Ալիեւը Եվրոպային մեղադրել է «երեսպաշտության» համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը «երեսպաշտական» է անվանել Եվրոպայի մոտեցումը, որը մի կողմից Բաքվին խնդրում է ավելացնել գազի մատակարարումները, մյուս կողմից՝ հրաժարվում է ֆինանսավորել դրա համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքի կառուցումը։
«Այսօր Եվրոպան մեր բնական գազի խիստ կարիքն ունի։ Մի կողմից, մեզ խնդրում են ավելացնել գազի արդյունահանումը եւ այն Եվրոպա տեղափոխումը։ Մյուս կողմից, չեն ֆինանսավորում դա։ Այս հարցում երեսպաշտությանը պետք է վերջ դրվի»,- ասել է Ալիեւը։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, նա հավելել է, որ եվրոպացի գործընկերները ցանկանում են, որ Ադրբեջանը կրկնապատկի Հարավային գազային միջանցքի հզորությունը։
«Մենք պետք է միլիարդներ ներդնենք դրա համար։ Նշեմ, որ մենք դեռ չենք հատուցել Հարավային գազային միջանցքում մեր կատարած ծախսերը։ Գազից ստացված մեր եկամուտները շարունակում են ուղղվել այդ պարտքի մարմանը։ Նրանք ակնկալում են, որ մենք միլիարդներ կներդնենք այնտեղ։ Միաժամանակ ասում են, որ 10 տարի հետո Եվրամիությունը գազի կարիք չի ունենա։ Մենք նմա՞ն ենք հիմարների, որոնք տասնյակ միլիարդավոր դոլարներ կներդնեն գազի մեջ, որն իրենց պետք չի լինելու»,– նշել է Ալիեւը։

Алиев обвинил Европу в «лицемерии» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев назвал «лицемерным» подход Европы, которая с одной стороны просит Баку нарастить поставки газа, а с другой - отказывается финансировать необходимые для этого меры.
«Сегодня Европа остро нуждается в нашем природном газе. С одной стороны, нас просят увеличить добычу и транспортировать газ в Европу. С другой стороны, они это не финансируют. Лицемерию в этом вопросе должен быть положен конец», - сказал Алиев.
Как сообщает ТАСС, он добавил, что европейские партнеры хотят, чтобы Азербайджан удвоил пропускную способность Южного газового коридора.
«Мы должны вложить туда миллиарды. отмечу, что мы еще не возместили наши затраты по инвестициям в Южный газовый коридор. Наши доходы от продажи газа по-прежнему идут на погашение этого долга. Они ожидают, что мы вложим туда миллиарды. При этом говорят, что через 10 лет Евросоюзу газ будет не нужен. Разве мы похожи на глупцов, которые будут вкладывать десятки миллиардов долларов в газ, который им не понадобится?» - отметил Алиев.