«Արեւմուտքը Հայաստանի համար համապարփակ ռազմավարություն չունի» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ամերիկացի վերլուծաբան, ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի պաշտոնաթող փոխգնդապետ Ջեյք Սոտիրիադիսի կարծիքով, Արեւմուտքը Հայաստանի նկատմամբ համապարփակ ռազմավարություն չունի։
Ջեյք Սոտիրիադիսը ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի խորհրդատուն է եւ Արտաքին ծառայության ինստիտուտում (Foreign Service Institute-FSI) Հարավային Կովկասի վերաբերյալ ուսումնական նյութերի մշակման պատասխանատուն:
«Հայաստանը փոքր, խոցելի երկիր է խիստ անկայուն տարածաշրջանում, որը հուսահատորեն անվտանգության երաշխավոր է փնտրում: Չնայած Արեւմուտքի հետ կապեր հաստատելու նրա փորձերին, վերջինս Հայաստանի կարիքները բավարարելու համապարփակ ռազմավարություն չունի։
Վիզային ռեժիմի ազատականացման եւ դեպի ԵՄ ավելի լայն հասանելիության խոստումները դեռ չեն իրականանում։ Արեւմուտքը շարունակում է թափահարել բլիթը, սակայն չի կարողացել շոշափելի արդյունքներ ապահովել: Դա նման է նրան, ինչ մենք տեսնում ենք Արեւմտյան Բալկաններում՝ մի տարածաշրջան, որին շատ բան էին խոստանում, բայց հաճախ սպասեցնում էին դռան մոտ»,- ասել է Ջեյք Սոտիրիադիսը Caucasus Watch-ին տված հարցազրույցում:
Նա նշել է, որ «եթե Արեւմուտքը ցանկանում է իր նկատմամբ վստահություն պահպանել այս տարածաշրջաններում, այն պետք է վերանայի իր մոտեցումը» եւ «վճռական քայլեր կատարի իրական ռազմավարական ներգրավվածություն ապահովելու համար»։
«Հայաստանի համար, որը գրեթե 100%-ով կախված է Ռուսաստանից էներգակիրների մատակարարման հարցում, Մոսկվայից պարզապես «հրաժարվելը» հեշտ տարբերակ չէ։ Ուստի Վաշինգտոնին անհրաժեշտ է օգնել վերականգնելու եւ ստեղծելու երկարաժամկետ կայունության եւ ԱՄՆ շահերի հետ ռազմավարական համահնչություն ապահովող ձեւաչափ՝ հաշվի առնելով տարածաշրջանային կախվածությունը այնպիսի երկրներից, ինչպիսիք են Ռուսաստանը եւ Իրանը, որոնք ԱՄՆ-ի հիմնական հակառակորդներն են»,- նշել է Սոտիրիադիսը։
«Վլադիմիր Պուտինի վերջին այցը Բաքու ընդգծեց Ռուսաստանի ցանկությունը՝ պահպանել իր դերը որպես միջնորդ տարածաշրջանում, հատկապես Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղ բանակցություններում։ Չնայած Հայաստանն ու Ադրբեջանը դանդաղ ընթանում են դեպի խաղաղ համաձայնագիր՝ առանց Ռուսաստանի անմիջական միջամտության, դրա ստորագրման հեռանկարը մնում է անորոշ։ Մենք նաեւ չենք կարող թերագնահատել Թուրքիայի աճող ներգրավվածությունը եւ ռազմավարական տեսլականը Հարավային Կովկասի հետ կապված։ Դա տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքական լանդշաֆտի ամենախորը տեղաշարժերից մեկն է 1990-ականներից ի վեր»,- ասել է վերլուծաբանը:
«Հարավային Կովկասը դառնում է ամբողջ աշխարհում ծավալվող ավելի լայն բազմաբեւեռ մրցակցության միկրոտիեզերքը: Մենք պատմության մեջ փոխակերպման շրջան ենք ապրում, եւ այսօր ընդունվող արտաքին քաղաքական որոշումները կազդեն գլոբալ աշխարհաքաղաքականության հետագծի վրա առաջիկա 50 տարիների ընթացքում»,- ասել է Ջեյք Սոտիրիադիսը։

Ереван /Медиамакс/. Американский аналитик, подполковник ВВС США в отставке Джейк Сотириадис считает, что у Запада нет комплексной стратегии в отношении Армении.
Джейк Сотириадис консультирует Государственный департамент США и отвечает за разработку учебных материалов по Южному Кавказу в Институте иностранной службы (Foreign Service Institute-FSI).
«Армения - маленькая, уязвимая страна в крайне нестабильном регионе, отчаянно ищущая гаранта безопасности. Несмотря на ее попытки завязать отношения с Западом, у последнего нет комплексной стратегии для удовлетворения потребностей Армении. Обещания о либерализации визового режима и более широкого доступа к ЕС пока не материализовались. Запад продолжает размахивать пряником, но не смог обеспечить ощутимых результатов. Это похоже на то, что мы видим на Западных Балканах - регионе, которому обещали многое, но часто оставляли ждать у двери», - сказал Джейк Сотириадис в интервью Caucasus Watch.
Он отметил, что «если Запад хочет сохранить доверие в этих регионах, ему следует пересмотреть свой подход» и «действовать решительно, чтобы обеспечить не просто обещания, а реальное стратегическое взаимодействие».
«Для Армении, которая почти на 100% зависит от России в плане поставок энергоресурсов, просто «отказаться» от Москвы - нелегкий вариант. Поэтому Вашингтону необходимо помочь перестроить и создать формат для долгосрочной стабильности и стратегического соответствия интересам США, принимая во внимание региональную зависимость от таких стран, как Россия и Иран, которые являются ключевыми противниками США», - заметил Сотириадис.
«Недавний визит Владимира Путина в Баку подчеркнул желание России сохранить свою роль посредника в регионе, особенно в отношении мирных переговоров между Арменией и Азербайджаном. Хотя Армения и Азербайджан медленно продвигаются к двустороннему мирному соглашению без прямого вмешательства России, перспектива его подписания остается неопределенной. Мы также не можем недооценивать растущее вмешательство и стратегическое видение Турции в отношении Южного Кавказа. Это представляет собой один из самых глубоких сдвигов в геополитическом ландшафте региона с начала 1990-х годов», - заявил аналитик.
«Южный Кавказ становится микрокосмом более широкого многополярного соревнования, разворачивающегося сегодня по всему миру. Мы переживаем период трансформации в истории, и принимаемые сегодня внешнеполитические решения будут влиять на траекторию глобальной геополитики в следующие 50 лет», - заявил Джейк Сотириадис.