Հայաստանի ԱԳՆ հաղորդագրության համաձայն, բրազիլական Correio Braziliense պարբերականի հետ հարցազրույցում նախարարն ասել է.
«Ցավոք, այն, ինչ մենք լսում ենք ադրբեջանական կողմից, այսպես է հնչում.
«Մենք համաձայն ենք տեքստի հետ, բայց դա բավարար չէ խաղաղության համաձայնագրի համար։ Անհրաժեշտ է նաեւ նախապայմանների շարք քննարկել բանակցային սեղանին՝ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը հնարավոր դարձնելու համար»։
Այս նախապայմանները ներառում են փոփոխություններ Հայաստանի Սահմանադրության մեջ եւ սահմանափակումներ Հայաստանի Հանրապետություն մատակարարվող զինամթերքի ու սպառազինության հարցում»:
«Այո, մենք համաձայնեցրել ենք պայմանագրի նախագիծը, բայց Ադրբեջանը հանդես է գալիս նախապայմաններով եւ դրական չի պատասխանում մեր մյուս առաջարկներին, որոնք կարող էին բերել իրական եւ երկարատեւ խաղաղություն Հարավային Կովկասում», - հավելել է Արարատ Միրզոյանը:

Арарат Мирзоян: «Из-за Азербайджана мир в регионе может оказаться под угрозой» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил, что «мир в регионе может оказаться под угрозой из-за Азербайджана».
Согласно сообщению пресс-службы МИД Армении, министр сказал в интервью бразильской газете Correio Braziliense:
«К сожалению, то, что мы слышим с азербайджанской стороны, звучит примерно так:
«Мы согласны с текстом, но этого недостаточно для мирного соглашения. Необходимо также обсудить за столом переговоров ряд предварительных условий, которые сделают подписание мирного договора возможным».
Эти предварительные условия включают в себя внесение изменений в Конституцию Армении и ограничения на поставки боеприпасов и оружия в Армению».
«Да, мы согласовали проект соглашения, но Азербайджан выдвигает предварительные условия и не реагирует положительно на другие наши предложения, которые могли бы обеспечить реальный и прочный мир на Южном Кавказе», - добавил Арарат Мирзоян.