Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանը պատրաստ է իր ներդրումն ունենալ Ռուսաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի միջեւ լարվածությունը նվազեցնելու գործում։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է «Ռուսաստանն այսօր» գործակալության գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Կիսելյովին տված հարցազրույցում։
«Ուզում եմ հույս հայտնել, որ ՆԱՏՕ-ի եւ Ռուսաստանի միջեւ ակնհայտ առճակատման գործը չի հասնի։ Բոլորը հասկանում են դրա աղետալի հետեւանքներն ամբողջ աշխարհի համար»,- ասել է նա։
Ալիեւի խոսքով, Ադրբեջանը միջազգային ասպարեզում ընկալվում է որպես անկախ դերակատար, որին վստահում են թե՛ Արեւմուտքում, թե՛ Արեւելքում։ «Մենք ե՛ւ Ռուսաստանի, ե՛ւ ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիայի դաշնակիցն ենք։ Աշխարհում չկա մեկ այլ երկիր, որը նման համատեղում ունենա»,- հավելել է նա։
Ալիեւը հիշեցրել է, որ Բաքուն բազմիցս Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի ռազմական ղեկավարների հանդիպումների հարթակ է եղել։ Նրա խոսքով, դա վկայում է Ադրբեջանի նկատմամբ վստահության բարձր մակարդակի մասին։
«Եթե նման անհրաժեշտություն լինի, մենք պատրաստ ենք մեր ներդրումն ունենալ լարվածությունը նվազեցնելու գործում։ Կարծում եմ, որ մեր ջանքերը կարող են պահանջված լինել»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։

Алиев готов содействовать снижению напряженности между Россией и НАТО - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Азербайджан готов внести свой вклад в разрядку напряженности между Россией и НАТО.
Как сообщает ТАСС, президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил об этом в интервью гендиректору агентства «Россия сегодня» Дмитрию Киселеву на телеканале "Россия-24".
«Все-таки хочу выразить надежду, что до явного противостояния между НАТО и Россией дело не дойдет. Все понимают катастрофические последствия этого для всего мира», - отметил он.
По словам  Алиева, Азербайджан воспринимается на международной арене как независимый игрок, которому доверяют как на Западе, так и на Востоке. «Мы являемся союзником как России, так и Турции, члена НАТО. В мире нет другой такой страны, которая совмещала бы эти два аспекта», - добавил он.
Алиев напомнил, что Баку неоднократно становился площадкой для встреч военных руководителей России, США и НАТО. По его словам, это свидетельствует о высоком уровне доверия к Азербайджану.
«Если будет такая потребность, мы готовы внести свой вклад в дело разрядки напряженности. Думаю, что наши усилия могут быть востребованы», - заявил президент Азербайджана.