Ալիեւը Եվրոպային մեղադրել է «երեսպաշտության» համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը «երեսպաշտական» է անվանել Եվրոպայի մոտեցումը, որը մի կողմից Բաքվին խնդրում է ավելացնել գազի մատակարարումները, մյուս կողմից՝ հրաժարվում է ֆինանսավորել դրա համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքի կառուցումը։
«Այսօր Եվրոպան մեր բնական գազի խիստ կարիքն ունի։ Մի կողմից, մեզ խնդրում են ավելացնել գազի արդյունահանումը եւ այն Եվրոպա տեղափոխումը։ Մյուս կողմից, չեն ֆինանսավորում դա։ Այս հարցում երեսպաշտությանը պետք է վերջ դրվի»,- ասել է Ալիեւը։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, նա հավելել է, որ եվրոպացի գործընկերները ցանկանում են, որ Ադրբեջանը կրկնապատկի Հարավային գազային միջանցքի հզորությունը։
«Մենք պետք է միլիարդներ ներդնենք դրա համար։ Նշեմ, որ մենք դեռ չենք հատուցել Հարավային գազային միջանցքում մեր կատարած ծախսերը։ Գազից ստացված մեր եկամուտները շարունակում են ուղղվել այդ պարտքի մարմանը։ Նրանք ակնկալում են, որ մենք միլիարդներ կներդնենք այնտեղ։ Միաժամանակ ասում են, որ 10 տարի հետո Եվրամիությունը գազի կարիք չի ունենա։ Մենք նմա՞ն ենք հիմարների, որոնք տասնյակ միլիարդավոր դոլարներ կներդնեն գազի մեջ, որն իրենց պետք չի լինելու»,– նշել է Ալիեւը։

Aliyev accuses Europe of “hypocrisy”
Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani President Ilham Aliyev described Europe’s approach “hypocritical” with on the one hand asking Baku to increase gas supplies, and on the other – refusing to finance the necessary measures for this purpose.
“Today Europe is in dire need of our natural gas. On the one hand, they are asking us to increase production and transport gas to Europe, on the other, they do not finance it. Hypocrisy in this issue must end,” Aliyev said.
He added that European partners want Azerbaijan to double the capacity of the Southern Gas Corridor, TASS reported.
“We must invest billions there. I should note that we have not yet recovered our costs for investments in the Southern Gas Corridor. Our revenues from gas sales are still going to pay off that debt. They expect us to invest billions there. At the same time they say that in 10 years the EU will not need gas. Do we look like fools who will invest tens of billions of dollars in gas that they will not need?” Aliyev noted.