Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանը սպասում է, որ Հայաստանը կվերացնի կարգավորման «հիմնական խոչընդոտը»։
Ինչպես հաղորդում է Trend-ը, այս մասին ասել է Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Էլնուր Մամեդովը՝ «պատասխանելով Ժնեւում Մարդու իրավունքների խորհրդի 56-րդ նստաշրջանի բարձր մակարդակի հանդիպման ժամանակ Հայաստանի արտգործնախարարի հայտարարություններին»։
«Անցած տարվա ընթացքում Ադրբեջանն ու Հայաստանը զգալի առաջընթաց են գրանցել կարգավորման գործընթացում ուղիղ երկկողմ բանակցությունների միջոցով, մասնավորապես՝ երկկողմ խաղաղության համաձայնագրի նախապատրաստման, այդ թվում՝ պետական սահմանի սահմանազատման եւ սահմանագծման վերաբերյալ։ Այս պահին մենք սպասում ենք, որ Հայաստանը կվերացնի կարգավորման գործընթացի հիմնական խոչընդոտը՝ սահմանադրական փոփոխությունների միջոցով իրավական կերպով հրաժարվելով Ադրբեջանի նկատմամբ իր տարածքային պահանջներից»,- նշել է նա։
Մեդիամաքսը նշում է, որ փետրվարի 24-ին ելույթ ունենալով Ժնեւում Մարդու իրավունքների խորհրդի 56-րդ նստաշրջանի բարձր մակարդակի նիստում, Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը, մասնավորապես, ասել էր.
«Մեկ տարի առաջ իմ ելույթում ես մանրամասն անդրադարձա այն մարտահրավերներին, որոնց բախվում էր Հայաստանը։ Ցավոք, այդ մարտահրավերների մեծ մասը դեռեւս մնում է չլուծված՝ չնայած իմ երկրի գործադրած ահռելի ջանքերին։ Մեր արևելյան հարեւանից հնչող հայտարարությունները շարունակում են կասկածի տակ դնել Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը՝ չնայած միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչմանը՝ հիմնված 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա, որը, ի թիվս այլոց, վերահաստատել էր, որ Հայկական ԽՍՀ-ի և Ադրբեջանական ԽՍՀ-ի վարչական սահմանները դարձել էին միջազգային սահմաններ երկու անկախ հանրապետությունների միջեւ։ Ավելին, հենց այս պահին Ադրբեջանում ընթանում են կեղծ դատավարություններ 23 հայ անձանց նկատմամբ, ովքեր կամայականորեն են ազատազրկված, ընդ որում՝ անտեսելով պատշաճ դատավարության համար անհրաժեշտ մարդու իրավունքների չափանիշները։
Հայաստանի Հանրապետությունը, հավատարիմ մնալով մեր տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հաստատման իր օրակարգին, մի քանի կառուցողական առաջարկներ է արել ադրբեջանական կողմին, այդ թվում՝ Խաղաղության պայմանագրի, տրանսպորտային ենթակառուցվածքների բացման, սպառազինությունների փոխադարձ վերահսկման եւ վերիֆիկացիայի մեխանիզմի եւ այլ համատեքստում՝ նկատի ունենալով բոլոր հիմնական խնդիրները կարգավորող ռազմավարական համաձայնագրի կնքման անհրաժեշտությունը։ Մենք համոզված ենք, որ երկու կողմերի կառուցողական արձագանքը, հետագա ներգրավվածությունը եւ քաղաքական կամքի դրսեւորումը մեծապես կնպաստեն մեր տարածաշրջանում խաղաղության նոր դարաշրջանի բացմանը։ Հենց այս համատեքստում ես կցանկանայի եւս մեկ անգամ վերահաստատել հայկական կողմի պատրաստակամությունը՝ թշնամանքի էջը շրջելու եւ ինստիտուցիոնալիզացված խաղաղություն հաստատելու հարցում։ Մենք ոչ միայն պատրաստ ենք դրան, այլեւ չենք շեղվելու այդ ուղուց»։

Ереван /Медиамакс/. Азербайджан ожидает, что Армения устранит «основное препятствие» в процессе нормализации.
Как сообщает Trend, об этом сказал заместитель министра иностранных дел Азербайджана Эльнур Мамедов, «отвечая на претензии, выдвинутые министром иностранных дел Армении на заседании высокого уровня 56-й сессии Совета по правам человека в Женеве».
«За прошедший год Азербайджан и Армения путем прямых двусторонних переговоров добились значительного прогресса в процессе нормализации, в частности в подготовке двустороннего мирного соглашения, включая направление делимитации и демаркации государственной границы. На данный момент мы ждем, что Армения, юридически отказавшись от территориальных претензий к Азербайджану посредством поправок в конституцию, устранит основное препятствие в процессе нормализации», - отметил он.
Медиамакс отмечает, что выступая 24 февраля на заседании высокого уровня 56-й сессии Совета по правам человека в Женеве, глава МИД Армении Арарат Мирзоян, в частности, заявил:
«Год назад в своем выступлении я подробно остановился на проблемах, с которыми сталкивалась Армения. К сожалению, большинство этих проблем остаются нерешенными, несмотря на огромные усилия моей страны. Заявления, исходящие от нашего восточного соседа, продолжают ставить под сомнение территориальную целостность Армении, несмотря на признание территориальной целостности друг друга на основе Алма-Атинской декларации 1991 года, которая, среди прочего, подтвердила, что административные границы Армянской ССР и Азербайджанской ССР стали международными границами между двумя независимыми республиками. Более того, прямо сейчас, пока мы с вами здесь разговариваем, в Азербайджане проходят инсценированные судебные процессы против 23 армян, которые были произвольно задержаны, с игнорированием стандартов прав человека и надлежащей правовой процедуры.
Республика Армения, оставаясь верной своей повестке дня по установлению мира и стабильности в нашем регионе, направила несколько конструктивных предложений азербайджанской стороне, в том числе в контексте Мирного соглашения, открытия транспортной инфраструктуры, механизма взаимного контроля над вооружениями и верификации и т.д., имея в виду необходимость заключения стратегической сделки, которая решит все основные вопросы. Мы остаемся убежденными, что конструктивный ответ и дальнейшее взаимодействие и демонстрация политической воли обеих сторон во многом будут способствовать открытию новой эры мира в нашем регионе. В этом самом контексте я хотел бы еще раз подтвердить готовность армянской стороны перевернуть страницу вражды и установить институционализированный мир. Мы не только готовы к этому, но и не свернем с этого пути».