Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը գործադիր հրամանագիր է ստորագրել՝ օտար պետություններին ցուցաբերվող ամերիկյան օգնության վերագնահատման եւ վերախմբավորման մասին, որով նախատեսվում է 90 օրով դադարեցնել դրա տրամադրումը։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, Սպիտակ տան կայքում հրապարակված հրամանագրում նշվում է, որ որոշման նպատակն է գնահատել ծրագրերի արդյունավետությունը և դրանց համապատասխանությունը Միացյալ Նահանգների արտաքին քաղաքականությանը։
Օգնության տրամադրումը կարող է վերսկսվել նշված ժամկետի ավարտից հետո՝ յուրաքանչյուր ծրագրի առանձին վերանայումից հետո։ Փաստաթղթում նշվում է, որ օտար երկրներին օգնության տրամադրման ոլորտը և դրանում տիրող բյուրոկրատիան «չեն համապատասխանում ամերիկյան շահերին և շատ առումներով հակասում են ամերիկյան արժեքներին»։
«Դրանք ծառայում են խաղաղության ապակայունացմանը՝ օտար պետություններում առաջ մղելով գաղափարներ, որոնք հակասում են երկրների ներսում և դրանց միջև ներդաշնակ ու կայուն հարաբերությունների զարգացմանը», - ասվում է հրամանագրում:

Ереван /Медиамакс/. Президент США Дональд Трамп подписал исполнительный указ о переоценке и перегруппировке американской помощи иностранным государствам, в котором предписывается приостановить ее оказание на 90 дней.
Как сообщает ТАСС, в тексте указа, опубликованном на сайте Белого дома, говорится, что целью решения является оценка эффективность программ и их соответствие внешней политике Соединенных Штатов.
Оказание помощи может быть возобновлено по истечении указанного срока после проведения соответствующего обзора каждой программы в отдельном порядке. В документе отмечается, что американская сфера оказания иностранной помощи и царящая в ней бюрократия «не соответствуют американским интересам и во многом противоположны американским ценностям».
«Они служат дестабилизации мира во всем мире, продвигая в иностранных государствах идеи, противоположные развитию гармоничных и стабильных отношений внутри и между странами», - говорится в указе.