Ադրբեջանը կոչ է արել չքաղաքականացնել Բաքվում BBC-ի գրասենյակի փակումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն կոչ է արել «չքաղաքականացնել» Բաքվում բրիտանական BBC-ի գրասենյակի փակման հարցը։
«Կորպորացիայի կողմից հարցի էության քաղաքականացումը եւ խեղաթյուրումը, նրա հայտարարությունները խոսքի ազատության մասին, որն արվել է երկակի ստանդարտների դիրքերից, ցավալի են եւ անընդունելի», - ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակ Այհան Հաջիզադեն։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, նա ընդգծել է, որ Բաքվի որոշումը եւ դիրքորոշումը պաշտոնապես ներկայացվել էին BBC-ի ներկայացուցիչներին փետրվարի 13-ին ԱԳՆ-ում կայացած հանդիպման ժամանակ։
Հաջիզադեն նշել է, որ նման որոշումներ են կայացվել մի շարք այլ արտասահմանյան լրատվամիջոցների գրասենյակների վերաբերյալ։
BBC-ն անցյալ շաբաթ հայտարարել էր Ադրբեջանում գրասենյակը փակելու իր որոշման մասին՝ ընդգծելով, որ այն հարկադրված է եղել եւ ընդունվել է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ից բանավոր ծանուցում ստանալուց հետո։

В Азербайджане призвали не политизировать закрытие офиса BBC в Баку - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министерство иностранных дел Азербайджана призвало «не политизировать» вопрос прекращения деятельности офиса британской вещательной корпорации BBC в Баку.
«Политизация и искажение сути вопроса со стороны корпорации, ее заявление о свободе слова в стране в целом, сделанное с позиции двойных стандартов, вызывают сожаление и неприемлемы», - заявил пресс-секретарь МИД Айхан Гаджизаде.
Как сообщает ТАСС, он подчеркнул, что решение и позиция Баку о закрытии офиса BBC были официально доведены до его представителей во время встречи в МИД республики 13 февраля.
Гаджизаде отметил, что аналогичные решения были приняты в отношении ряда других иностранных медиа.
BBC объявила на минувшей неделе о решении закрыть свой офис в Азербайджане, подчеркнув, что оно было вынужденным и принято после получения устного предписания из МИД республики.