Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան այսօր ասել է, որ «տարակուսելի է Հայաստանի չափազանց հուզական բացասական արձագանքը ռուսական հեռուստատեսությամբ հեռարձակված լրագրողի արտահայտություններին Զանգեզուրի միջանցքի մասին»։
«Երեւանից մենք միշտ լսել ենք, որ Հայաստանը հավատարիմ է խոսքի ազատությանը, եւ, ավելին, Հայաստանի ներկայիս ղեկավարությունը դա իր հրամայականն է դարձրել: Սա՝ առաջին հերթին, եւ երկրորդը, մեր պաշտոնական դիրքորոշումը քաջ հայտնի է Երեւանին, մենք բազմիցս այն բարձրաձայնել ենք»,- ՏԱՍՍ-ը մեջբերում է Զախարովայի խոսքերը։
Դիվանագետը հիշեցրել է, որ «ռուսական կողմը հետեւողականորեն հանդես է գալիս Հարավային Կովկասում բոլոր տրանսպորտային եւ տնտեսական կապերի համապարփակ ապաշրջափակման օգտին՝ ամենաբարձր մակարդակով ձեռքբերված եռակողմ համաձայնությունների հիման վրա»։
«Ապաշրջափակվում են տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական եւ տրանսպորտային կապերը: Հայաստանի Հանրապետությունն ապահովում է տրանսպորտային հաղորդակցությունը Ադրբեջանի արեւմտյան շրջանների եւ Նախիջեւանի ինքնավար հանրապետության միջեւ՝ երկու ուղղություններով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների եւ ապրանքների անխոչընդոտ տեղաշարժը կազմակերպելու նպատակով: Տրանսպորտային երթեւեկության հսկողությունն իրականացնում են ՌԴ Անվտանգության դաշնային ծառայության Սահմանապահ ծառայության մարմինները: Կողմերի համաձայնությամբ կապահովվի Նախիջեւանի ինքնավար հանրապետությունը Ադրբեջանի արեւմտյան շրջանների հետ կապող նոր տրանսպորտային հաղորդակցությունների կառուցում», - Զախարովան մեջբերել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի ղեկավարների համատեղ հայտարարության 9-րդ կետը։
«Հենց այս տրամաբանությունն է դրված Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի փոխվարչապետների համանախագահությամբ եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեության հիմքում։ Խմբի շրջանակներում հնարավոր եղավ հասնել զգալի գործնական արդյունքների եւ մոտենալ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ երկաթուղային հաղորդակցության կազմակերպման վերականգնմանը։ Եռակողմ աշխատանքային խումբը երբեք չի քննարկել Հայաստանում արտատարածքային միջանցքների ստեղծման հարցը։ Ընդհակառակը, պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել, որ երկրներն ունեն ինքնիշխանություն եւ իրավասություն իրենց տարածքով անցնող երթուղիների նկատմամբ»,- ասել է Ռուսաստանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղարը։
Մարիա Զախարովան ափսոսանք է հայտնել, որ «հայկական կողմի որոշումների վրա Արեւմուտքի ապակառուցողական ազդեցության հետեւանքով եռակողմ աշխատանքային խմբի աշխատանքը կանգ է առել»։

Захарова: реакция Армении «вызывает недоумение» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила сегодня, что «излишне эмоциональная негативная реакция Армении на прозвучавшие в российском телеэфире высказывания журналиста о Зангезурском коридоре вызывает недоумение».
«Мы всегда слышали из Еревана, что Армения привержена свободе слова, и тем более нынешнее армянское руководство сделало это своим императивом. Это во-первых, а во-вторых, наша официальная позиция хорошо Еревану известна, ее суть мы неоднократно озвучивали», - цитирует Захарову ТАСС.
Дипломат напомнила, что «российская сторона последовательно выступает за комплексное разблокирование всех транспортных и экономических связей на Южном Кавказе на основе трехсторонних договоренностей на высшем уровне».
«Разблокируются все экономические и транспортные связи в регионе; Республика Армения гарантирует безопасность транспортного сообщения между западными районами Азербайджанской Республики и Нахичеванской Автономной Республики с целью организации беспрепятственного движения граждан, транспортных средств, грузов в обоих направлениях; контроль за транспортным сообщением осуществляют органы Пограничной службы ФСБ РФ; по согласованию сторон будет обеспечено строительство новых транспортных коммуникаций, связывающих Нахичеванскую Автономную Республику с западными районами Азербайджана», - Захарова процитировала 9-й пункт совместного заявления лидеров Армении, Азербайджана и России, подписанного 9 ноября 2020 года.
«Именно такая логика заложена в основу деятельности трехсторонней рабочей группы под сопредседательством вице-премьеров России, Азербайджана и Армении. В рамках группы удалось добиться значительных практических результатов, вплотную подойти к восстановлению организации железнодорожного сообщения между Азербайджаном и Арменией. В трехсторонней рабочей группе никогда не шло речи о создании каких-либо экстерриториальных коридоров в Армении. Наоборот, было условлено, что страны обладают суверенитетом и юрисдикцией над маршрутами, проходящими по их территории», - заявила пресс-секретарь МИД России.
Мария Захарова выразила сожаление в связи с тем, что «из-за деструктивного влияния Запада на решения армянской стороны работа трехсторонней рабочей группы застопорилась».