Երեւան: Մեդիամաքս: Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ստեֆան Սեժուրնեն այսօր Երեւանում ասել է, որ Փարիզը 29 միլիոն եվրո կտրամադրի Արցախից բռնի տեղահանված ու Հայաստանում հաստատված անձանց աջակցելու համար։
Երեւանում Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ Ստեֆան Սեժուրնեն ընդգծել է, որ Ֆրանսիան կշարունակի աջակցել Հայաստանին տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղության գործընթացում եւ եվրոպական հարթակներում։
«Կարծում եմ՝ պետք է շարունակվի նաեւ ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեությունը։ Դիտորդների ներկայությունը շատ կարեւոր է ռիսկերի նվազեցման ու թափանցիկության ապահովման համար»,- ասել է նա:
Ստեֆան Սեժուրնեի խոսքով՝ համագործակցությունը կշարունակվի նաեւ պաշտպանության ոլորտում.
«Հայաստանը պետք է կարողանա պաշտպանել իր տարածքն ու բնակչությանը։ Մենք անում ենք սա՝ առանց էսկալացիայի գնալու որեւէ ցանկության»:

Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Франции Стефан Сежурне заявил сегодня в Ереване, что Париж выделит 29 миллионов евро для поддержки людей, насильственно перемещенных из Арцаха и живущих в Армении.
На совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном Стефан Сежурне подчеркнул, что Франция продолжит поддерживать Армению в различных областях, включая мирный процесс с Азербайджаном и на европейских платформах.
«Думаю, что деятельность наблюдательной миссии ЕС также должна быть продолжена. Присутствие наблюдателей очень важно для снижения рисков и обеспечения прозрачности», - сказал он.
По словам Стефана Сежурне, сотрудничество продолжится и в сфере обороны:
«Армения должна быть в состоянии защитить свою территорию и население. Мы делаем это без всякого стремления к эскалации».