Արմեն Դարբինյան. Հայաստանը և Ռուսաստանը պետք է սթափ նայեն պատմությանը, ներկային և ապագային - Mediamax.am
Արմեն Դարբինյան. Հայաստանը և Ռուսաստանը պետք է սթափ նայեն պատմությանը, ներկային և ապագային
Հունվարի 31-ին տեղեկացրել էինք, որ Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի Պրիմակովի անվան Համաշխարհային տնտեսության եւ միջազգային հարաբերությունների ազգային գիտահետազոտական ինստիտուտը թողարկել է «Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը խաչմերուկում. բազմավեկտորության ճգնաժամը» վերլուծական զեկույցը։
Զեկույց ամբողջությամբ հասանելի է այս հղումով:
Մեդիամաքսի առաջարկով Հայաստանի նախկին վարչապետ, պրոֆեսոր Արմեն Դարբինյանի մեկնաբանություններ է ներկայացրել զեկույցի վերաբերյալ:
Ռուսական վեկտորի միանշանակ ընտրություն էր
Նախքան 2020 թվականի շրջադարձը Հայաստանի քաղաքականությունը «բազմավեկտոր» կարելի է անվանել միայն ռուսական հասարակական գիտակցության մեջ այս թեզը ամրապնդելու քարոզչական նպատակով: Հայկական հասարակական գիտակցության մեջ այն այդպիսին չէր, չէ և չի լինի, նույնիսկ եթե դրա համար բավարար մտավոր ջանքեր գործադրվեն: Հայկական հանրությունը (թե՛ Հայաստանի ներսում, թե՛ դրսում) բացարձակապես համոզված էր արտաքին քաղաքականության ռուսամետ վեկտորի մեջ մինչև երկրորդ Ղարաբաղյան պատերազմը՝ ռուսական պետական մենաշնորհային ընկերություններին ռեսուրսների անսահմանափակ հասանելիության տրամադրմամբ, հայկական ենթակառուցվածքներում մենաշնորհային դիրքով, ՄԱԿ-ում նույնական քվեարկություններով, ցանկացած արտաքին քաղաքական գործողության ճշտմամբ և թույլտվություն ստանալով, ԱԳՆ-ում և պաշտպանության նախարարությունում պարտադիր կադրային համաձայնեցումներով: Սա մեկ՝ ռուսական վեկտորի միանշանակ ընտրություն էր: Որոշ արևմտամետ «չարաճճիությունները» հաշիվ չեն. և՛ Արևմուտքում, և՛ Ռուսաստանում բոլորը հիանալի հասկանում էին, որ դրանք որեւէ լուրջ բան չեն հանդիսանում:
Դաշնակից, թե՞ միջնորդ
Այն, որ Ռուսաստանը չէր ուզում հակամարտության կողմ դառնալ, այլ ցանկանում էր մնալ միայն միջնորդ, Հայաստանում առողջ մտածող և անաչառ վերլուծաբանների մոտ բավականին ամուր կասկածներ էր առաջացնում, որ Ռուսաստանը չի ցանկանում հակամարտության կարգավորում, նրա շահերից է բխում մնալ հավերժական միջնորդի դերում՝ մտրակ ու բլիթ բաժանելով հակամարտության կողմերին (ի դեպ, երեք կողմերին, ոչ թե երկու՝ Ղարաբաղը միշտ առանձին կողմ է եղել, առավել մոտ Ռուսաստանին): Իսկ հայերի գերակշռող մեծամասնության համար Ռուսաստանն ընկալվում էր ոչ թե որպես միջնորդ, այլ հենց դաշնակից, որն առնվազն երաշխավորում է արցախահայության իր հողի վրա ապրելու իրավունքը: Գումարած, իհարկե, բուն հայկական սահմանների անձեռնմխելիությունը:
Թեզը քննադատության չի դիմանում
