Արմեն Դարբինյան. Հայաստանը և Ռուսաստանը պետք է սթափ նայեն պատմությանը, ներկային և ապագային - Mediamax.am
Արմեն Դարբինյան. Հայաստանը և Ռուսաստանը պետք է սթափ նայեն պատմությանը, ներկային և ապագային
Հունվարի 31-ին տեղեկացրել էինք, որ Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի Պրիմակովի անվան Համաշխարհային տնտեսության եւ միջազգային հարաբերությունների ազգային գիտահետազոտական ինստիտուտը թողարկել է «Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը խաչմերուկում. բազմավեկտորության ճգնաժամը» վերլուծական զեկույցը։
Զեկույց ամբողջությամբ հասանելի է այս հղումով:
Մեդիամաքսի առաջարկով Հայաստանի նախկին վարչապետ, պրոֆեսոր Արմեն Դարբինյանի մեկնաբանություններ է ներկայացրել զեկույցի վերաբերյալ:
Ռուսական վեկտորի միանշանակ ընտրություն էր
Նախքան 2020 թվականի շրջադարձը Հայաստանի քաղաքականությունը «բազմավեկտոր» կարելի է անվանել միայն ռուսական հասարակական գիտակցության մեջ այս թեզը ամրապնդելու քարոզչական նպատակով: Հայկական հասարակական գիտակցության մեջ այն այդպիսին չէր, չէ և չի լինի, նույնիսկ եթե դրա համար բավարար մտավոր ջանքեր գործադրվեն: Հայկական հանրությունը (թե՛ Հայաստանի ներսում, թե՛ դրսում) բացարձակապես համոզված էր արտաքին քաղաքականության ռուսամետ վեկտորի մեջ մինչև երկրորդ Ղարաբաղյան պատերազմը՝ ռուսական պետական մենաշնորհային ընկերություններին ռեսուրսների անսահմանափակ հասանելիության տրամադրմամբ, հայկական ենթակառուցվածքներում մենաշնորհային դիրքով, ՄԱԿ-ում նույնական քվեարկություններով, ցանկացած արտաքին քաղաքական գործողության ճշտմամբ և թույլտվություն ստանալով, ԱԳՆ-ում և պաշտպանության նախարարությունում պարտադիր կադրային համաձայնեցումներով: Սա մեկ՝ ռուսական վեկտորի միանշանակ ընտրություն էր: Որոշ արևմտամետ «չարաճճիությունները» հաշիվ չեն. և՛ Արևմուտքում, և՛ Ռուսաստանում բոլորը հիանալի հասկանում էին, որ դրանք որեւէ լուրջ բան չեն հանդիսանում:
Դաշնակից, թե՞ միջնորդ
Այն, որ Ռուսաստանը չէր ուզում հակամարտության կողմ դառնալ, այլ ցանկանում էր մնալ միայն միջնորդ, Հայաստանում առողջ մտածող և անաչառ վերլուծաբանների մոտ բավականին ամուր կասկածներ էր առաջացնում, որ Ռուսաստանը չի ցանկանում հակամարտության կարգավորում, նրա շահերից է բխում մնալ հավերժական միջնորդի դերում՝ մտրակ ու բլիթ բաժանելով հակամարտության կողմերին (ի դեպ, երեք կողմերին, ոչ թե երկու՝ Ղարաբաղը միշտ առանձին կողմ է եղել, առավել մոտ Ռուսաստանին): Իսկ հայերի գերակշռող մեծամասնության համար Ռուսաստանն ընկալվում էր ոչ թե որպես միջնորդ, այլ հենց դաշնակից, որն առնվազն երաշխավորում է արցախահայության իր հողի վրա ապրելու իրավունքը: Գումարած, իհարկե, բուն հայկական սահմանների անձեռնմխելիությունը:
Թեզը քննադատության չի դիմանում
Գիտական վերլուծության տիրույթում սխալ է այն պնդումը, որ «Հայաստանն ինքն էլ հակամարտության ուղղակի մասնակից չդարձավ»: Այդ պնդումը պաշտոնական Երեւանի անհաջող փորձն էր՝ հեռու մնալ ռազմական հակամարտությունից՝ օկուպացիոն գործողությունների մեջ չմեղադրվելու համար: Այս թեզը քննադատության չի դիմանում նույնիսկ ձևական տեսանկյունից. ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը և այդ խմբի երեք համանախագահները 1999 թվականից բանակցություններ էին վարում միայն Հայաստանի հետ, ոչ թե Ղարաբաղի, հայ զորակոչիկները ծառայություն էին անցնում Ղարաբաղում, Հայաստանը պաշտոնապես հանդիսանում էր ԼՂՀ անվտանգության երաշխավոր:
