Կրեմլում մեկնաբանել են հայ-ամերիկյան փաստաթղթի սպասվող ստորագրումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն այսօր ասել է, որ Միացյալ Նահանգների միջեւ ռազմավարական գործընկերության զարգացումը Երեւանի ինքնիշխան իրավունքն է։
«Դա մեր հայ ընկերների բացարձակ ինքնիշխան իրավունքն է։ Հայաստանի ինքնիշխան իրավունքն է զարգացնել հարաբերությունները բոլոր ուղղություններով. Մենք շարունակում ենք ելնել հիմնականից՝ Հայաստանի հետ մենք ունենք մեր երկկողմ հարաբերությունները, գնահատում ենք դրանք եւ մտադիր ենք էլ ավելի զարգացնել»,- ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը։
Դմիտրի Պեսկովը նշել է, որ Մոսկվայի համար շատ կարեւոր է նաեւ փոխգործակցությունը ինտեգրացիոն գործընթացների շրջանակներում, այդ թվում՝ ԵԱՏՄ-ում։
«Այդ ամենը միասին վերցված համագործակցություն է, որը զգալի օգուտներ է ապահովում Հայաստանի եւ նրա ժողովրդի համար»,- ասել է նա։
Այսօր Վաշինգտոնում Արարատ Միրզոյանը եւ ԱՄՆ պետքարտուղար Անտոնի Բլինքենը փաստաթուղթ կստորագրեն Հայաստանի եւ Միացյալ Նահանգների միջեւ ռազմավարական գործընկերության մասին։

Песков прокомментировал предстоящее подписание документа между Арменией и США - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков сказал сегодня, что развитие стратегического партнерства Армении и США является суверенным правом Еревана.
«Это абсолютно суверенное право наших армянских друзей. Это суверенное право Армении развивать отношения по всем азимутам. Мы по-прежнему исходим из главного: у нас свои двусторонние отношения с Арменией, мы дорожим этими отношениями, мы намерены их развивать и дальше», - сказал представитель Кремля.
Дмитрий Песков отметил, что для Москвы очень важно и взаимодействие в рамках интеграционных процессов, в том числе и в ЕАЭС. «Это все в совокупности является сотрудничеством, которое дает значимые дивиденды для Армении и ее народа. Из этого мы и исходим», - сказал он.
Сегодня в Вашингтоне Арарат Мирзоян и госсекретарь США Энтони Блинкен подпишут документ о стратегическом партнерстве между Арменией и США.