Նորդիկ-բալթյան երկրներն ակնկալում են Հայաստան-ԵՄ նոր օրակարգի ընդունումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Դեկտեմբերի 5-ին Վալետայում ընթացող ԵԱՀԿ նախարարական խորհրդի շրջանակներում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել նորդիկ-բալթյան (NB8) երկրների ԱԳ նախարարների եւ ներկայացուցիչների հետ։
Նորդիկ-Բալթյան երկրների ձեւաչափում ներգրավված են Շվեդիան, Ֆինլանդիան, Իսլանդիան, Էստոնիան, Լիտվան, Լատվիան, Դանիան եւ Նորվեգիան։
Հանդիպման արդյունքներով հրապարակվել է համատեղ մամուլի հաղորդագրություն.
«Նորդիկ-բալթյան երկրները վերահաստատեցին հարաբերությունների ամրապնդման հարցում փոխադարձ հետաքրքրվածությունը եւ ամուր աջակցություն հայտնեցին Հայաստանի՝ ԵՄ-ի եւ նրա եվրոպական գործընկերների հետ կապերը խորացնելու ձգտմանը։
Հայաստանը կիսում է այն ժողովրդավարական արժեքները եւ մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքը, որոնք դրված են նորդիկ-բալթյան եւ եվրոպական համայնքների հիմքում։ Նորդիկ-Բալթյան երկրները բարձր են գնահատում Հայաստանի նվիրվածությունը ժողովրդավարական բարեփոխումներին եւ շարունակելու են աջակցել Հայաստանի բարեփոխումների ջանքերին։
ԵՄ-ում նորդիկ-բալթյան երկրներն ակնկալում են Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ նոր եւ հավակնոտ Գործընկերության օրակարգի ընդունումը՝ Եվրոպական խորհրդի 2023 թվականի հոկտեմբերի՝ Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները բոլոր ուղղություններով ամրապնդելու վերաբերյալ եզրակացություններին համահունչ։ Նորդիկ-բալթյան երկրները ճանաչում են ԵԱՀԿ-ի հանձնառությունը՝ շարունակելու համագործակցությունը Հայաստանի հետ անվտանգության բոլոր երեք հարթակներում։
Նորդիկ-բալթյան երկրներն աջակցում են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ կայուն խաղաղության համաձայնագրի հասնելու ջանքերին՝ հիմնված ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ փոխադարձ հարգանքի վրա՝ համաձայն 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի, եւ ողջունում են նախաձեռնությունները, այդ թվում՝ «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը, որը նպատակ ունի խթանելու տարածաշրջանային կապերն ու տնտեսական համագործակցությունը»։

Северо-балтийские страны ожидают принятия новой повестки отношений Армения-ЕС - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 5 декабря в рамках заседания Совета министров ОБСЕ в Валетте министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел встречу с министрами иностранных дел и представителями Северо-балтийских стран (NB8).
Формат Северо-балтийских стран (NB8) включает Швецию, Финляндию, Исландию, Эстонию, Литву, Латвию, Данию и Норвегию.
По итогам встречи был опубликован совместный пресс-релиз:
«Северо-балтийские страны подтвердили взаимный интерес к укреплению связей и выразили твердую поддержку стремлению Армении углубить отношения с ЕС и его европейскими партнерами.
Армения разделяет демократические ценности и уважение к правам человека, которые лежат в основе северо-балтийских и европейских сообществ. Северо-Балтийские страны отмечают приверженность Армении демократическим реформам и будут продолжать поддерживать усилия Армении в их осуществлении.
Северо-балтийские страны входящие в Европейский союз, ожидают принятия новой амбициозной программы партнерства между Арменией и ЕС в соответствии с заключениями Европейского совета от октября 2023 года об укреплении отношений между Арменией и ЕС во всех направлениях. Северо-балтийские страны признают приверженность ОБСЕ дальнейшему взаимодействию с Арменией во всех трех измерениях безопасности.
Северо-балтийские страны поддерживают усилия по достижению устойчивого мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном на основе взаимного уважения суверенитета и территориальной целостности в соответствии с Алма-Атинской декларацией 1991 года, и приветствуют инициативы, включая проект «Перекресток мира», направленные на увеличение взаимосвязанности и экономического сотрудничества в регионе».