Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն այսօր ասել է, որ «Հայաստանն արտաքին քաղաքական վեկտոր փոխելու հարց չի քննարկում»:
«Մենք քննարկում ենք՝ ինչ անենք, որ նվազեցնենք վտանգները, որոնք կարող են սպառնալ Հայաստանին։ ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու որոշում եւս չկա, սակայն որեւիցե մեկս դա չենք բացառում: Մեր հանրությունն էլ է դրա մասին խոսում, կարելի է ասել՝ այդ պահանջն է ներկայացնում»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է Ալեն Սիմոնյանը:
Նա նշել է, որ մեկ տասնյակից ավելի դրվագներով ակնհայտ է, որ «մեր դաշնակիցը մեզ չի օգնում».
«Մեր երկիրը, մեր մարդիկ անսահման չեն, մենք այդքան ռեսուրս չունենք, որ մեր երկրի սահմանների հաշվին սպասենք, թե մեր դաշնակիցը, որը դաշնակից է թե ՀԱՊԿ-ով, թե ուղիղ պայմանագրով, երբ է օգնելու։ Դաշնակցական պարտավորությունները որեւէ մեկնաբանությամբ իրենց վրայից գցելով չէ։
Մեզ համար ակնհայտ է, որ այս անվտանգային համակարգը չի գործում: Էլ ի՞նչ պետք է լինի, որ հասկանաք՝ այս անվտանգային համակարգը չի գործում՝ տարբեր արդարացումներով:
ՀՀ կարծիքով՝ անվտանգային այլընտրանքը բոլոր հնարավոր միջոցներն օգտագործելն է՝ նաեւ փորձ անել ՀԱՊԿ-ն ինչ-որ ձեւով վերակենդանացնել»:
Ալեն Սիմոնյանի խոսքով՝ Հայաստանը փորձում է զենք գնել բոլոր հնարավոր տեղերից՝ պետությունը պաշտպանելու համար։
«Եթե դա ինչ-որ անվտանգային համակարգի խանգարում է, դա իրենց խնդիրն է, ակնհայտ է, որ իրենք իրենց պարտավորությունները չեն կատարում։
Հայաստանը պատրաստ է Եվրամիության անդամակցության թեկնածու դառնալ: Պատրաստ ենք ու շարժվելու ենք այն ուղղությամբ, որը մեզ առավել անվտանգություն կապահովի»,- եզրափակել է ԱԺ նախագահը:

Ереван /Медиамакс/. Председатель парламента Ален Симонян заявил сегодня, что «Армения не обсуждает вопрос изменения своего внешнеполитического вектора».
«Мы обсуждаем, что делать, чтобы уменьшить опасности, которые могут угрожать Армении. Решения о выходе из ОДКБ тоже нет, но мы этого не исключаем. Об этом говорит и наше общество, можно сказать, оно выдвигает такое требование»,- сказал в беседе с журналистами Ален Симонян.
Он отметил, что по более чем десятку эпизодов очевидно, что «наш союзник нам не помогает».
«Наша страна, наш народ не бесконечны, у нас недостаточно ресурсов, чтобы за счет границ нашей страны ждать, когда нам поможет наш союзник, который является союзником как по ОДКБ, так и по прямому договору. Отказ от союзнических обязательств с каким-либо обоснованием не пройдет.
Для нас очевидно, что эта система безопасности не работает. Что еще нужно, чтобы вы поняли, что эта система безопасности не работает? По мнению Армении, альтернативой в сфере безопасности является использование всех возможных средств, в том числе и попытка каким-то образом возродить ОДКБ».
По словам Симоняна, Армения пытается закупать оружие во всех возможных местах, чтобы защитить государство.
«Если это мешает какой-либо системе безопасности, то это их проблема, поскольку очевидно, что они не выполняют свои обязательства.
Армения готова стать кандидатом на членство в ЕС. Мы готовы и будем двигаться в том направлении, которое обеспечит нам наибольшую безопасность»,- заключил спикер парламента.