Պուտինը գոհ է Փաշինյանի ու Ալիեւի վերջին «արդյունավետ զրույցից» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այսօր ասել է, որ «ՌԴ-ն ամեն ինչ անում է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները կարգավորելու եւ Երեւանի ու Բաքվի միջեւ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու համար»։
«Մենք արել եւ անում ենք ամեն ինչ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները կարգավորելու եւ Անդրկովկասում կայուն խաղաղություն ապահովելու համար։
Մենք կշարունակենք աջակցություն ցուցաբերել խաղաղության պայմանագրի, պետական սահմանի սահմանազատման եւ տնտեսական ու տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման աշխատանքներին»,- ասել է ՌԴ նախագահը՝ օտարերկրյա դեսպանների հավատարմագրերը ընդունելու արարողության ժամանակ:
Նա ուշադրություն է հրավիրել հոկտեմբերին Կազանում կայացած BRICS-ի գագաթնաժողովում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների «արդյունավետ զրույցի վրա».
«Չեմ կարող չհայտնել իմ գոհունակությունը, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարներն օգտվեցին Կազանում BRICS-ի գագաթնաժողովի հարթակից եւ արդյունավետ զրույց ունեցան տարածաշրջանում կայուն խաղաղության եւ ազգամիջյան ներդաշնակության հասնելու հետ կապված հիմնարար հարցերի շուրջ»:

Путин доволен последним «продуктивным разговором» Пашиняна и Алиева - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент России Владимир Путин заявил сегодня, что «Россия делает все для урегулирования армяно-азербайджанских отношений и подписания мирного договора между Ереваном и Баку».
«Мы делали и делаем всё для нормализации азербайджано-армянских отношений, для обеспечения прочного мира в Закавказье.
Будем и далее оказывать содействие в работе над мирным договором, над делимитацией госграницы и разблокированием экономических и транспортных связей», - заявил президент России на церемонии принятия верительных грамот иностранных послов.
Он обратил внимание на «продуктивный разговор» между лидерами Армении и Азербайджана на саммите БРИКС, состоявшемся в октябре в Казани.
«Не могу не выразить удовлетворение, что лидеры Азербайджана и Армении воспользовались площадкой саммита БРИКС в Казани и провели полезный разговор по принципиальным вопросам, касающимся достижения прочного мира и межнационального согласия в регионе», - отметил Путин.