Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական Խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը վերսկսել է միջնորդական ջանքերը՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղություն հաստատելու նպատակով, գրում է Politico պարբերականը:
Politico-ի հետ զրույցում երկու բարձրաստիճան դիվանագետներ հաստատել են, որ Լոնդոնում կայացած Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակներում Շառլ Միշելը առանձին հանդիպումներ է ունեցել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների հետ:
Հոդվածի համաձայն, Միշելը նաեւ նամակ է գրել նրանց՝ կոչ անելով վերադառնալ բանակցությունների սեղանին եւ «ավարտին հասցնել խաղաղության պայմանագիրը»՝ առաջընթաց ապահովելով չլուծված հարցերի վերաբերյալ:
Նշվում է, որ չնայած Միշելի հետ հանդիպումներին, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը Լոնդոնում հանդիպելու հնարավորություն չգտան՝ դրանում մեղադրելով միմյանց:
«Կողմերը պետք է դադարեցնեն խաղերը եւ համաձայնության գան, քանի որ նախագահ Միշելն արել է ԵՄ-ից կախված հնարավոր ամեն ինչ՝ խաղաղ պայմանագրին հասնելու համար», - ասել է Եվրոպական Խորհրդին նախագահին մոտ կանգնած բարձրաստիճան դիվանագետը:

Ереван /Медиамакс/. Президент Европейского совета Шарль Мишель возобновил посреднические усилия с целью установления мира между Арменией и Азербайджаном, пишет Politico.
В беседе с Politico два высокопоставленных дипломата подтвердили, что Шарль Мишель провел отдельные встречи с лидерами Армении и Азербайджана в рамках прошедшего в Лондоне саммита Европейского политического сообщества.
В публикации говорится, что Мишель также отправил письмо двум лидерам, в котором призвал их вернуться за стол переговоров и завершить работу над мирным соглашеним, обеспечив прогресс по нерешенным вопросам.
Politico отмечает, что, несмотря на встречи с Мишелем, премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев не нашли возможности встретиться в Лондоне, обвинив в этом друг друга.
«Стороны должны прекратить игры и прийти к соглашению, поскольку президент Мишель сделал все зависящее от ЕС для достижения мирного соглашения», - заявил высокопоставленный дипломат, близкий к президенту Европейского совета.