Թրամփը մեղադրել է Հարիսին Արցախի հայերի տեղահանությունը չկանխելու համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ նախագահի թեկնածու եւ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ընտրվելու դեպքում խաղաղություն կհաստատի Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ:
«Քամալա Հարիսը ՈՉԻՆՉ չարեց, երբ 120 000 հայ քրիստոնյաներ սարսափելի հալածվեցին եւ տեղահանվեցին Արցախում: Աշխարհի քրիստոնյաներն ապահով չեն լինելու, եթե ԱՄՆ նախագահ լինի Քամալա Հարիսը: Նախագահ դառնալուց հետո ես կպաշտպանեմ հալածված քրիստոնյաներին, կաշխատեմ դադարեցնել բռնությունն ու էթնիկական զտումը, եւ մենք կվերականգնենք ԽԱՂԱՂՈՒԹՅՈՒՆԸ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ», - գրել է Թրամփը իր իսկ հիմնադրած TruthSocial սոցիալական ցանցում:
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2020 թվականի հոկտեմբերին վերջին, երբ ընթանում էր պատերազմը, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ասել էր.
«Մենք աշխատում ենք Հայաստանի հետ: Մենք Հայաստանի հետ շատ լավ հարաբերություններ ունենք: Նրանք շատ լավ մարդիկ են, շատ նվիրված: Եվ տեսնենք, թե ինչ կլինի: Կարծում եմ, լավ առաջընթացի ենք հասել: Այս երկրում շատ մարդիկ ունենք, որոնք Հայաստանից են եկել: Նրանք շատ լավ մարդիկ են եւ մենք կօգնենք նրանց»:

Trump accuses Harris of not preventing displacement of Artsakh Armenians - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. U.S. presidential candidate and former president Donald Trump stated that if elected, he will establish peace between Armenia and Azerbaijan.
“Kamala Harris did NOTHING as 120,000 Armenian Christians were horrifically persecuted and forcibly displaced in Artsakh. Christians around the World will not be safe if Kamala Harris is President of the United States. When I am President, I will protect persecuted Christians, I will work to stop the violence and ethnic cleansing, and we will restore PEACE between Armenia and Azerbaijan,” Trump wrote in social network TruthSocial established by him.
Mediamax notes that in late October 2020, when the war was going on, U.S. President Donald Trump said:
“We are working with Armenia. We have a very good relationship with Armenia. We’ll see what happens. I think really good progress is being made. We have a lot of people living here from originally Armenia. We’re gonna help them.”