Նրբությունը նախընտրում են չնկատել
Զեկույցում կարմիր թելով անցնում է հայերի և Հայաստանի «մշակութային-պատմական ժառանգության», Ռուսաստանի հետ «մշակութային-քաղաքակրթական» ընդհանրության, «Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների բազմադարյա դրական փորձի» թեզը: Այստեղ նրբություն կա, և շատ ափսոս է, որ Ռուսաստանում այս նրբությունը նախընտրում են չնկատել. հայերի մշակութային-պատմական ժառանգությունը ներառում է այսպես կոչված Արևմտյան Հայաստանի հսկայական շերտը, որը Ռուսաստանի հետ այդպիսի ընդհանրություն չունի:
ԽՍՀՄ-ը հիանալի օգտագործում էր այս նրբությունը. Արևմուտքում հայկական սփյուռքը հիմնականում Խորհրդային Միության շահերի առաջ մղողն էր և շատ արդյունավետ լոբբիստը: Ցավոք, Ռուսաստանը ներկա պահին կորցրել է այս ակտիվը: Այնուհետև, համատեղ ուղու երկու դարը, այնուամենայնիվ, «բազմադարյա» չեն: Մենք պետք է փոխադարձաբար հրաժարվենք քարոզչական տերմինաբանությունից, սթափ և ազնիվ նայենք պատմությանը, ներկային և ապագային: Կարևոր է նաև հասկանալ, որ Հայաստանում սեփական մշակութային-պատմական ժառանգության «վերագնահատում» տեղի չի ունենում, այլ պարզապես փորձ է արվում հեռանալ գաղափարական կլիշեներից, օբյեկտիվորեն դիտարկել պատմական փաստերը իրենց բազմակողմանիության մեջ: Իսկ դրանք հայ-ռուսական հարաբերությունների համատեքստում, ցավոք, միայն «դրական» չեն: Բավական է հիշել Լենինի և Աթաթուրքի տանդեմը... Դեռ շատ բան կարելի է հիշել:
Իրական բազմավեկտորություն
Եվ իհարկե, չեմ կարող համաձայնել զեկույցի երկու սցենարների մասին եզրակացության հետ ՝ կա՛մ պետականության կործանում, կա՛մ ռուսական վեկտոր: Մինչդեռ երրորդ սցենարը նշված է հենց զեկույցի վերնագրում՝ դա ԲԱԶՄԱՎԵԿՏՈՐՈՒԹՅՈՒՆՆ է: Իրական, ոչ թե երևակայական կամ բուտաֆորական, ինչպիսին էր մինչև 2020 թվականը: Ընդ որում, հայ վերլուծաբանների և քաղաքական գործիչների խնդիրն է՝ ցույց տալ և ապացուցել Ռուսաստանի ՕԳՈՒՏԸ հայկական բազմավեկտորությունից (այն կա, և նշանակալի է, տեղ-տեղ՝ նույնիսկ անփոխարինելի), իսկ ռուսաստանցի վերլուծաբանների և քաղաքական գործիչների խնդիրն է՝ ավելի լայն նայել Հայաստանին և համաշխարհային քաղաքականության մեջ հայկական գործոնին և չընկալել դրանք իբրեւ հավելաճուկ:

Армен Дарбинян: Армении и России надо трезво и честно смотреть на историю, современность и будущность - Mediamax.am
5532 просмотров
В конце января мы сообщали о публикации аналитического доклада Национального исследовательского института мировой экономики и международных отношений имени Примакова Российской академии наук (ИМЭМО РАН) «Внешняя политика Армении на перепутье: кризис многовекторности».
Полная версия доклада доступна по данной ссылке.
По просьбе Медиамакс бывший премьер-министра Армении, профессор Армен Дарбиняна представил комментарии к докладу ИМЭМО РАН.
