Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան այսօր ասել է, որ «տարակուսելի է Հայաստանի չափազանց հուզական բացասական արձագանքը ռուսական հեռուստատեսությամբ հեռարձակված լրագրողի արտահայտություններին Զանգեզուրի միջանցքի մասին»։
«Երեւանից մենք միշտ լսել ենք, որ Հայաստանը հավատարիմ է խոսքի ազատությանը, եւ, ավելին, Հայաստանի ներկայիս ղեկավարությունը դա իր հրամայականն է դարձրել: Սա՝ առաջին հերթին, եւ երկրորդը, մեր պաշտոնական դիրքորոշումը քաջ հայտնի է Երեւանին, մենք բազմիցս այն բարձրաձայնել ենք»,- ՏԱՍՍ-ը մեջբերում է Զախարովայի խոսքերը։
Դիվանագետը հիշեցրել է, որ «ռուսական կողմը հետեւողականորեն հանդես է գալիս Հարավային Կովկասում բոլոր տրանսպորտային եւ տնտեսական կապերի համապարփակ ապաշրջափակման օգտին՝ ամենաբարձր մակարդակով ձեռքբերված եռակողմ համաձայնությունների հիման վրա»։
«Ապաշրջափակվում են տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական եւ տրանսպորտային կապերը: Հայաստանի Հանրապետությունն ապահովում է տրանսպորտային հաղորդակցությունը Ադրբեջանի արեւմտյան շրջանների եւ Նախիջեւանի ինքնավար հանրապետության միջեւ՝ երկու ուղղություններով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների եւ ապրանքների անխոչընդոտ տեղաշարժը կազմակերպելու նպատակով: Տրանսպորտային երթեւեկության հսկողությունն իրականացնում են ՌԴ Անվտանգության դաշնային ծառայության Սահմանապահ ծառայության մարմինները: Կողմերի համաձայնությամբ կապահովվի Նախիջեւանի ինքնավար հանրապետությունը Ադրբեջանի արեւմտյան շրջանների հետ կապող նոր տրանսպորտային հաղորդակցությունների կառուցում», - Զախարովան մեջբերել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի ղեկավարների համատեղ հայտարարության 9-րդ կետը։
«Հենց այս տրամաբանությունն է դրված Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի փոխվարչապետների համանախագահությամբ եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեության հիմքում։ Խմբի շրջանակներում հնարավոր եղավ հասնել զգալի գործնական արդյունքների եւ մոտենալ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ երկաթուղային հաղորդակցության կազմակերպման վերականգնմանը։ Եռակողմ աշխատանքային խումբը երբեք չի քննարկել Հայաստանում արտատարածքային միջանցքների ստեղծման հարցը։ Ընդհակառակը, պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել, որ երկրներն ունեն ինքնիշխանություն եւ իրավասություն իրենց տարածքով անցնող երթուղիների նկատմամբ»,- ասել է Ռուսաստանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղարը։
Մարիա Զախարովան ափսոսանք է հայտնել, որ «հայկական կողմի որոշումների վրա Արեւմուտքի ապակառուցողական ազդեցության հետեւանքով եռակողմ աշխատանքային խմբի աշխատանքը կանգ է առել»։

Zakharova: Armenia’s reaction “causes bewilderment”
Yerevan /Mediamax/. Official representative of the Russian Foreign Ministry Maria Zakharova said today that “Armenia’s overly emotional negative reaction to the journalist’s statements about the Zangezur corridor aired on Russian TV causes bewilderment.”
“We have always heard from Yerevan that Armenia is committed to freedom of speech, and all the more so the current Armenian leadership has made this its imperative. This is firstly, and secondly, our official position is well known to Yerevan, we have repeatedly voiced its essence,” TASS quoted Zakharova as saying.
The diplomat recalled that “the Russian side has consistently advocated the comprehensive unblocking of all transport and economic links in the South Caucasus based on trilateral agreements reached at the highest level.”
“All economic and transport links in the region are unblocked. The Republic of Armenia provides transport links between the western regions of the Republic of Azerbaijan and the Nakhichevan Autonomous Republic in order to organize the unimpeded movement of citizens, vehicles and goods in both directions. Transport control is exercised by the bodies of the Border Guard Service of the Federal Security Service of Russia. By the agreement of the parties, construction of new transport communications linking the Nakhichevan Autonomous Republic with the western regions of Azerbaijan will be ensured,” Zakharova quoted the 9th provision of the joint statement of the leaders of Armenia, Azerbaijan and Russia signed on November 9, 2020.
“This is the logic behind the activities of the trilateral working group co-chaired by the deputy prime ministers of Russia, Azerbaijan and Armenia. The group has achieved significant practical results, and we have come close to restoring the organization of railway communication between Azerbaijan and Armenia. The trilateral working group never discussed the creation of any extraterritorial corridors in Armenia. On the contrary, it was agreed that the countries have sovereignty and jurisdiction over the routes passing through their territories,” the Russian Foreign Ministry spokesperson said.
Zakharova expressed regret that “due to the West’s destructive influence on the decisions made by the Armenian side, the work of the trilateral working group has stalled.”