Գիտական վերլուծության տիրույթում սխալ է այն պնդումը, որ «Հայաստանն ինքն էլ հակամարտության ուղղակի մասնակից չդարձավ»: Այդ պնդումը պաշտոնական Երեւանի անհաջող փորձն էր՝ հեռու մնալ ռազմական հակամարտությունից՝ օկուպացիոն գործողությունների մեջ չմեղադրվելու համար: Այս թեզը քննադատության չի դիմանում նույնիսկ ձևական տեսանկյունից. ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը և այդ խմբի երեք համանախագահները 1999 թվականից բանակցություններ էին վարում միայն Հայաստանի հետ, ոչ թե Ղարաբաղի, հայ զորակոչիկները ծառայություն էին անցնում Ղարաբաղում, Հայաստանը պաշտոնապես հանդիսանում էր ԼՂՀ անվտանգության երաշխավոր:
Նրբությունը նախընտրում են չնկատել
Զեկույցում կարմիր թելով անցնում է հայերի և Հայաստանի «մշակութային-պատմական ժառանգության», Ռուսաստանի հետ «մշակութային-քաղաքակրթական» ընդհանրության, «Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների բազմադարյա դրական փորձի» թեզը: Այստեղ նրբություն կա, և շատ ափսոս է, որ Ռուսաստանում այս նրբությունը նախընտրում են չնկատել. հայերի մշակութային-պատմական ժառանգությունը ներառում է այսպես կոչված Արևմտյան Հայաստանի հսկայական շերտը, որը Ռուսաստանի հետ այդպիսի ընդհանրություն չունի:
ԽՍՀՄ-ը հիանալի օգտագործում էր այս նրբությունը. Արևմուտքում հայկական սփյուռքը հիմնականում Խորհրդային Միության շահերի առաջ մղողն էր և շատ արդյունավետ լոբբիստը: Ցավոք, Ռուսաստանը ներկա պահին կորցրել է այս ակտիվը: Այնուհետև, համատեղ ուղու երկու դարը, այնուամենայնիվ, «բազմադարյա» չեն: Մենք պետք է փոխադարձաբար հրաժարվենք քարոզչական տերմինաբանությունից, սթափ և ազնիվ նայենք պատմությանը, ներկային և ապագային: Կարևոր է նաև հասկանալ, որ Հայաստանում սեփական մշակութային-պատմական ժառանգության «վերագնահատում» տեղի չի ունենում, այլ պարզապես փորձ է արվում հեռանալ գաղափարական կլիշեներից, օբյեկտիվորեն դիտարկել պատմական փաստերը իրենց բազմակողմանիության մեջ: Իսկ դրանք հայ-ռուսական հարաբերությունների համատեքստում, ցավոք, միայն «դրական» չեն: Բավական է հիշել Լենինի և Աթաթուրքի տանդեմը... Դեռ շատ բան կարելի է հիշել:
Իրական բազմավեկտորություն
Եվ իհարկե, չեմ կարող համաձայնել զեկույցի երկու սցենարների մասին եզրակացության հետ ՝ կա՛մ պետականության կործանում, կա՛մ ռուսական վեկտոր: Մինչդեռ երրորդ սցենարը նշված է հենց զեկույցի վերնագրում՝ դա ԲԱԶՄԱՎԵԿՏՈՐՈՒԹՅՈՒՆՆ է: Իրական, ոչ թե երևակայական կամ բուտաֆորական, ինչպիսին էր մինչև 2020 թվականը: Ընդ որում, հայ վերլուծաբանների և քաղաքական գործիչների խնդիրն է՝ ցույց տալ և ապացուցել Ռուսաստանի ՕԳՈՒՏԸ հայկական բազմավեկտորությունից (այն կա, և նշանակալի է, տեղ-տեղ՝ նույնիսկ անփոխարինելի), իսկ ռուսաստանցի վերլուծաբանների և քաղաքական գործիչների խնդիրն է՝ ավելի լայն նայել Հայաստանին և համաշխարհային քաղաքականության մեջ հայկական գործոնին և չընկալել դրանք իբրեւ հավելաճուկ:

At the end of January, we reported about the publication of the analytical report by the Institute of World Economy and International Relations (IMEMO) of the Russian Academy of Sciences “Armenia’s foreign policy at a crossroads: the crisis of multi-vector approach”.