Был однозначный выбор российского вектора
Назвать политику Армении до поворота в 2020 году "многовекторной" можно только, имея пропагандистскую цель закрепления этого тезиса в российском общественном сознании. В армянском общественном сознании она таковой не являлась, не является и не будет являться, даже если приложить к этому достаточные интеллектуальные усилия. Армянское сообщество (причем как внутри, так и вне Армении) было абсолютно убеждено в пророссийском векторе внешней политики до второй Карабахской войны - с предоставлением неограниченного доступа российскии госмонополиям к ресурсам, монопольного положения в армянской инфраструктуре, идентичными голосованиями в ООН, сверкой и получением разрешения на любые внешнеполитические действия, обязательными кадровыми согласованими по позициям в МИД и минобороны. Это был однозначный выбор одного - российского - вектора. Какие-то прозападные "шалости" были абсолютно не в счет: и на Западе, и в России все прекрасно понимали, что ничего серьезного они собой не представляют.
Союзник или посредник?
То, что Россия не желала становиться стороной конфликта, а хотела оставаться только посредником, у здравомыслящих и неангажированных аналитиков в Армении вызывало достаточно твердые подозрения в том, что Россия не желает урегулирования конфликта, в ее интересах - оставаться вечным посредником, раздавая то кнут, то пряник сторонам конфликта (кстати, трем сторонам, а не двум - Карабах всегда был отдельной стороной, наиболее близкой к России). Для преобладающего же большинства армян Россия воспринималась не как посредник, а именно как союзник, гарантирующий, по крайней мере, право на жизнь на своей земле для карабахских армян. Плюс, конечно же, неприкосновенность искомых армянских границ.
Тезис не выдерживает критики
В пространстве научной аналитики неверно утверждение о том, что "сама Армения тоже не стала прямым участником конфликта". Такое утверждение было лишь неудачной попыткой официальной Армении дистанцироваться от военного конфликта, дабы не быть обвиненной в оккупационных действиях. Данный тезис не выдерживает критики даже с формальной точки зрения: Минская группа ОБСЕ и все три сопредседателя этой группы с 1999 года вели переговоры только с Арменией, а не с Карабахом, армянские призывники проходили службу в Карабахе, Армения официально являлась гарантом безопасности НКР.
Тонкость предпочитают не замечать
Красной линией по всему докладу проходит тезис о "культурно-историческом наследии" армян и Армении, "культурно-цивилизационной" общности с Россией, "многовековом позитивном опыте отношений с Россией". Здесь есть тонкость, и очень жаль, что в России эту тонкость предпочитают не замечать: культурно-историческое наследие армян включает огромный пласт т.н. Западной Армении, у которой такой общности с Россией нет.
СССР прекрасно использовал эту тонкость: армянская диаспора на Западе в основном была проводником и очень эффективным лоббистом интересов Советского Союза. К сожалению, Россия к настоящему моменту потеряла данный актив. Далее, два века совместного пути - это все-таки не "много" веков: "много" веков - это, по крайней мере, больше двух. Нам надо обоюдно отвыкать от пропагандистской терминологии, трезво и честно смотреть на историю, современность и будущность. Важно понимать также, что в Армении не происходит "переоценка" собственного культурно-исторического наследия, а всего лишь предпринимается попытка отойти от идеологических клише, объективно рассмотреть исторические факты в их многогранности. А они в контексте армяно-российских отношений, к сожалению, не только "позитивны". Достаточно вспомнить тандем Ленина с Ататюрком… Много чего можно еще вспомнить.
Реальная многовекторность
Ну, и не могу, конечно же, согласиться с выводом доклада о двух сценариях - либо гибель государственности, либо российский вектор. Между тем, третий сценарий обозначен в самом заглавии доклада - это МНОГОВЕКТОРНОСТЬ. Реальная, не мнимая и не бутафорная как во времена до 2020 года. При этом задача армянских аналитиков и политиков  - показать и доказать ВЫГОДУ России от армянской многовекторности (она есть, и немалая, местами даже незаменимая), а задача российских аналитиков и политиков - шире смотреть на Армению и армянский фактор в мировой политике и не воспринимать ее как аппендикс.