«ԵՄ-ն ողջունում է Հայաստանի քայլերը, որոնք թույլ տվեցին համաձայնեցնել տեքստը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական Միությունը ողջունում է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հայտարարությունները Խաղաղության եւ միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի նախագծի շուրջ բանակցություններն ավարտելու վերաբերյալ։
Այդ մասին ասված է ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով Բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալլասի հայտարարության մեջ։
«Մենք բարձր ենք գնահատում երկու կողմերի հետեւողական աշխատանքն այս ուղղությամբ վերջին մի քանի տարիների ընթացքում՝ ինչպես երկկողմ հիմքի վրա, այնպես էլ միջազգային հանրության մասնակցությամբ։ ԵՄ-ն ողջունում է Հայաստանի գործողությունները, որոնք թույլ տվեցին համաձայնեցնել տեքստը։
Այս հայտարարությունները վճռական քայլ են տարածաշրջանում կայուն խաղաղության եւ անվտանգության հաստատման ուղղությամբ։ Չափազանց կարեւոր է պահպանել այս դինամիկան եւ ապահովել գործընթացի հաջող ավարտը՝ երկու կողմերի փոխզիջումային մոտեցմամբ։
ԵՄ-ն լիապես աջակցում է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին եւ պատրաստ է տրամադրել լրացուցիչ աջակցություն եւ փորձագիտական օգնություն, եթե կողմերը դա հայցեն», - ասված է հայտարարության մեջ։

«ЕС приветствует действия Армении, позволившие согласовать текст мирного соглашения» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Европейский Союз приветствует заявления Армении и Азербайджана о завершении переговоров по проекту «Соглашения о мире и установлении межгосударственных отношений».
Об этом говорится в заявлении Верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Каи Каллас.
«Мы высоко оцениваем упорную работу обеих сторон в этом направлении на протяжении последних нескольких лет, как на двусторонней основе, так и с участием международного сообщества. ЕС приветствует действия Армении, позволившие согласовать текст.
Эти заявления представляют собой решающий шаг к установлению прочного мира и безопасности в регионе. Крайне важно сохранить эту динамику и обеспечить успешное завершение процесса с ориентированным на компромисс подходом с обеих сторон.
ЕС всецело поддерживает процесс нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном и готов предоставить дополнительную поддержку и экспертизу, если стороны об этом попросят», - говорится в заявлении.