The full report is available at this link.
At Mediamax’s request, former Prime Minister of Armenia, Professor Armen Darbinyan provided comments on the IMEMO report.
It was a clear choice of the Russian vector
Describing Armenia’s policy before the turn in 2020 as “multi-vector” is possible only with the propagandistic goal of consolidating this thesis in the Russian public consciousness. In the Armenian public consciousness, it was not, is not and will not be as such, even if you put enough intellectual effort into it. The Armenian community (both inside and outside Armenia) is absolutely convinced of the pro-Russian vector of the foreign policy before the second Karabakh war, given the unlimited access of Russian state monopolies to resources, a monopoly position in the Armenian infrastructure, identical votes in the UN, verification and obtaining permission for any foreign policy actions, mandatory personnel approvals for positions in the Foreign and Defense ministries. It was a clear choice of one vector - the Russian one. Some pro-Western “antics” did not count at all: both in the West and in Russia, everyone understood perfectly well that they were not serious.
An ally or a mediator?
The fact that Russia did not want to become a party to the conflict but wanted to remain only a mediator made reasonable and unbiased analysts in Armenia that Russia suspect that Russia did not want to resolve the conflict; it was in Russia’s interests to remain an eternal mediator, offering either a carrot or a stick to the parties of the conflict (by the way, three parties, not two - Karabakh has always been a separate party, closest to Russia). For the overwhelming majority of Armenians, Russia was perceived not as a mediator, but as an ally that guaranteed the right of the Armenians of Karabakh to live on their own land, as well as, of course, the inviolability of the ancestral Armenian borders.
The thesis does not stand up to criticism
In the space of scientific analytics, the narrative that “Armenia itself did not become a direct participant in the conflict” is incorrect. It was only an unsuccessful attempt by official Armenia to distance itself from the military conflict in order to avoid being accused of occupation actions. This thesis does not stand up to criticism even from a formal point of view: since 1999, the OSCE Minsk Group and all three co-chairs of the Group have negotiated only with Armenia, not with Karabakh, Armenian conscripts served in Karabakh, Armenia was officially the guarantor of the security of the NKR.
Subtle hint that remains unnoticed
The narrative about the “cultural and historical heritage” of Armenians and Armenia, the “cultural and civilizational” commonality with Russia, the “centuries-old positive experience of relations with Russia” runs like a red line throughout the report. There is a subtle hint here, and it is a pity that Russia prefers not to notice it: the cultural and historical heritage of Armenians includes a huge layer of the so-called Western Armenia, which lacks such commonality with Russia.
The USSR used this subtlety very well: the Armenian Diaspora in the West was mainly a conductor and a very effective lobbyist for the interests of the Soviet Union. Unfortunately, Russia has lost this asset by now. Furthermore, two centuries of a joint journey do not constitute “many” centuries: “many” centuries means more than two centuries at least. We need to get rid of propaganda terminology, and take a sober and honest look at history, the present, and the future. It is also important to understand that Armenia is not “re-evaluating” its own cultural and historical heritage, but simply attempts to move away from ideological cliches and objectively examine historical facts in their variety. And in the context of Armenian-Russian relations, unfortunately, they are not only “positive”. It is enough to recall the tandem of Lenin and Ataturk, as well as many other things.
Real multi-vector approach
And, of course, I cannot agree with the conclusion of the report about two scenarios - either the death of statehood, or the Russian vector. Meanwhile, the third scenario is indicated in the very title of the report - it is the MULTI-VECTOR approach. Real, not imaginary and not sham as it used to be prior to 2020. At the same time, the task of Armenian analysts and politicians is to show and prove Russia’s BENEFIT from the Armenian multi-vector approach (it exists, it is considerable, in some instances even irreplaceable), and the task of Russian analysts and politicians is to take a broader look at Armenia and the Armenian factor in world politics and not perceive it as an appendix.