Թրամփը մեղադրել է Հարիսին Արցախի հայերի տեղահանությունը չկանխելու համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ նախագահի թեկնածու եւ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ընտրվելու դեպքում խաղաղություն կհաստատի Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ:
«Քամալա Հարիսը ՈՉԻՆՉ չարեց, երբ 120 000 հայ քրիստոնյաներ սարսափելի հալածվեցին եւ տեղահանվեցին Արցախում: Աշխարհի քրիստոնյաներն ապահով չեն լինելու, եթե ԱՄՆ նախագահ լինի Քամալա Հարիսը: Նախագահ դառնալուց հետո ես կպաշտպանեմ հալածված քրիստոնյաներին, կաշխատեմ դադարեցնել բռնությունն ու էթնիկական զտումը, եւ մենք կվերականգնենք ԽԱՂԱՂՈՒԹՅՈՒՆԸ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ», - գրել է Թրամփը իր իսկ հիմնադրած TruthSocial սոցիալական ցանցում:
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2020 թվականի հոկտեմբերին վերջին, երբ ընթանում էր պատերազմը, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ասել էր.
«Մենք աշխատում ենք Հայաստանի հետ: Մենք Հայաստանի հետ շատ լավ հարաբերություններ ունենք: Նրանք շատ լավ մարդիկ են, շատ նվիրված: Եվ տեսնենք, թե ինչ կլինի: Կարծում եմ, լավ առաջընթացի ենք հասել: Այս երկրում շատ մարդիկ ունենք, որոնք Հայաստանից են եկել: Նրանք շատ լավ մարդիկ են եւ մենք կօգնենք նրանց»:

Трамп обвинил Харрис допущении депортации армян из Арцаха - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Кандидат в президенты США и бывший президент Дональд Трамп заявил, что в случае своего избрания «восстановит мир между Арменией и Азербайджаном».
«Камала Харрис не сделала НИЧЕГО, когда 120 000 армянских христиан подверглись жестоким преследованиям и были вынуждены покинуть свои дома в Арцахе. Христиане всего мира не будут чувствовать себя в безопасности, если Камала Харрис станет президентом Соединенных Штатов. Став президентом, я буду защищать преследуемых христиан, работать над прекращением насилия и этнических чисток, и мы восстановим МИР между Арменией и Азербайджаном», - написал Трамп в основанной им социальной сети TruthSocial.
Медиамакс отмечает, что в конце октября 2020 года, когда в Карабахе шла война, президент США Дональд Трамп заявлял:
«Мы работаем с Арменией. У нас очень хорошие отношения с Арменией. Они очень хорошие люди, очень преданные. Посмотрим, что произойдет. Я считаю, что мы добились хорошего прогресса. У нас в стране много людей, приехавших из Армении. Они очень хорошие люди, и мы им поможем».