Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել է Իրանի վրա ԱՄՆ առավելագույն ճնշման վերականգնման հրամանագիրը։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, փաստաթղթի ստորագրման արարողության ժամանակ Թրամփը հույս է հայտնել, որ Վաշինգտոնը ստիպված չի լինի «շատ հաճախ կիրառել այն»։
Հրամանագրի գլխավոր նպատակն է կանխել Իրանի կողմից միջուկային զենքի ձեռքբերումը։ Փաստաթուղթը, մասնավորապես, նախատեսում է Վաշինգտոնի կողմից իրանական նավթի արտահանման կրճատմանն ուղղված ջանքերի ակտիվացում։
«Մենք չենք ցանկանում կոշտ դիրքորոշում ունենալ Իրանի կամ որեւէ մեկի նկատմամբ, բայց նրանք չեն կարող միջուկային զենք ունենալ»,- շեշտել է ԱՄՆ նախագահը։
«Նրանք թույլ չեն, այլ շատ ուժեղ են հիմա։ Եվ մենք թույլ չենք տա նրանց միջուկային զենք ունենալ։ Ամեն ինչ շատ պարզ է»,- ասել է Ամերիկայի ղեկավարը։
«Նրանք շատ արագ շատ ուժեղ դարձան։ Նրանք հսկայական քանակությամբ նավթ վաճառեցին Չինաստանին եւ բոլոր նրանց, ովքեր նավթ չէին գնում, երբ ես նախագահ էի։ Որովհետեւ մենք ասում էինք՝ Իրանից նավթ մի՛ գնեք»,- ավելացրել է ԱՄՆ նախագահը։
Թրամփը դրական է պատասխանել Իրանի նախագահի հետ շփումների հնարավորության մասին հարցին։
«Տեսնենք՝ կկարողանա՞նք արդյոք պայմանավորվել կամ գործարք կնքել Իրանի հետ»,- նշել է ամերիկյան վարչակազմի ղեկավարը։
«Հուսով եմ՝ կկարողանանք հասնել նրան, որ աղետալի իրավիճակ չունենանք։ Չեմ ուզում, որ դա տեղի ունենա։ Ես իսկապես ուզում եմ խաղաղություն տեսնել»,- հայտարարել է Թրամփը։

Ереван /Медиамакс/. Президент Дональд Трамп подписал указ о восстановлении максимального давления США на Иран.
Как сообщает ТАСС, в ходе церемонии подписания документа Трамп выразил надежду на то, что Вашингтону «не придется очень часто им пользоваться».
Целью указа является, в частности, недопущение получения Ираном ядерного оружия. Документ предусматривает в том числе активизацию Вашингтоном усилий, направленных на сокращение экспорта иранской нефти.
«Нам не хочется занимать жесткую позицию в отношении Ирана или кого-либо еще, но у них не может быть ядерного оружия», - сказал президнт США.
«Они не слабы, а очень сильны сейчас. И мы не позволим им иметь ядерное оружие. Все очень просто», - сказал американский лидер.
«Они стали очень сильными очень быстро. Они продали огромное количество нефти Китаю и всем тем, кто не покупал нефть, когда я был в должности. Потому что мы говорили: не покупайте у Ирана нефть», - добавил президент США.
Трамп утвердительно ответил на вопрос о готовности к контактам с президентом Ирана.
«Посмотрим, сможем ли мы договориться или заключить сделку с Ираном», - отметил глава американской администрации.
«Надеюсь, мы сможем добиться того, чтобы дело не кончилось катастрофической ситуацией. Не хочу, чтобы она имела место. Я по-настоящему хочу видеть мир», - заявил Трамп.