Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եւ Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը քննարկել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության գործընթացը:
Կառավարությունից հայտնում են, որ Լոնդոնում ընթացող Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում կայացած հանդիպմանը Փաշինյանը «ներկայացրել է հայկական կողմի սկզբունքային դիրքորոշումները սահմանազատման գործընթացի, տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հնարավորությունների վերաբերյալ»:
«Քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրներին եւ դրանց լուծման քայլերին վերաբերող հարցեր: Վարչապետը մանրամասներ է ներկայացրել այդ ուղղությամբ ՀՀ կառավարության իրականացրած եւ առաջիկայում նախատեսվող երկարաժամկետ ծրագրերի, այդ թվում՝ բնակապահովման ծրագրի վերաբերյալ: Բռնի տեղահանվածների կարիքները հասցեագրելու գործում կողմերը կարեւորել են նաեւ միջազգային հանրության շարունակական աջակցությունը: Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության հետագա զարգացմանը», - ասված է հաղորդագրության մեջ:

Пашинян и Шольц обсудили мирный процесс - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян и канцлер Германии Олаф Шольц обсудили мирный процесс между Арменией и Азербайджаном.
В пресс-службе армянского правительства сообщили, что на встрече в рамках проходящего в Лондоне Саммита европейского политического сообщества Пашинян «представил принципиальные позиции армянской стороны относительно процесса делимитации границы и возможностей разблокирования региональных инфраструктур».
«Были обсуждены вопросы, связанные с гуманитарными проблемами вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, и шаги по их решению. Премьер-министр Пашинян представил детали долгосрочных программ правительства Республики Армения, в том числе программы жилищного обеспечения. В контексте удовлетворения потребностей вынужденных переселенцев стороны также подчеркнули важность продолжительной поддержки со стороны международного сообщества. Собеседники также коснулись дальнейшего развития сотрудничества Армения-ЕС»,- говорится в сообщении пресс-службы правительства.